• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stranke različito o rebalansu budžeta

Nada Kolundžija izjavila je da očekuje da će parlament podržati vladin paket mera i da će rebalans budžeta za 2009. godinu i prateći zakoni biti usvojeni do 1. maja, dok poslanik DSS Dragan Šormaz smatra da su te mere pokušaj da se rashodna strana budžeta prilagodi prihodnoj. Šef poslaničke grupe SPS -JS Branko Ružić izjavio je da će SPS podržati predlog rebalansa budžeta.

Šef poslaničkog kluba "Za evropsku Srbiju" Nada Kolundžija izjavila je da očekuje da će parlament podržati vladin paket mera i da će rebalans budžeta za 2009. godinu i prateći zakoni biti usvojeni do 1. maja, dok poslanik Demokratske stranke Srbije dragan Šormaz smatra da su te mere pokušaj da se rashodna strana budžeta prilagodi prihodnoj. Šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije – Jedinstvena Srbije Branko Ružić izjavio je da će SPS podržati predlog rebalansa budžeta.

Kolundžija je izjavila da mere Vlade Srbije ne bi smele da ugroze funkcionisanje inistitucija sistema i da treba da ostvare dva cilja - racionalnu potrošnju i solidarno raspoređivanje tereta ekonomske krize.

"Racionalizacija ima smisla samo do one granice do koje institucije mogu u punoj meri da ostvaruju svoju ustavom propisanu ulogu i funkciju. preko toga ugrožavamo sistem. Smanjenje plata i svi drugi oblici smanjenja potrošnje koji neće ugroziti samu instituciju parlamenta, za nas su potpuno prihvatljivi", rekla je Kolundžija u intervjuu Tanjugu.

"Vlada daje koncept štednje i u okviru tog koncepta mi kao poslanici, odnosno skupština, vladajuća vecina, usvajamo mere kojima doprinosimo štednji, pre svega vodeći računa da ne ugrozimo osnovnu funkciju parlamenta", kazala je Kolundžija.

Prema njenom mišljenju, postoje "dve vrste mera", jedna je pokazivanje volje da se štedi na svim mestima, dok je druga, kako je rekla, ona koja zaista doprinosi uštedi u budžetu.

Kada je reč o broju ministarstava, Kolundžija veruje da bi ušteda smanjenjem njihovog broja bila simbolična, ali i da je važno da se pokaže volja i pošalje poruka građanima da se i na tom polju želi ušteda.

Ona nije mogla da potvrdi da li je dogovor po tom pitanju postignut ili ne, ali je naglasila da se o njemu ozbiljno razgovara.

"Profesionalizacija parlamenta je važna stvar. Parlamentarac je profesionalno angažovan i zalagali smo se za tu profesionalizaciju i zalagaćemo se ubuduće, jer smatramo da je to posao koji zahteva pun kapacitet i puno vremena", rekla je ona.

Prema njenim rečima, ako je država u krizi svi treba da solidarno učestvuju u prevazilaženju te krize, ali je nedopustivo da se oko plata poslanika vodi "pijačna rasprava", koja potpuno devastira tu instituciju.

Kolundžija očekuje da će parlament podržati vladin paket mera.

"Iz razgovora sa svim poslanicima i poslaničkim grupama, poruka je skoro jedinstvena. Ako se odnosi na sve, onda je to nešto što svakako treba podržati. Ali ako se prave izuzeci, ako postoje privilegovani, onda će mnogi parlamentarci reći šta misle o tome", kazala je Kolundžija.

Ona je procenila da će parlament postati institucija koje se građani neće stideti i u koju će verovati.

"Sigurna sam da će parlament postati institucija koje se Srbija neće stideti. I koju će svet uvažavati i poštovati.I ne mislim da je to lak posao, ali isto tako mislim da ćemo uraditi brže uprkos mnogima koji to ne žele, brže no što mnogi očekuju", najavila je Kolundžija.

Za razliku od tih akata, Kolundžija očekuje da će rebalans budžeta za 2009. godinu i prateći zakoni, među kojima i onaj koji se odnosi na štednju, biti usvojeni do 1. maja, a da će sednica parlamenta na tu temu biti zakazana, sredinom iduće sedmice, posle uskršnjih praznika.

Poslanik Demokratske stranke Srbije (DSS) Dragan Šormaz izjavio je danas da će ta stranka konačan stav o merama Vlade Srbije zauzeti tek pošto dobije sve detalje, ali da smatra da su te mere pokušaj da se rashodna strana budžeta prilagodi prihodnoj.

On je novinarima u Domu Narodne skupštine rekao da ovo nisu mere za izlazak ili borbu protiv ekonomske krize i podsetio da je DSS u septembru 2008. godine ukazivala na to da će zemlja ući u krizu, da će doći do pada standarda stanovništva, naglasivši da se to sada i dešava.

"Njihove mere uštede su sada u suštini nešto na šta su primorani od strane Međunarodnog monetarnog fonda. Jedina dobra stvar koja može ispasti na osnovu ovoga, ukoliko to sprovedu, je smanjenje državne administracije. Videćemo hoće li do toga doći ili ne", rekao je Šormaz.

Šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije – Jedinstvena Srbije Branko Ružić izjavio je danas da će SPS kao deo vladajuće koalicije podržati predlog rebalansa budžeta, prateće zakone i mere koje je Vlada usvojila.

Ružić je novinarima Domu Narodne skupštine rekao da su te mere jedan od načina suprostavljanja i upravljanja krizom, koja je prisutna ne samo u Srbiji već i u regionu i Evropi.

"Ove mere Vlade i rebalans će doprineti da se na pravi način da pravi odgovor na izazove koji nam predstoje", rekao je on.

Odgovarajući na pitanja kako će se smanjenje budžetskih sredstava odraziti na Koridor 10, on je rekao da je to strateški projekat "oko kojega se ujedinila čitava vlada, a takođe i predsednik Republike".

Prema Ružićevim rečima, bez obzira na objektivne okolnosti da nema dovoljno sredstava da se realizuju svi zahvati koji su projektovani za ovu godinu da to ne znači da se na Koridoru 10 neće raditi.


(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image