• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poslanici na (prvom) uskršnjem raspustu

U Skupštini završena objedinjena načelna rasprava o nekoliko zakona koji će pomoći u borbi protiv krize."Koplja se lomila" oko zakona o komorama. Administrativni odbor odbio predlog poslanika SRS o izmeni rasporeda sedenja. Poslanici do utorka slave Uskrs po Gregorijanskom kalednaru.

Skupština Srbije završila je objedinjenu načelnu raspravu o Predlogu zakona o Fondu za razvoj Srbije, izmenama i dopunama Zakona o privrednim komorama i o Predlogu zakona o prestanku važenja Zakona o Fondu za osiguranje i finansiranje spoljnotrgovinskih poslova.

Skupština u petak neće raditi, kao ni u ponedeljak, zbog Uskrsa po Gregorijanskom kalendaru, a rad će nastaviti u utorak, 14. aprila, objedinjenom načelnom raspravom koja je započela danas. Na novi uskršnji raspust poslanici će otići u četvrtak, ali ovaj put po Julijanskom kalendaru.

Ministarka za Nacionalni investicioni plan Verica Kalanović izjavila je da će usvajanjem tri zakona iz oblasti ekonomije biti uređen rad institucija zaduženih za podršku privrednim subjektima koji u narednom periodu treba da efikasno sprovedu mere ekonomske politike vlade za ublažavanje posledica globalne krize.

Kalanovićeva je precizirala da je reč o predlozima zakona o Fondu za razvoje Srbije, izmenama i dopunama zakona o privrednim komorama i predlogu zakona o prestanku važenja zakona o Fondu za osiguranje i finasiranje spoljontrgovinskih poslova, koji bi trebalo da budu usvojeni po hitnom postupku.

Ministarka je, obrazlažući zakone u Skupštini Srbije, navela da se predlogom zakona o Fondu za razvoje predlaže objedinjavanje aktivnosti postojećih Fonda za razvoj i Grancijskog fonda, kako bi na usaglašen način bile sprovedene vladine mere za ublažavanje posledica globalne krize.

Ona je istakla da se objadinjavanje ta dva fonda predlaže radi efikasnijeg rada na podsticaju razvoja i likvidnosti privrede, kao i njene konkurentnosti, ravnomernog regionlanog razvoja i zapošljavanja.

Kalanovićeva je precizirala da zakon na sveobuhvatan način definiše delatnost, način finansiranja i upravljanja Fondom, od koga će najviše koristi imati mala i srednja preduzeća i preduzetnici, poslovne banke i nezaposleni.

Prema njenim rečima, korist od zakona imaće i Vlada Srbije, jer se objedinjavanjem fondova smanjuje državna administracija, što je u skladu sa planom za ekonomskiu stabilnost Srbije.

Ministarka je napomenula da će efiksna primena zakon obezbediti likvidnost javnog sektora, zadržati postojeći nivo zaposlenosti i omogućiti veću konkurenstnost domaćoj privredi.

Govoreći o zakonu o privrednim komorama, ona je rekla da predložena rešenja predviđaju mogućnost osnivanja komora na dobrovoljnoj bazi. Prema njenim rečima, na taj način biće povećan kvalitet usluga komora.

Obrazlažući predlog zakona o prestanku važenja zakona o Fondu za osiguranje i finasiranje spoljontrgovinskih poslova, Kalanovićeva je istakla da se delatnost tog fonda poklapa sa delokrugom poslova Agencija za osiguranje izvoznih poslova.

Ministarka je kazala da je delatnost Agencije šira i da stoga nema potrebe za istovremeno postojanje dve institucije koje obavljaju isti posao.

Prema njenim rečima pripajanje Fonda Agenciji predstvaljaće veću stimulaciju izvozu i obazbeđivaceh veću sigurnost.

Pre izlaganja Kalanovićeve, šef posalničkog kluba LDP-a Čedomir Jovanović zatražio je da se predlog zakona o izmenama i dopunama zakona o privrednim komorama povuče iz procedure, jer je većina regionlanih komora protiv tog zakona.

On je upitao koji je razlog za hitni postupak kada je primena tog zakona predviđena od 2013. godine.

"To što je vlada nešto poslala skupštini po hitnom postupku, ne znači da vladajuća većina po automatizmu treba da glasa za taj predlog", rekao je Jovanović.

Poslanici opozicije, ali i vladajuće Partije ujedinjenih penzionera Srbije, zatražili su povlačenje iz skupštinske procedure predložene izmene Zakona o privrednim komorama koje, prema njihovoj oceni, uništavaju komorski sistem stvaran 150 godina.

Izmene su kritikovali i poslanici Socijalisticke partije Srbije, dok su nedoumice imali i poslanici Demokratske stranke, a G17 plus su zakon podržali i ukazali na njegov značaj.

Na dnevnom redu sednice, koja je počela 30. marta, nalazi se 49 zakona, a poslanici su do sada u načelnoj raspravi razmotrili 34.

Sednici nisu prisustvovala 52 poslanika SRS koji su zbog ometanja nepoštovanja odluke o rasporedu sedenja udaljeni sa sednice 20 radnih dana.

Raspored sedenja u Skupštini "po starom"

Administrativni odbor Skupštine Srbije odbio je predlog poslanika Srpske radikalne stranke o izmeni rasporeda sedenja u Domu Narodne Skupštine Srbije.

SRS je predložila da zamene mesta sa poslaničkom grupom "Za evropsku Srbiju" i da oni ubuduće sede u poljima tri i četiri, a poslanici ZES-a u poljima sedam i osam, u kojima su sada radikali.

Protiv predloga poslanika SRS glasalo je sedam članova Odbora iz vladajuće koalicije, osim poslanika Socijalističke partije Srbije Branka Ružića koji je bio uzdržan, a "za" su glasala dva poslanika SRS.

Predstavnici radikala su naveli da su izložili taj predlog jer su predstavnici ZES-a "rekli da im je sve jedno ko gde sedi".

Poslanik SRS Aleksandar Martinović rekao je da oni poštuju princip i da njihovi zahtevi nisu hirovi niti pokušaji opstrukcije parlamenta.

On tvrdi da SRS nije učestvovala u donošenju odluke 5. marta o rasporedu sedenja i da su neistiniti navodi da su tu odluku podržali, uz ocenu da se protiv radikala vodi medijska hajka.

Predsednik odbora i poslanik Demokratske stranke Nenad Konstatinović kazao je da je tradicija, koju ne treba menjati, da je mesto sa desne strane predsednika parlamenta uvek bilo namenjeno predstavnicima opozicije u sali.

Šef poslaničkog kluba "Napred Srbijo" Tomislav Nikolić rekao je da nisu istiniti navodi poslanika SRS da su od 1992. godine poslanici SRS zauzimali mesta u poljima sedam i osam jer ih nije bilo toliko u saveznom parlamentu i da su zauzimali samo polje osam.
Nikolić je ocenio da je insitiranje radikala na rasporedu sedenja samo hir, navodeći da je potrebno da poslanici SRS budu u sali jer je opoziciji potrebna pomoć za, kako je rekao, rušenje vlade.

Radikali nisu zadovoljni mestima za sedenje koja su im dodeljena odlukom Administrativnog odbora koja je doneta 5. marta.

Oni su nezadovoljstvo iskazivali tokom sednice parlamenta zbog čega je za tri radna dana sa sednice udaljeno 52 poslanika SRS, koji su udaljeni na 20 radnih dana sa sednica skupštine i kažnjeni sa po 32.000 dinara.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image