• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Skupštini "ostalo" samo osam radikala

Novi incident koji su izazvali poslanici SRS ponovo doveo do odlaganja sednice Skupštine Srbije. Posle izrečenih kazni, u parlamentu će sutra moći da bude samo osam radikala

Drugi dan zaredom u Skuptšini nije uspeo pokušaj da započne rad u renoviranoj sali Doma Narodne Skupštine. Posle najnovijeg incidenta čiji su akteri bili poslanici SRS, potpredsednik Skupštine Srbije Gordana Čomić prekinula je sednicu.

Ona je zakazala nastavak rada za četvrtak, jer su poslanici Srpske radikalne stranke ometali rad parlamenta zbog čega im je izrekla meru udaljenja sa sednice. Čomićeva je, kasnije, u izjavi novinarima, uputila izvinjenje svim građanima Srbije zbog „scene nedostojne bilo kog parlamenta i obećala da će u radu Skupštine biti reda i rada“.

„Žao mi je što je došlo do incidenta jer radikali nisu poštovali izrečene kaznene mere. Oni su na svoj nasilan način onemogućili rad parlamenta“, naglasila je Čomić i dodala da će radikali kad se vrate u klupe pošto im isteknu kazne poštovati Poslovnik.

Administrativni odbor odlučio je da kazni šest poslanika SRS sa po 32.000 dinara. Kažnjeni su poslanici SRS Milorad Krstin, Milan Škrbić, Vitomir Plužarević, Filip Stojanović, Milan Veselinović i Vlada Milojković.

Administrativni odbor je novčano kaznio i 11 poslanika SRS kojima su izrečene opomene tokom prethodne sednice, za vreme rasprave o zakonu o zabrani diskriminacije.

Posle tih odluka, Sednici Skupštine Srbije sutra će moći da prisustvuje samo osam poslanika Srpske radikalne stranke, od ukupno 57, zbog izrečenih mera udaljenja.

Predsednik Administrativnog odbora Nenad Konstantinović izjavio je da 48 poslanika Srpske radikalne stranke neće moći narednih 20 radnih dana da prisustvuje sednici Skupštine zbog izrečenih mera udaljenja.

Konstantinović je rekao da je od kazni izrečenih 48 poslanika radikala prikupljeno 1.536.000 dinara koji će biti izdvojeni za humanitarne svrhe, o čemu će Administrativni odbor odlučiti na sledećoj sednici.

On je naveo da poslanici koji su udaljeni sa sednice nemaju pravo na dnevnicu. Prema procenama, dan rada parlamenta ukupno košta oko pet miliona dinara.

Sam incident odigrao se tako što su poslanici SRS stajali tokom izlaganje ministra za zaštitu životne sredine i prostornog planiranja Olivera Dulića, koji je obrazlagao predlog zakona o izgledu i upotrebi grba, zastave i himne i uzvikivali "poslovnik, poslovnik" i "Srbija, Srbija".

U Skupštini Srbije i danas je, odmah na početku rada određena pauza do 11.30, nakon što je predsedavajuća Gordana Čomić udaljila sa sednice sedam poslanika SRS koji su odbili da sednu na mesta koja su im određena odlukom Administrativnog odbora.

Predsedavajuća je to ocenila kao teško kršenje poslovnika i odluke Administrativnog odbora, a ponašanje radikala nazvala povredom radne discipline.

Poslanici SRS su i danas seli na mesta koja su određena za poslanike Liberalno demokratske partije.

Zbog istog ponašanja, juče je 15 poslanika SRS udaljeno sa sednice u narednih 20 dana. Oni su pokušali da uđu u skupštinsku salu, ali im obezbeđenje nije dozvolilo.

Radikali su se, kao i juče, ponovo pojavili u belim majicama sa likom haškog optuženika Vojislava Šešelja.

Šef poslaničke grupe SRS Dragan Todorović rekao je novinarima da ta stranka nije učestovala na sednici Administrativnog odbora na kojoj je doneta odluka o rasporedu sedenja u renoviranoj sali Doma Narodne skupštine. On je za pometnju koja je nastala u parlamentu i danas optužio Demokratsku stranku, navodeći da želi da onemogući rad radikalima.

Ljuti su u parlamentu danas bili i članovi poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije (DSS) i Nove Srbije. Zamenik šefa te poslaničke grupe Radojko Obradović izjavio je da su njihovi poslanici napustili skupštinsku salu jer ne postoje elementarni uslovi za rad.

Obradović je novinarima rekao da su DSS i NS nezadovoljni i što je Predlog zakona o grbu, zastavi i himni obrazlagao ministar ekologije i to dok je sedeo, a "što je ponižavajuće".

On je ocenio da vladajuća većina na pogrešan način vodi skupštinu i ukazao da je Poslovnik o radu parlamenta izmenjen radi efikasnijeg rada, kao i da je promenjena zgrada, "ali ipak do efikasnijeg rada nije došlo".

Zamenik šefa poslančike grupe Nove Srbija Miroslav Markićević ukazao je da se u sali ništa ne čuje dok neko govori, te da je zbog toga nemoguće raditi.

Poslanici DSS i NS rekli su da će u radu parlamenta učestvovati tek kada im se obezbede normalni uslovi za rad.

Svojim opisima i danas je "briljirao" predsednik Jedinstvene Srbije (JS) Dragan Maković Palma.

On je izjavio da bi radikali trebalo da dobiju prva dva reda u sali Doma Narodne skupštine kao što traže i da su o tome trebalo da se dogovore šefovi poslaničkih grupa.

On je međutim naveo da oko rasporeda sedenja ne bi trebalo biti svađe, jer nije u pitanju stadion već parlament. Prema oceni Markovića, poslanici rade u izuzetnim okolnostima iako bi njih 90 odsto trebalo postaviti na "hoklice koje služe za mužu krava pošto ne znaju šta znači život običnog čoveka".

Zbog odbijanja poslanika SRS da sednu na mesta koja su im određena, skupština je i juče prekinula rad nakon posla sata.

Prva tačka dnevnog reda je vladin Predlog zakona o izgledu i upotrebi grba, zastave i himne, kojim će biti ozakonjeni državni simboli utvrđeni u novom Ustavu iz novembra 2006. godine.

Na novoj sednici, koja je počela u ponedeljak 30. marta kada je utvrđen dnevni red, nalazi se 49 tačaka među kojima je set ekoloških zakona neophodnih za približavanje Srbije EU, kao i potvrđivanje više međunarodnih sporazuma.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image