"Dva aviona su već sletela u Srbiju, a tri očekujemo u narednih par dana. Troškovi transporta su u potpunosti pokriveni EU sredstvima", kaže za Tanjug portparolka Komisije Ana Pisonero.

Pisonero dodaje da je pored ta dva milona evra za transport, EU dala i 4,9 miliona za nabavku medicinske opreme za najranjivije kategorije građana.

U toku su procedure koje će obezbediti realizaciju preostalog novca od predviđenih 15 miliona evra trenutne EU pomoći Srbiji u situaciji pandemije. Cilj je da se podrže lokalne zajednice, obezbedi hrana, sanitarna oprema i lekovi za najugrožnije grupe i da se pokriju naredni troškovi prevoza medicinske robe koju je Srbija kupila ili dobila", kaže Pisonero.

Kada je reč o najavljenom učešću Srbije u zajedničkoj EU nabavci medicinske opreme, u EK kažu da su vlastima svih država regiona za sada prosleđene instrukcije i formulari za uključivanje u ovu inicijativu.

"Što se pre zemlje uključe pre će biti u mogućnosti da imaju korist od ovog instrumenta", objašanjava Pisonero.

Ona dodaje da je cilj zajedničkih evropskih nabavki dobijanje boljih cena i obezbeđiavnje koordinisane isporuke mediciske opreme kao što su zaštitna sredstva i respiratori.

U Komisiji kažu da će isporuka zajednički nabavljene medicinske opreme zavisti kako od brzine potpisivanja ugovora o nabavci tako i od sposobnosti prozvođača da isporuče traženu robu.

Nešto od potrebne opreme može biti isporučeno nekoliko nedelja nakon potpisivanja ugovora sa dobavljačima”, kažu u Komisiji.

U Briselu naglašavaju da je EU u poslednjih 20 godina značajno podržala Srbiju u razvoju zdravstvenog sektora.