• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ko je zadovoljan, a ko ne merama Vlade

Poslanici Skupštine Srbije izneli su različite stavove o vladinom planu za ekonomsku stabilnost zemlje -dok ih vladajuće stranke podržavaju, opozicija ih kritikuje.

Poslanici Skupštine Srbije izneli su različite stavove o vladinom planu za ekonomsku stabilnost zemlje -dok ih vladajuće stranke podržavaju, opozicija ih kritikuje.

Predstvanici vladajuće koalicije smatraju da su mere neophodne i da neće ugroziti najsiromašnije, dok opozicija tvrdi da će upravo građani snositi teret i da su mere pokušaj da se matematički dođe do cifre koju traži MMF kako bi se reklo da država štedi.

Poslanik liste "Za evropsku Srbiju" Vlatko Ratković (DS) rekao je da je na svim nivoima vlasti predviđena maksimalna štedanja, koja podrazumeva smanjenje plata državnih službenika, ali da se to smanjenje neće odnositi na zaposlene u vojsci, zdravstvu, obrazovanju, policiji.

Ratković je ocenio da će mere doprineti stabilizaciji sveukupnih ekonomskih i socijalnih prilika u državi.

Šef poslaničkog kluba SPS-Jedinstvena Srbija Branko Ružić pozdravio je vladine mere o racionalizaciji državne administracije i ukazao na činjenicu da se deficit od milijardu evra mora nadoknaditi oporezivanjem onih koji imaju viša primanja.

On je ocenio je da Vlada Srbije, kao socijalno odgovorna, na pravi način "kormilari" ekonomskom krizom i da će država "kroz tu oluju" izaći manje okrnjena nego druge zemlje u regionu.

Šef poslaničkog kluba G17 plus Suzana Grubješić smatra da će predloženim merama biti pogođeni oni delovi društva koji su najmanje produktivni i dodala da teret krize neće podneti najširi sloj građana.

Ona je objasnila da je reč o dve vrste mera, jedne koje su usmerene ka očuvanju spoljne i unutrašnje likvidnosti privrede, što je obezbedio sporazum sa MMF, a druge su one koje se tiču fiskalnog prilagođavanja, ondosno pre svega smanjenja rashoda.

Poslanik PUPS-a Momo Čolaković ukazao je da predstvanici te stranke podržavaju mere štednje koje je predložila vlada, ali je dodao da oni, međutim, imaju primedbe na rešavanje pitanja javnih nabavki.

"Jedino u čemu nismo zadovoljni jeste pitanje javnih nabavki", rekao je Čolaković i dodao da PUPS smatra da treba "drastičnijim merama" da se traži prostor za uštede u tom segmentu.

Predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković je kazao da ta stranka nije za predlog da građani Srbije pokriju deficit u budžetu i istakao da su predložene mere "malo blaže od prethodnih".

"Mi nismo za to da građani pokrivaju deficit u budžetu - Vlada i ministri moraju da obezbede sredstva kako bi svi korisnici budžeta primali na vreme plate i ono što se zove tekuće obaveze", rekao je Marković.

S druge strane, predstvanici opozicije ocenili su da će svi građani Srbije snositi posledice predloženih vladinih mera štednje.

Šef poslaničke grupe SRS Dragan Todorović je kazao da sve mere štednje koje je vlada predložila imaju za cilj da se MMF-u prikaže kako će država nešto uštedeti.

"Da vlada nema iskrenu nameru da smanji svoje troškove govori i činjenica da su sva ministarstva ostala, svi savetnici...i to govori da je ovo samo pokušaj da se matematički, na neki način, dođe do cifre koja se traži od strane MMF kako bi se reklo da država štedi i da će uštedeti neka sredstva", ocenio je Todorović.
Poslanik kluba "Napred Srbijo" Jorgovanka Tabaković ocenila je da će svi građani Srbije snositi posledice predloženih vladinih mera štednje.

Tabakovićeva je rekla da je Vlada pribegla dvema krajnje nepopularnim merama - smanjenju transfera srdestava lokalnim samoupravama i neprimerenom podizanju akciza.

Šef poslaničke grupe DSS Miloš Aligrudić smatra da će novi vladin paket mera pre svega pogoditi lokalne samouprave, a otpuštanje zaposlenih u državnoj administracijli na posredan način doprineti opštem padu standarda.

Aligrudić je ocenio da su mere "neselektivne, nedovoljne i manje od polovičnih" i da služe "isključivo da se popuni preveliki deficit budžeta", ali da su bolje od onih koje je vlada do sada, u nekoliko navrata poslednjih meseci, predlagala.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image