• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština: Zakonima protiv nezaposlenosti

Poslanici republičkog parlamenta kritikovali su neka rešenja u predloženom zakonu o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti, navodeći da je ovaj zakon marketinški potez Vlade. U Skupštini je danas održana konstitutivna sednica Odbora Agencije za borbu protiv korupcije.

Skupština Srbije završila je danas rad, a poslanici su tokom današnje rasprave, kritikovali neka rešenja u predloženom zakonu o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti, navodeći da je ovaj zakon marketinški potez Vlade Srbije, kojim se dodatno otežava položaj nezaposlenih. Danas je održana konstitutivna sednica Odbora Agencije za borbu protiv korupcije.

Poslanik Socijalističke partije Srbije (SPS) Milisav Petronijević rekao je da Poslanička grupa SPS-JS ima primedbe na deo zakona koji se odnosi na osiguranje za slučaj nezaposlenosti.

“Ovaj deo zakona nije dobro ponudio rešenja i restriktivniji je u odnosu na postojeći zakon”, rekao je Petronijević i dodao da nivo prava iz zakona koji je trenutno na snazi treba zadržati.

Petronijević je naveo da bi predloženo zakonsko rešenje trebalo poboljšati amandmanima da bi se dobio socijalno pravedan zakon.

Poslanici SPS su, prema Petronijevićevim rečima, u saradnji sa sindikatima podneli više amandmana na predloženi zakon.

Petronijević je rekao da će Poslanička grupa SPS-JS podržati predloženi zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom.

Poslanik Demokratske stranke Srbije (DSS) Jovan Palalić rekao je da je Predlog zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nazaposlenosti “marketinški potez Vlade” i da ne može da reši problem zapošljavanja u uslovima ekonomske krize.

On je rekao da se predloženim rešenjima potpuno ukida samostalnost Nacionalne službe za zapošljavanje u vođenju politike zapošljavanja, a da Agencija za zapošljavanje, koja bi trebalo da bude formirana, ima identične nadležnosti kao i Nacionalna služba za zapošljavanje, a njeno formiranje iziskuje dodatne troškove.

Ovaj zakon, prema njegovim rečima, demantuje da je Vlada socijalno odgovorna.

Palalić je ocenio da predloženi zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom neće dati nikakav efekat.

Poslanik Liberalno demokratske partije (LDP) Vesna Pešić ocenila je da je donošenje zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom opravdano i da ima dobrih rešenja, ali da se njihov status i radna sposobnost moraju utvrđivati na drugačiji način.

“Neka rešenja u ovom zakonu su veoma dobra, a naročito ona koja se odnose na profesionalnu rehabilitaciju, gde imamo čitave modele i zakonske formulacije, koje pokazuju da smo izgleda prihvatili te socijalne modele koji su najsavremeniji, a takođe i podsticanje samih poslodavaca i samih osoba sa invaliditetom za zapošljavanje”, rekla je Pešić.

Prethodno je ministarka za Nacionalni investicioni plan Verica Kalanović izjavila da Srbija trenutno ima 758.387 nezaposlenih i da je u grupi zemlja sa najvećom stopom nezaposlenosti.

Obrazlažući predložene zakone o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti, kao i o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom u Skupštini Srbije, Kalanović je navela da u Beogradu ima 98.410 nezaposlenih, u Vojvodini više od 190.000, a u centralnoj Srbiji 460.000 nezaposlenih.

Kalanović je rekla da se procenjuje da u Srbiji ima oko 700.000 osoba sa invaliditetom od kojih je samo 21.000 zaposlena.

Ona je dodala da je u Nacionalnoj službi za zapošljavanje na evidenciji 22.464 osobe sa inavliditetom, od kojih je sedam odsto sa visokim obrazovanjem, a da je od ukupnog broja 70 odsto osoba sa invaliditetom siromašno.

Prema njenim rečima, oba zakonska predloga predviđanju sprovođenje aktivne politike zapošsljavanja.

Kalanović je navela da je predloženi zakon o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti strateški dokument koji propisuje utvrđivanje nacionalnog akcionog plana Vlade na godišnjem nivou sa ciljevima, prioritetima, merama i izvorima finansiranja za politiku zapošljavanja.

Prema njenim rečima, predvođen je niz mera aktivne politike zapošljavanja koje će se donositi svake godine uz učešće socijalnih partnera, pokrajinskih i lokalnih vlasti, kao što su na primer javni radovi.

"Uspostavlja se sistem za praćenje sprovođenja mera zapošljavanja", rekla je Kalanović i dodala da je novina individualni plan zapošljavanja, odnosno obaveza i nezaposlenog i Nacionalne službe za zapošljavanje da zajednički u roku od 90 dana od prijavljivanja na evidenciju zaključe individualni plan.

Predlog zakona, prema njenim rečima, predviđa jačanje Nacionalne službe za zapošljavanje i Agencije za zapošljavanje, podizanje njihove efikasnosti, kao i smanjenje broja članova upravnog odbora Nacionalne službe za zapošljavanje sa 12 na 9, među kojima je i direktor.

Prema njenim rečima, predloženi zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom je potpuno nov, reformski i proevropski zakon, koji utvrđuje podsticajne mere i za osobe sa invaliditetom i za poslodavce, kao i procenu radne sposobnosti.

Kalanović je navela da je cilj tog zakona povećanje zaposlenosti osoba sa invaliditetom, podizanje standarda, kao i poboljšanje uslova za društvenu integraciju.

Prema njenim rečima, predložena rešenja predviđaju obaveza poslodavaca da zaposli određeni broj osoba sa invaliditetom ili da ucestvuje u finansiranju primanja osoba sa invaliditetom zaposlenih u drugim preduzećima.

Poslanici će sutra nastaviti objedinjenu načelnu raspravu o predloženim zakonima o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti, kao i o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom.

Konstituisan Odbor Agencije za borbu protiv korupcije

U Skupštini Srbije danas je održana konstitutivna sednica Odbora Agencije za borbu protiv korupcije.

Poslanici vladajuće koalicije ocenili su danas da će Agencija za borbu protiv korupcije imati značajnu ulogu u efikasnijoj borbi protiv korupcije i kriminala, dok Srpska radikalna stranka (SRS) smatra da je postojanje tog nezavisnog tela "obmana".

U obraćanju članovima Odbora, predsednica Skupštine Slavica Đukić-Dejanović je istakla da to telo ima značajnu ulogu u primeni Strategije za borbu protiv korupcije i izrazila uverenje da će ono raditi u interesu građana.

Đukić-Dejanović je rekla da je potrebna odlučna borba protiv korupcije koja je prisutna u svim segmentima društva u Srbiji.

Državni sekretar Ministarstva pravde Srbije Slobodan Homen posebno je ukazao na ulogu koju će Odbor Agencije za borbu protiv korupcije imati u kontroli finansiranja političkih stranaka.

Prvoj sednici Odbora Agencije za borbu protiv korupcije prisustvovalo je sedam od devet članova tog tela. Sednici je predsedavala najstariji član Odbora i sudija Vrhovnog suda u penziji Mileva Gajin.

Gajin je rekla da će "najsloženiji" posao Odbora biti kontrola finansiranja političkih stranaka i izbornih kampanja, jer zakon u tom delu, kako je navela, samo načelno definiše ovlašćenja Agencije za borbu protiv korupcije.

U oktobru 2008. Skupština Srbije je donela zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije, a 18. marta ove godine je izabrala članove njenog odbora.

Članovi Odbora su: profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Čedomir Čupić i docenti na tom fakultetu, Zoran Stojiljković i Tanja Miščević, sudija Vrhovnog suda Srbije u penziji Mileva Gajin i profesor Ekonomskog fakulteta u Nišu Evica Petrović.

Članovi su i profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Branko Lubarda, advokat Slobodan Beljanski, predsednica Beogradskog fonda za političku izuzetnost Sonja Liht i novinar Zlatko Minić.

(Beta/Mondo)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image