• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hag: Srbija predala podnesak o Kosovu

Predstavnici pravog tima Vlade Srbije ali i predstavnici kosovskih vlasti predali su Međunarodnom sudu pravde u Hagu pisane podneskw, u kojem se iznosi stav o legalnosti nezavisnosti Kosova.

Predstavnici pravog tima Vlade Srbije predali su Međunarodnom sudu pravde u Hagu pisani podnesak, u kojem se iznosi stav o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije.

Pravni dokument, koji čine dve knjige od po 350 i 600 stranica, kao i veliki broj mapa i prikaza terena, sadrži sve neophodne elemente i pravnu argumentaciju relevantnu za dokazivanje stava da proglašenje nezavisnosti Kosova nije u skladu sa međunarodnim pravom, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Srbije.

Pitanje postavljeno Međunarodnom sudu pravde glasi:"Da li je jednostrana deklaracija o nezavisnosti privremenih organa lokalne samouprave na Kosovu u saglasnosti sa međunarodnim pravom"?

Države članice Ujedinjenih nacija imaju rok do 18 časova da predaju svoje pravno mišljenje Međunarodnom sudu pravde u Hagu, koji će odlučivati o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, rečeno je Tanjugu u tom sudu.

U Međunarodnom sudu pravde, zbog poverljivosti sudskog postupka, nisu mogli da kažu koje su zemlje do sada predale pismenim putem svoje izjave, ali su istakli da će početkom sledeće sedmice biti saopšten broj i spisak država koje su to učinile.

Rumunija je u četvrtak predala glavnom pisaru Međunarodnog suda pravde svoje pravno mišljenje u vezi sa predstojećim procesom, i pravni predstavnici te zemlje su insistirali na poštovanju Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN, koja podržava teritorijalni integritet Srbije, rekao je za Tanjug ambasador Rumunije u Beogradu Jon Makovej.

Nacionaloj agenciji je u ambasadi Španije u Beogradu rečeno da će ta zemlja takođe podneti svoje pravno mišljenje Međunarodnom sudu pravde.

Prema nezvaničnim informacijama, do sada je dvadesetak država dostavilo sudu pismeni podnesak, a očekuje se da do kraja dana to uradi još država.

Kako se nezvanično saznaje, stavove Beograda podržaće Rusija, Kina, Španija, Slovačka, Rumunija, Kipar, Gruzija, Argentina, Azerbejdžan, Bolivija i Venecuela.

Prema najavama iz Prištine, stavove kosovskih Albanaca podržaće SAD, Velika Britanija, Nemačka, Francuska, Švajcarska, Austrija, Finska, Danska i Slovenija.

Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić je proces pred MSP ocenio kao "istorijski" i naglasio da će ono što bude odlučio u slučaju naše zemlje "imati karakter presedana za svaki budući pokušaj secesije na svetu".

Profesorka prava na američkom univerzitetu Notr Dam Meri Elen Okonel smatra da bi Međunarodni sud pravde trebalo da se izjasni da je u slučaju proglašenja nezavisnosti Kosova prekršeno međunarodno pravo.

Ona je u izjavi za Bi-Bi-Si istakla da je taj sud u ranijim, sličnim slučajevima teritorijalnih sporova, uvek donosio odluke koje su išle u prilog zemlji kojoj je sporna teritorija istorijski pripadala.

Pravni stručnjak organizacije za ljudska prava "Hjuman rajts frst" Nikola Barnija rekao je da mišljenje Međunarodnog suda pravde o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova može da bude saopšteno najranije u prvom kvartalu sledeće godine.

On smatra da političari i političke okolnosti neće uticati na sudije i očekuje jasnu odluku o pravnom statusu Kosova.

Podnošenjem dokumenata zainteresovanih država i Kosova, u petak se završava prva faza tog procesa, posle čega počinje period od dva meseca u kojem svaka zemlja koja je priložila podnesak može da odgovori i komentariše podneske drugih zemalja, rekao je Barnija za Bi-Bi-Si.

Ovaj stručnjak, koji je nekada radio za Međunarodni sud pravde, naveo je da će sledeći korak biti na jesen, kada će sud zakazati javnu raspravu, u kojoj će učestvovati Srbija, Kosovo i sve zemlje koje su zainteresovane da usmeno izlože svoje argumente.

"To će, verovatno, trajati nekoliko dana. Potom će sud početi da radi na formulisanju mišljenja. Pretpostavljam da će to trajati između četiri i osam meseci i da mišljenje može da bude saopšteno najranije u prvom kvartalu sledeće godine", objasnio je Barnija.

On je podsetio da će u formulisanju mišljenja učestvovati svih 15 sudija Međunarodnog suda pravde, iz zemalja sa različitim pravnim sistemima i tradicijom, a odluku donose većinom glasova.

Ističući da ne moraju sve sudije da se slože, Barnija je podsetio da je odluka suda odluka većine, što je najmanje osam od 15 sudija.

I Kosovo predalo dokumentaciju

I Kosovo je u Međunarodnom sudu pravde u Hagu predalo dokument kojim su obuhvaćeni svi argumenti o proglašenju nezavisnosti.

To je u MSP u Hagu učinio šef pravne ekipe Kosova, britanski stručnjak za međunarodno pravo Majk Vud. Osnovni dokument ima 200 i aneks od 300 stranica.

Ministar inostranih poslova Skender Hiseni je potvrđujući da su dokumenta predata rekao da zbog osetljivosti pitanja neće ništa govoriti o sadrzaju dokumenata, ali je kazao da su "argumenti na strani Kosova" i da će se proces pred sudom okončati u korist najmlađe države na svetu.

"Kosovo je predalo jednu veoma dinamičnu, konciznu izjavu koje ne ostavlja indiferentnima ni najindiferentnije posmatrače i one koji je čitaju. To daje veliku prednost izjavi Republike Kosovo i ubeđeni smo da je to izjava prepuna nespornih argumenata koji potvrđuju zašto je Kosovo proglasilo nezavisnost i zašto je, i zašto će i dalje biti država“, rekao je ministar Hiseni.

On je rekao da će se proces u Hagu okončati u roku od godinu dana savetodavnim mišljenjem o nezavisnsoti Kosova. Takvo mišljenje, prema ministru Hiseniju, neće imati dugoročne efekte za Kosovo i nikakav efekat što se tiče njenog statusa.

Međutim uticaji će, prema njemu biti politčki u smislu dinamike priznanja Kosova, pošto će neke zemlje doneti odluku o priznanju Kosova tek nakon završetka procesa pred MSP.

Ministar Hiseni tvrdi da on ima informacije da je "mnogo više zemalja predalo izjave u korist Kosova nego što je onih koje su to učinile za Srbiju".

U Prištini se očekuje da će se tokom ove godine dobiti konačna odluka o tome da li je odluka o proglašacanju nezavisnosti Kosova bila legalna i u skladu sa međunarodnim pravom.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image