Da li će izborni cenzus biti smanjen na 3% i da li će biti takozvanog "stepenastog cenzusa"? Prvi put od kako se ova ideja čula u javnosti, došla je potvrda iz SNS da se o tome zaista razmišlja.
"Mislim da ne postoji racionalno objašenjenje da se bilo ko suprostavi smanjenju cenzusa. Razumem da o tome treba da se vodi rasprava. U slučaju da se odlučimo za to, imaćemo javnu raspravu, kao i raspravu u parlamentu. Svi zakoni koji ulaze u skupštinu idu u redovnu proceduru, imaju javnu raspravu, biće dovoljno vremena za narodne poslanike da se o tome izjasne", rekao je Stefanović Tanjugu.
On se zapitao "na koji način smanjenje cenzusa ugrožava bilo čije pravo?".
"Naprotiv, to čak daje više prava svima, osim SNS, koja potencijalno može da bude oštećena i da ima manje mandata. Veći broj lista može da uđe u parlament i to je dobro za društvo. To je dobro i za vraćanje dijaloga u Skupštinu Srbije, ali i u lokalne parlamente", rekao je Stefanović.
"Kome može da naškodi smanjivanje izbornog cenzusa?"
Prema njegovim rečima, svi koji su se izjasnili da žele da učestvuju na izborima su rekli da je ovo dobar potez, a na one koji su se odlučili na bojkot - i ne utiče.
"Da li oni imaju svoje lukrativne ciljeve koje su želeli da ostvare, pa misle da im ne ide u prilog, a ne zanima ih da li je u interesu građana...? Mi ne možemo da se prema tome odnosimo interesno... Možda je loše za neke od tih pojedinačnih stranaka iz ugla da oni žele da bojkotuju izbore, ali čak i kad bi se sutra opredelili za izbore i za njih je ovo bolje i lakše i omogućava im da lakše dođu do toga da se u parlamentu bore za građane", rekao je Stefanović.
Dodao je da su i predstavnici Evropskog parlamenta, Misije OEBS-a i opozicionih stranaka insistirali, a Vlada Srbije se složila, da se izborni uslovi, zakonodavni okvir i sve ono što olakšava građanima da imaju što bolje izbore, unapređuje u kontinuitetu.
Stefanović podseća da je skupština usvojila više izmena zakona, krajem decembra, ali i da su rešena neka pitanja, koja se tiču medijskih sloboda, REM-a, RTS-a, između ostalog, i na insistiranje opozicije i dodao da se niko tome nije suprostavljao.
On smatra da je predlog o smanjenju cenzusa "isterao na čistac" ko se zalaže za demokratiju, a ko samo kritikuje zarad kritike."Oni koji su iskreni u nameri da demokratija u Srbiji postoji, mogu da kažu 'žao nam je što je to predložio Vučić, ali super je ideja'. I, imate one koji će reći 'šta god da se predloži ne valja, jer time se ne ostvaruju naši ciljevi'", rekao je on.
"JOŠ NISAM ČUO ARGUMENT DA JE TO LOŠE ZA OPOZICIJU"
Na ocene Tanje Fajon, koja na osnovu mogućeg motiva vlasti, da umanji efekte bojkota, zaključuje da izbori neće biti fer zbog promene cenzusa, Stefanović poručuje da evropska poslanica ima mandat da sagleda "da li je ovo bolje nego što je bilo 2012. godine".
Podsetio je i na izveštaj Verice Barać iz 2011, koja je tada konstatovala da su mediji pod kontrolom vlasti, što, podseća, niko nije demantovao.
"Mi smo danas napravili značajan napredak u odnosu na ta vremena i mislim da oni koji donose takve zaključke ne treba da se bave time da li su oni koji su njima omiljeni ovim zadovoljni, da li se ispunjavaju njihovi ciljevi, kao ni da li se ispujnavaju ciljevi vlasti, već da li je bolje po građane", kaže Stefanović.
Kako kaže, kada navijate za jednu stranu, iz nekih svojih razloga, a ta strana nije zadovoljna, onda to može da bude problem po neko društvo - da bude optuživano nemuštim optužbama.
"Kad pogledate te iz Saveza za Srbiju, na čijoj je ona (Tanja Fajon) više strani, ako tako mogu da kažem, kad bi pojedinačno izašli, a da je cenzus pet odsto, nijedna od tih stranaka ne bi prešla taj cenzus i šta bi onda bio njihov komentar? Da smo nedemokratsko društvo i da je neko sa 3 ili 4 odsto ostao van parlamenta?", konstatovao je Stefanović.
Smanjenje cenzusa Stefanović vidi kao "veliki iskorak za demokratiju", te ističe da niko relevantan ne može da kaže da je u pitanju korak unazad.
"Građanima će biti omogućeno da se još preciznije opredele, jer za nekog, na primer, ne bi glasali ukoliko bi smatrali da nema šanse da pređe cenzus. Imaćemo pravičnije predstavljanje političkih i građanskih grupacija u republičkom i lokalnim parlamentima", rekao je Stefanović.
Ocenio je da je ključni problem jednog dela opozicije to što "ne može da prihvati činjenicu da ih narod ne želi".
"Nije stvar koliko ste često na televiziji, ako kvalitet onoga što prezentujete nije dobar. Uvek ćete biti nezadovoljni, bez obzira na modele, jer ne pobedujete", rekao je Stefanović.
U međuvremenu se o izbornom cenzusu oglasio i lider SNS Aleksandar Vučić:
"Nisu tačne informacije da će biti uveden i stepenasti cenzus, odnosno cenzus za koalicije".
Vučić je rekao a će, pored pitanja snižavanja izbornog cenzusa, biti razmotren i prirodni prag za manjinske stranke.
"Kada biste uvodili stepenasti cenzus ili ga povećavali, onda biste išli kontra interesa onih koji su manji, protiv interesa političkih protivnika. O tome nismo ni razmišljali, neće biti toga", rekao je Vučić novinarima, upitan da li je bilo reči i o stepenastom cenzusu.Vučić je rekao da novine koje su to objavile nisu prenele tačne informacije.
Dodao je da se, kad je reč o cenzusu, mora voditi računa da se ne pogorša status manjinskih grupa, odnosno da se njima ne poveća prirodni prag i to pitanje će biti dodatno razmotreno.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti