• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NATO i Srbija: Partnerstvo, Kosovo, Hag

Na samitu NATO u Strazburu izražena spremnost za razvoj partnerstva i praktičnu saradnju sa Srbijom. Kfor ostaje na Kosovu dok SB UN ne odluči drugačije. Neophodna puna saradnja sa Hagom.

Šefovi država i vlada zemalja članica NATO su u Strazburu izrazili "spremnost za razvoj partnerstva, političke konsultacije i praktičnu saradnju" sa Srbijom, poručivši da su za to "bitni volja i koraci srpskih vlasti".

Oni su naveli da će Kfor ostati na Kosovu dok god Savet bezbednosti UN ne odluči drugačije. Šefovi NATO su zadovoljni radom Euleksa i smatraju da Srbija mora u potpunosti da sarađuje sa Hagom.

Oni su, takođe, "pozvali Srbiju da podrži dalji napredak ka učvršćenju mira i reda na Kosovu".

Šefovi država i vlada Atlantskog saveza istakli su volju da saradnju sa Srbijom pospeše "razradom Individualnog akcionog plana za partnerstvo (IPAP) i nastavkom podrške Srbiji u sprovođenju reformi odbrane".

IPAP je konkretan instrument Partnerstva za mir, u čijem okviru je uspostavljena početna saradnja Srbije i NATO-a.

Lideri Atlantskog saveza su poručili i da "pozdravljaju i podržavaju stavove srpske vlade o spremnosti za uključivanje u evroatlantske integracije".

Individualni akcioni program je "čvrsta osnova za dalju suštinsku opipljivu saradnju" Srbije i Atlantskog saveza, navodi se u završnom dokumentu zasedanja lidera NATO-a i zaključuje da su "Srbiji kroz partnerstvo s NATO-om otvorene sve mogućnosti za političke konsultacije i praktičnu saradnju".

"Volja i koraci srpskih vlasti su od presudne važnosti za dalje produbljivanje našeg partnerstva", zaključili su učesnici samita NATO.

Kfor ostaje na Kosovu

Šefovi država i vlada članica NATO su u Strazburu saopštili da su "i dalje postojano predani održanju bezbednosti i stabilnosti na Balkanu" i "pozvali sve strane na Kosovu da učine dodatni napredak ka učvršćenju mira i poretka".

Oni su stavili do znanja da će "NATO pri donošenju odluka nastaviti da procenjuje razvoj na terenu", istakavši da će na Kosovu Kfor nastaviti da deluje "na temelju rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN".

Osim ako Savet bezbednosti ne bi drugačije odlučio, poručili su lideri NATO-a, "Kfor će ostati na Kosovu i sarađivati sa svim važnim činiocima u cilju podrške razvoju stabilnog, demokratskog, multietničkog i miroljubivog Kosova, kao što to treba da bude".

U završnom dokumentu zasedanja vođa Atlantskog saveza se "pozdravlja razmeštaj evropske misije za vladavinu prava na Kosovu, Euleks, i podstiču svi činioci da ulože napore kako bi se omogućio razmeštaj i delovanje Euleksa na celom Kosovu".

"Atlantski savez je i dalje potpuno rešen da podrži stvaranje dogovorenih multietničkih bezbednosnih struktura na Kosovu".

"Raspuštanje Kosovskog zaštitnog korpusa i formiranje Bezbednosnih snaga Kosova, uz civilni nadzor i rukovođenje njima, a čije će delovanje budno pratiti NATO, jeste u interesu svih strana", takođe je zaključak samita Atlantskog saveza.

Lideri NATO su "pozdravili dosadašnji napredak na Kosovu", predočivši da "očekuju punu primenu datih obaveza za ispunjavanje standarda, naročito u vezi s vladavinom zakona i zaštitom etničkih manjina i zajednica".

A to se tiče, naglašeno je, i "zaštite verskih i istorijskih objekata, kao i bitke protiv kriminala i korupcije".

Puna saradnja sa Hagom

U Strazburu je naglašeno da su u NATO "i dalje posvećeni strategijski važnom Balkanu" i evroatlantskim integracijama tamošnjih država.

Jer, kako su predočili, na demokratskim vrednostima i regionalnoj saradnji utemeljene evroatlantske integracije zemalja tog regiona su "i dalje neophodne za postizanje trajnog mira i stabilnosti".

Učesnici samita su predočili da su na demokratskim vrednostima i regionalnoj saradnji utemeljene evroatlantske integracije zemalja tog regiona "i dalje neophodne za postizanje trajnog mira i stabilnosti".

U NATO su "pozdravili težnje Bosne i Hercegovine za uključivanje u evroatlantske strukture, kao i napredak koji je ostvaren u Ojačanom dijalogu NATO-a o članstvu s te dve zemlje.

"Pozdravljamo napredak u saradnji s Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju", navodi se u završnom dokumentu zasedanja lidera Atlantskog saveza i stavlja do znanja da je "nužno, međutim, da Srbija dostigne punu saradnju s Haškim sudom, a što važi i za BiH".

Čelnici NATO-a su naveli da će "pomno pratiti njihove napore u tom cilju".

Oni su potvrdili spremnost da prime u članstvo i Makedoniju "čim se uzajamno prihvatljivo rešenje u okviru UN nađe za pitanje imena" ove zemlje, oko čega se spore vlasti u Skoplju i Grčka.

Učesnici samita su rekli da podržavaju reforme koje nastoji da sprovede vlada Makedonije i pozdravili odluku Skoplja da poveća doprinos snagama NATO-a u Avganistanu.

Oni su istakli i važnu ulogu Inicijative za jugoistočnu Evropu i Jadranske povelje za jačanje regionalne saradnje, izgradnju poverenja i podsticanje evroatlantskih integracija na zapadnom Balkanu.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image