• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Završena rasprava o sudijskim funkcijama

Poslanici Skupštine Srbije završili su pretres više predloga odluka koje se odnose na prestanak dužnosti nosilaca sudijskih i tužilačkih funkcija, a prethodno je završena objedinjena načelna rasprava o predlozima zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti i zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom

Poslanici Skupštine Srbije završili su danas jedinstveni pretres više predloga odluka koje se odnose na prestanak dužnosti nosilaca sudijskih i tužilačkih funkcija, a prethodno je završena objedinjena načelna rasprava o predlozima zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti i zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom

Na kraju rada predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović čestitala je svim pravoslavnim vernicima i građanima predstojeće uskršnje praznike poželevši da ih provedu u duhovnom miru.

Ona je najavila da će sednica biti nastavljena u utorak, 21. aprila, kada je predviđen početak rasprave u pojedinostima.

Parlament je danas završio načelnu raspravu o svih 49 tačaka dnevnog reda, od kojih 43 zakonska predloga i šest preldoga odluka.

Na zakonske predloge podneto je više od 3.000 amandmana koje poslanici u nastavku sednice treba da razmatraju.

Predstavnici političkih stranaka u republičkom parlamentu ocenili su danas da je pitanje učešća Srba u popisu na Kosovu i Metohiji -državno pitanje oko koga ne bi trebalo voditi partijske rasprave, a prethodno je završena objedinjena načelna rasprava o predlozima zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti i zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom

Šef poslaničke grupe Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija kazala je da bi o učešću Srba u popisu na Kosovu država trebalo da ima jedinstvenu politiku i da bi prema ljudima koji tamo žive bilo nezahvalno da se o tome vode partijske rasprave.

Poslanik Socijalističke partije Srbije Dejan Radenković rekao je da bi na Kosovu trebalo organizovati popis, ali u saradnji sa međunarodnim institucijama.

"Neprihatljivo je da Srbi izlaze na popis koji organizuju institucije koje mi ne priznajemo", ocenio je Radenković koji je i potpredsednik Skupštinskog odbora za Kosovo i Metohiju.

Prema njegovim rečima, popis bi trebalo da uključi sve oni koji su od 60. tih godina otišli sa KiM, kao i njihove potomke.

Poslanica G17 plus Stojanka Petković rekla je da će Srbi svakako bojkotovati popis "iz prostog razloga što neće ni biti na prostoru Kosova i Metohije".

Nakon rata 1999. godine sa Kosova je proterano 230.000 hiljada srpskih građana, rekla je ona i istakla da se sada u srpskim domovima nalaze Albanci.

"Onda kad Srbi budu vraćeni u domove i na svoje poslove, sami će zahtevati da budu popisani", smatra Petković.

Poslanik i lider Jedinstvene Srbije Dragan Markovih rekao je da "bi prvo trebalo videti ko vrši popis, ukoliko to rade Albanci onda Srbi ne bi trebalo da se odazovu popisu".

On je dodao da bi Srbija trebalo da izvrši popis na KiM kako bi se tačno znalo koliko je Srba ostalo tamo da živi, kao i da napravi program pomoći ljudima na Kosovu i onima koji su došli u Srbiju.

Inače, kosovsko Ministarstvo javnih službi saopštilo je da su obavljene sve tehničke pripreme za popis stanovništva, domaćinstava i stanova, ali se nakon tri probna popisa, za određivanje tačnog datuma tog procesa čeka politička odluka.

Tokom načelne rasprave o predlozima o Zakonu za zapošljvanje poslanici opozicije kritikovali su zakone o zapošljvanju, ocenjujući da su to marketinški propisi koji neće dati efekte, a otežaće položaj nezaposlenih.

Za razliku od njih, predstavnici vladajućih stranaka podržali su ta rešenja, navodeći da će njima biti omogućena aktivnija i fleksibilnija politika zapošljavanja, ali su i oni istakli da je za smanjenje nezaposlenosti, pre svega, potreban zdrav privredni ambijent.

Vlatko Ratković (DSS) rekao je da je alarmantan podatak da je stopa nezaposlenosti u Srbiji jedna od najvećih u Evropi, ali da taj problem ne može rešiti jedan zakon, već bolji privredni uslovi.

On je ukazao da dosadašnja zakonska rešenja nisu bila adekvatna i da je potreban aktivniji pristup zapošljavanju, što će omogućiti novi zakon, a posebno donošenje akcionog plana.

"Neće ni jedan zakon otvoriti nova radna mesta, već dobra poslovna klima i preduzetništvo", kazao je Zoran Ostojić (LDP), koji se založio za jačanje konkurencije na tržištu rada.

Jovan Palalić (DSS) zatražio je od vlade da povuče zakon o zapošljavanju ili da usvoji amandmane te stranke, ocenjujući da je taj propis "potpuni promašaj".

On je kritikovao osnivanje agencija za zapošljvanje, "koje će država debelo platiti", uprkos merama štednje koje najavljuje i to zakidajući 1,5 milijardi dinara nezaposlenima.
I Zlata Đerić (NS) osporila je pozitivne efekte zakona o zapošljavanju, ističući da treba govoriti o ekspanziji otkaza i stvaranju radno otpisanog stanovništva koje se nigde nikada neće zaposliti.

Ona je ocenila i da, upkros obećanjima, država ne pokazuje dovoljnu brigu i odgovornost prema osobama s invaliditetom, našta ukazuje da i posle više meseci nije realizovan amandman te stranke o izgradnji sportskih objekata za te osobe.

Ministarka za NIP Verica Kalanović ponovila je da će proaktivna politika zapošljavanja, predviđena ovim zakonima, imati pozitivne rezultate.

Ona je juče navela da je broj nezaposlenih u Srbiji oko 758.387, od kojih je u Beogradu 98. 410, Vojvodini više od 190.000, a centralnoj Srbiji oko 460.000.

Suštinski nezaposlenih u 2006. godini bilo je 21,6 odsto, 18,8 osto u 2007, a prošle godine 14,7 odsto.

Kalanovićeva je rekla i da tačnih podataka o broju osoba s invaliditetom nema, ali se procenjuje da ih u Srbiji ima oko 700.000, pri čemu je samo 21.000 njih u radnom odnosu.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image