• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština: LDP protiv zakona o strankama

Skupština Srbije zaključila je načelni pretres o Predlogu zakona o političkim strankama koju je obeležila oštra polemika između poslanika LDP-a i ministra Milana Markovića.

Skupština Srbije zaključila je načelni pretres o Predlogu zakona o političkim strankama, koju je obeležila "prepirka" poslanika Liberalno demokratske partije i ministra Milana Markovića, a rad će nastaviti sutra objedinjenom raspravom o izmenama Zakona o privrednim komorama i Predlogu zakona o Fondu za razvoj.

Zaključujući raspravu, ministar državne uprave Milan Marković je izrazio zadovoljstvo zbog visokog stepena saglasnosti oko suštine zakona, jer su ga podržale skoro sve poslaničke grupe.

On je ocenio da će novi zakon o političkim strankama stvoriti uslove za savremen, efikasan i jeftin politički sistem.

Ministar je najavio mogućnost prihvatanja nekoliko amandmana, kao razmatranje predloga da se broj potpisa za registraciju stranke podigne sa predloženih 5.000 na 10.000, kao i mogućnost direktne prohodnosti na izbore registrovanih stranaka. Otklanjanjem nekoliko dilema neće biti razloga da sve poslaničke grupe, od SRS do vladajuće koalicije, ne podrže ovaj zakon, rekao je Marković.

Većina poslanickih grupa tokom načelne rasprave složila se da je zakon neophodno doneti, dok su poslanici LDP, polemišući s ministrom, izneli najviše kritika i najavili da za zakon neće glasati.

Poslanik DSS Zoran Šami je, međutim, ocenio da zakon spada u one koje valja doneti sa što većim konsenzusom, predlažući da se broj potpisa poveća na 10.000.

Poslanici SNS rekli su da će podrška zakonu zavisiti od usvajanja njihovih amandmana, a jedini poslanik SRS koji učetvuje u radu sednice Marina Raguš iznela je sumnje da će zakon biti primenljiv i da će uvesti više reda.

Povodom primedbe poslanika Nove Srbije o objavljivanju imena osnivača stranaka na sajtu, Marković je naveo da su ona prisutna u registrima, da su to javni registri i da svako ima pravo uvida u njih, a da je članstvo u stranci interni akt i ne mora da bude javan.

Poslanik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Balint Pastor rekao je da je predloženi zakon u osnovi dobar i da SVM nije podneo nijedan amandman na predložena rešenja, kao i da je za pohvalu to što će stranke manjina moći svoj naziv da upišu u registar na sopstvenom jeziku.

Predstavnici vladajuće većine smatraju da će ovaj zakon stvoriti neophodne pravne uslove za uređenje političke scene i otklanjanje negativnog stava o strankama.

Izvinjavamo se, mnogo se izvinjavamo

Poslanici LDP oštro su kritikovali Predlog zakona, a skupštinsku raspravu obeležila je i polemika poslanice LDP-a Vesne Pešić i ministra Markovića, koja je završena izvinjenjima.

U načelnoj raspravi, Pešićeva je ocenila da je vladin predlog zakona besmislen, da ograničava političko delovanje, zadire u osnovno pravo na udruživanje i predstavlja uvod u donošenje još restriktivnijih izbornih zakona, a ne može da reši pitanje novca koji stranke dobijaju iz budžeta.

Pešićeva je rekla da je predloženi zakon restriktivniji od zakona donetih u vreme Slobodana Miloševića i kralja Milana Obrenovića i ocenila da nema potrebe da se stranke koje postoje 20 godina ponovo registruju i za to prikupljaju 5.000 potpisa.

"Šta vi uopšte hoćete? To što radite potpuno je apsurdno. Da li ste vi kršteni, jeste li vi uopšte normalni? Da li ste shvatili da ste vi zadrli najdrastičnije u osnovno ljudsko pravo na organizovanje", poručila je Pešićeva ministru i zamolila ga da povuče "idiotski" zakon.

Ministar Marković je naveo da Pešićeva nije pročitala predložena rešenja i da ne pravi razliku između udruživanja građana i političkog udruživanja i ne razlikuje grupu građana od političke stranke.

"Branio sam 16 ili 17 zakona i u ovoj skupštini me niko nije uvredio, izuzev gospođe Vesne Pešić. Nije ovo prvi put", naveo je Marković.

Poslanici LDP oštro su protestovali što je ministar Marković pomenuo i predsednika Socijaldemokratske unije (SDU) Žarka Koraća tako što je ocenio da ne vidi "šta država i poreski obveznici finansiraju mesečno sa 973.000 dinara, kada je u pitanju SDU".

Na pitanje Pešićeve o finansiranju stranaka koje nisu samostalno ušle u parlament, Marković je naveo da taj problem "ko koliko naplaćuje od države mesečno" treba interno da reše stranke.

"Ako imate problem ko naplaćuje koliko od države mesečno, da li je problem u SDU i LDP, vi to rešite interno, ali nemojte napadati mene, niti ovaj predlog zakona na način na koji ste ga napali", poručio je Marković.

U raspravu se uključio i šef poslaničke grupe LDP Čedomir Jovanović koji je rekao da je poražavajući način obraćanja ministra poslanicima koji kritikuju njegov zakonski predlog.

"Zapravo, u jednom takvom odnosu prema skupštini leži odgovor na suštinsko pitanje zašto se donosi ovako besmislen zakon", naveo je Jovanović i upitao na šta liči "poigravanje" sa SDU.

"Da li SDU krši zakone u ovoj zemlji? To što je na listi LDP ničim ne čini manje važnom tu stranku od bilo koje druge koja je bila sa vama u koaliciji. Izvadićete iz svojih polumafijaških novina jednu vest i onda tri dana time šokirati javnost", poručio je Jovanović.

Na kratko se u raspravu uključio i Žarko Korać koji je naveo da nema lični problem sa ministrom i da polaže račune za utrošeni novac.

Na kraju polemike, Marković se izvinio Pešićevoj i Koraću ako ih je uvredio, a Pešićeva se izvinila ako je njen ton bio "možda malo prenaglašen zato što je zaista bila zapanjena".

Predlog zakona o političkim strankama predviđa da je za osnivanje stranke, umesto dosadašnjih 100 potpisa, neophodno skupiti potpise najmanje 5.000 punoletnih i poslovno sposobnih državljana Srbije, a stranka nacionalnih manjina 500 potpisa.

Politička stranka stiče status pravnog lica upisom u registar koji vodi Ministarstvo za lokalu samoupravu, a politička pratija dužna je da svake osme godine od dana upisa u registar podnese prijavu za obnovu upisa.

Izuzetak od toga pravila će predstavaljati stranke koje učešćem na izborima budu imale bar jedan mandat, odnosno parlamentrane stranke neće morati da obnavljaju upis.

Stranke će biti u obavezi da u roku od šest meseci od početka primene novog zakona usklade svoj statut i druge opšte akte sa zakonom i podnesu prijavu za upis u Registar političkih stranaka, kako bi mogle da nastave sa delovanjem.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image