• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština bez još četiri radikala

Treća sreća - posle dva dana bezupešnih pokušaja da počne raspravu, rad Skupštine Srbije u četvrtak "pomeren s mrtve tačke". Posle novih kazni izrečenih radikalima, poslanici su tokom dana uspeli da završe načelnu raspravu o Predlogu zakona o izgledu i upotrebi grba, zastave i himne.

Treća sreća - posle dva dana bezupešnih pokušaja da počne raspravu, rad Skupštine Srbije u četvrtak "pomeren s mrtve tačke". Posle novih kazni izrečenih radikalima, poslanici su tokom dana uspeli da završe načelnu raspravu o Predlogu zakona o izgledu i upotrebi grba, zastave i himne.

U popodnevnom delu sednice, poslanici su počeli objedinjenu načelnu raspravu o setu zakona iz oblasti zaštite životne sredine, koja će biti nastavljena u petak.

Inače, većina poslanika najavila je da će podržati predloženi zakon o državnim simbolima, ukazujući na njihov značaj za identitet i suverenitet zemlje.

Glavni problem na početku sednice ponovo je bio s radikalima - po istom scenariju kao prethodnih dana. U parlament je došlo pet poslanika Srpske radikalne stranke, ali je njih četvoro udaljeno, jer nisu sedeli na mestima koja su za njih predviđena odlukom Administrativnog odbora, već su zauzeli mesta LDP-a.

Oni su udaljeni sa sednice na 20 radnih dana i kažnjeni sa po 32.000 dinara, tako da je u sali danas u popodnevnom delu rada iz SRS-a bila jedino Marina Raguš.

Prethodna dva dana sa sednice udaljeno je 48 poslanika SRS jer nisu poštovali odluku o rasporedu sedenja. SRS u skupštini ima 57 poslanika, a s obzirom na mere udaljenja, još samo njih petoro će narednih dana moći da prisustvuju sednici.

Na početku rada, poslanik LDP Slobodan Maraš rekao je da će poslanici LDP napustiti salu jer su njihova mesta zauzeta i ocenio da je za to odgovorna vladajuća većina.

Poslanica SRS Marina Raguš ocenila je da se "vodi organizovana kampanja za ućutkivanje slobodne reči" i upitala šta Vlada radi u zaštiti egzistencije građana.

Marina Raguš sela je na mesto određeno poslaničkoj grupi SRS, a četvoro njenih kolega udaljeno je sa sednice jer su seli na mesta određena za LDP. "Ma koliko nas ostalo u sali, SRS će zahtevati odgovor na to pitanje", rekla je Raguš i dodala da pristupanje EU neće poboljšati život građana.

Poslanik Demokratske stranke Srbije Dragan Šormaz ocenio da je vladajuća većina "nesposobna" da organizuje rad parlamenta i omogući tehnicke uslove za rad u Domu Narodne skupstine.

Šormaz je pitao ministra policije Ivicu Dačića kada će biti zavrsena istraga o "slučaju Ranka Panića", stradalog učesnika prošlogodišnjih demonstracija u organizaciji SRS i ocenio da se "preko toga ne sme preći" i da se "mora saopštiti ime odgovornog policajca".

Poslanik Nove Srbije Miroslav Markićević NS upitao šta je istina o poslu sa italijanskim Fijatom, a šef poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić zatražio je odgovore o ekonomskim merama Vlade.

Lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma izjavio je da su poslanici te stranke Administrativnom odboru parlamenta podneli inicijativu da se narodni poslanici odreknu dela dnevnice u korist socijalno ugroženih porodica.

"Prosečna dnevnica zaposlenih u Srbiji kada idu na put iznosi 1.411 dinara, a poslanici imaju 2.000. i zato smo predložili da se u korist socijalno ugroženih porodica odreknu 1.000 dinara", kazao je Marković.

Marković je naveo da će tri poslanika te stranke, ukoliko inicijativa ne bude usvojena, mesečno za porodice čija su deca bolesna izdvojiti po 60.000 dinara koliko iznose dnevnice na mesečnom nivou.

U reagovanju na Markovićevu izjavu, šef poslaničkog kluba "Napred Srbijo" Tomislav Nikolić je ocenio da Marković, kao jedan od najbogatijih ljudi u Srbiji, ne može da nas uči kako se bori protiv sirotinje, jer to nema smisla.

"Njemu svašta može da padne na pamet, on je veoma bogat čovek, predsednik opštine, ima svoju televiziju, ima svoju žirafu koju mu je kupila država, a dobiće verovatno i slona. Svi se zanose time da će u državi sve poći bolje, ako poslanici imaju manje plate", rekao je Nikolić.

Početak rada danas je kasnio sat vremena zbog tehničkih problema u utvrđivanju kvoruma, a radikali su se ponovo pojavili u majicama sa likom haškog optuženika i lidera SRS Vojislava Šešelja.


Toma "tužibaba"

Administrativni odbor Skupštine Srbije odlučio je da se sa po 32.000 dinara kazni još četiri poslanika SRS zato što na današnjoj sednici, u sali Doma Narodne skupštine, nisu sedeli na mestima koja su određena odlukom ovog Odbora, a novac od kazni biće uplaćen u humanitarne svrhe.

Poslanik SRS Aleksandar Martinović rekao je da predstavnici radikala nisu učestvovali u dogovoru o rasporedu sedenja u Domu Narodne skupštine.

Međutim, šef Poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić rekao je, da je u dogovorima, o rasporedu sedenja učestvovao poslanik SRS Filip Stojanović.

Na njegov komentar jedan poslanik radikala dobacio je "tužibabo".

Predsednik Administrativnog odbora Nenad Konstantinović rekao je da je za odluku o rasporedu sedenja na sednici Odbora, održanoj 5. marta ove godine, glasalo devet članova Odbora, da je predstavnik radikala učestvovao u raspravi, ali da nije glasao o tom predlogu.

"Srpska radikalna stranka ima šest mesta u prvom redu, što je u skladu sa snagom koju ima u parlamentu", rekao je Konstantinović, navodeći da radikalima nije ništa uskraćeno, ali da mogu Administrativnom odboru da upute njihov predlog o rasporedu sedenja o kome bi ovaj Odbor raspravljao.


(Agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image