• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pomoć EU Srbiji od 168 miliona evra

Božidar Đelić i šef delegacije Evropske komisije u Beogradu Žozep Ljoveras potpisali su u Valjevu sporazum o bespovratnoj pomoći od oko 168 miliona evra iz predpristupnog fonda Evropske unije

Potpredsednik Vlade Srbije zadužen za evropske integracije Božidar Đelić i šef delegacije Evropske komisije u Beogradu Žozep Ljoveras potpisali su u Valjevu sporazum o bespovratnoj pomoći od oko 168 miliona evra iz predpristupnog fonda Evropske unije (IPA).

Posle potpisivanja sporazuma, Đelić je istakao da se radi o još jednoj tranši od ukupno milijardu evra bespovratnih sredstava koje je EU namenila Srbiji u periodu od 2007. do 2012. godine za sprovođenje reformi u procesu pridruživanja Srbije Uniji.

Đelić je naveo da će se tim sredstvima finansirati 36 projekata iz različitih oblasti koji znače bolju buducnost Srbije i njenih građana.

"Najaveći deo, u iznosu od 45 miliona evra, biće namenjen lokalnoj samoupravi u Srbiji, poput Valjeva", rekao je Đelić.

On je podsetio da je nedavno u Briselu Evropska komisija nagovestila da razmatra dodelu treće tranše Srbiji iz IPA fonda za 2009. godinu koja će biti namenjena za podršku budžetu naše zemlje, ocenjujući da na taj način EU i njeni građani žele da podrže proces evrointegracija Srbije.

Ljoveras je rekao da današnje potpisivanje sporazuma predstavlja jak znak podrške EU reformama u procesu evropskih integracija Srbije i dodao da je bespovratna pomoć EU namenjena razvoju i jačanju demokratije u Srbiji, primeni standarda EU i jačanju pravne države.

Evropski diplomata je podsetio da je Evropska komisija do sada odobrila oko dve milijarde evra pomoći Srbiji kroz različite oblike donacija i kredita.

On je napomenuo da evropski komesari Oli Ren i Roberto Almunja razmatraju mogućnost da se sredstva iz IPA fonda dodele kao podrška budžetu Srbije, pošto se sredstva tog tipa inače ne dodeljuju budžetima zemalja.

"Sporazum o dodeli sredstava iz predpristupnih fondova potpisan je u prisustvu 22 ambasadora zemalja članica EU koji su akreditovani u Beogradu, što je još jedan znak podrške reformama u Srbiji", naglasio je Ljoveras .

Potpisivanju sporazuma u Gradskoj skupštini u Valjevu prisustvovala je i direktorka kancelarije Vlade Srbije za evropske integracije Milica Delević.

Ljoveras je prethodno izjavio da će Srbija postati punopravna članica Evropke unije (EU) tokom naredne decenije i istakao da do tada Srbija mora da nastavi sa reformama na svim poljima.

On je rekao da trenutno u celom svetu vlada ekonomska kriza koja će uticati i na Srbiju ali se reforme, koje će dovesti do jačanja konkurentnosti privrede i stvaranja snažnije ekonomije zemlje, moraju nastaviti.

Ambasador Češke Republike Hana Hubačkova izrazila je očekivanje da će Srbiji do kraja godine biti ukinut vizni režim za ulazak njenih građana u EU, ocenjujući da će 2009. godina biti prekretnica za Srbiju u tom pogledu.

Ambasador Kraljevine Švedske u Beogradu Nils Krister Bringeus podsetio je da od 1. jula Švedska preuzima predsedavanje EU od Češke i ocenio da je proces vizne liberalizacije ključni deo procesa evropskih integracija Srbije.

Ambasadori 22 zemlje članice EU posetili su danas sve srednje škole u Valjevu, gradsku toplanu koja je izgrađena sredstvima EU, a kasnije sa potpredsednikom Vlade Srbije za evropske integracije Božidarom Đelićem posetiće i istraživačku stanicu "Petnica".

Jeremić: Kriza može da uspori širenje EU

Ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić ocenio je u intervjuu za austrijski dnevnik "Prese" da bi ekonomska kriza mogla da ugrozi prijem novih članica u Evropsku uniju (EU).

Istovremeno, Jeremić je izrazio uverenje da će Srbija uspeti da 2009. godine izbegne recesiju.

"Dobra vest (posle sastanka šefova diplomatija u Češkoj prošlog vikenda) jeste da Evropljani ostaju privrženi obećanju da će primiti u članstvo zemlje Zapadnog Balkana. Loša vest je da će to potrajati duže nego što se do sada smatralo. Vremena su teška, kriza bi mogla da uspori prijem u EU", rekao je šef srpski diplomatije.

U vezi sa evropskom integracijom Srbije, Jeremić je rekao da je doduše "većina Srba i dalje za ulazak u EU, ali da više nema one istorijski rekordne podrške za to kao pre godinu dana". Istakao je da ipak "mora da se sačuva većina za Evropu".

U vezi sa hapšenjem za ratne zločine optuženog Ratka Mladića koje je jedan od uslova za dalje uključivanje u EU, Jeremić je rekao da "Srbija u saradnji sa Haškim tribunalom preduzima najveće moguće napore".

"Ali kad neko iz inostranstva kaže da ne činimo sve što možemo, to ima bizaran efekat: i protivnici i zagovornici saradnje sa Tribunalom se zajedno pitaju da li je hapšenje Mladića uslov za EU ili izgovor", naveo je ministar inostranih poslova Srbije.

Govoreći o naporima da se sačuva evropsko opredeljenje građana Srbije, Jeremić je istakao da bi od velikog značaja bilo ukidanje viza i odmrzavanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Na pitanje da li bi Srbija u vezi sa kosovskim pitanjem mogla da bude ucenjena dodatnim finansijskim sredstvima iz inostranstva koja su joj potrebna, Jeremić je rekao da "te teme za Srbiju nisu povezane".

"U pregovorima sa MMF-om i mojim razgovorima u EU o privrednoj krizi nikada nije bilo reči o Kosovu. U interesu svih je i da se te teme ne povezuju. To bi samo dovelo do teških komplikacija", naveo je šef srpske diplomatije.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image