• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jeremić: Proces veka u MSP

Vuk Jeremić izjavio je da su neke od najuticajnijih zemalja sveta na čelu sa Rusijom, Kinom i Brazilom podnele pisanu izjavu MSP u Hagu kojom su podržale stav Srbije da secesija Kosova i Metohije predstavlja kršenje međunarodnog prava.

Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić izjavio je da su neke od najuticajnijih zemalja sveta na čelu sa Rusijom, Kinom i Brazilom podnele pisanu izjavu Međunarodnom sudu pravde (MSP) u Hagu kojom su podržale stav Srbije da secesija Kosova i Metohije predstavlja kršenje međunarodnog prava.

Obraćanje Međunarodnom sudu pravde povodom Kosova mudar je potez Beograda, ocenila je direktorka Programa za Evropu Međunarodne krizne grupe Sabine Frejzer.

"Brazil je juče odlučio da podrži mišljenje Srbije posle dugog sastanka koji sam imao s ministrom spoljnih poslova te zemlje", rekao je Jeremić za RTS.

Argentina, Kipar, Španija,Rumunija, Slovačka, Egipat, Libija, Iran Azerbejdžan i još neke države, kako je kazao, dostavile su Sudu savetodavna mišljenja u prilog Srbije.

U prilog suprotnom stavu privremenih vlasti Kosova, najobimniji je podnesak SAD i njihovih najbližih zapadnih savetnika, rekao je Jeremić istakavši da nije presudan broj podnesaka, već činjenica da se za učešće u ovom slučaju pred MSP prijavilo više od 30 zemalja.

"Ovo je prvi put u istoriji Međunarodnog suda pravde da se akt secesije razmatra sa aspekta međunarodnog prava, prvi put da ogroman broj zemalja podnosi mišljenje", ukazao je srpski šef diplomatije.

"Ovo je u neku ruku proces veka, jer se određuje pravo na samoopredelenje protiv prava na održanje suvereniteta i terirtorijalnog integriteta međunarodno priznatih država", ocenio je on i podsetio da je Srbija pokrenula ovo pitanje i izborila se da ga razmatra MSP.

Što se tiče samog toka procesa, on je naveo da će prva usmena rasprava biti u decembru, a možda još nekoliko naredne godine, tako da pre polovine 2010. godine ne treba očekivati presudu.

Jeremić je rekao da će ta presuda "imati karakter presedana" i da ćemo tada znati "da li u 21. veku etnički motivisana secesija od strane međunarodno priznatih država može ili ne može da opstane".

"Ja sam apsolutno uveren da da će Sud doneti odluku koja je u skladu s međunarodnim pravom, odnosno da se poštuju granice suverenih, međunarodno priznatih država", istakao je šef srpske diplomatije.

On je najavio da će Srbija od sutra, pa sve dok Sud ne donese presudu, a ako bude potrebno i posle toga, da se svim pravnim, političkim i diplomatskim sredstvima bori za Kosovo i Metohiju.

"Mi smo miroljubiva, demokratska zemlja; imamo puno moralno pravo da nastavimo da se borimo mirnim sredstvima za očuvanje svoje teritorije i svog istorijskog prava", naglasio je ministar Jeremić.

On je potvrdio da je Srbija uložila protest generalnom sekretaru UN zbog najava o povlačenju 90 odsto sastava UNMIK-a KiM.

"Postoje i mnogo gori planovi od toga, postojali su i pre, a uveren sam da će postojti i u budućnosti", kazao je on, "ali mi nastavljamo da koristimo sva diplomatska sredstva u borbi za očuvanje teritorije Srbije".

Jeremić je kazao da već u ponedeljak nastavlja diplomatsku ofanzivu i najpre putuje u Brisel na razgovore o ubrzanju procesa evropske integracije Srbije, odmah potom u Pariz, a krajem iduće nedelje za Vašington, gde će biti održan prvi sastanak između zvaničnika Vlade Srbije i nove američke administracije.

Frejzer: Mudar potez Srbije

Direktorka Programa za Evropu Međunarodne krizne grupe Sabine Frejzer odluku Srbije da od Međunarodnog suda pravde traži ispitivanje legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, vidi kao mudar potez.

"Mislim da je odluka srpske vlade da se obrati Međunarodnom sudu pravde bila veoma oštroumna, ona je pre svega odložila proces priznavanja Kosova, jer mnoge zemlje oklevaju da priznaju Kosovo pre nego što čuju presudu tog suda", rekla je Frajzerova za Glas Amerike.

Prema njenim rečima, obraćanjem Međunarodnom sudu pravde je "skinut pritisak sa Vlade Srbije da nastavi da se izjašnjava o kosovskom statusu".

"Zato je to bio dobar politički potez Vlade u Beogradu. Mislim da će se kosovska nezavisnost nastaviti i da će zemlje nastaviti da je priznaju, ali mnoge ipak čekaju na odluku suda", naglasila je Frejzer.

Međunarodna krizna grupa se slaže sa stavom Holandije da haški optuženik Ratko Mladić mora da bude u Hagu pre nego što Srbija nastavi sa primenom Sporazuma o stabilizaciji i asocijaciji i pre otvaranja punih pregovora o članstvu u EU.

Ta organizacija, međutim, veruje da Beograd čini značajne korake da unapredi saradnju sa haškim tužilaštvom, objasnila je Frejzer.

"Srbija je u stanju da narednih meseci izruči Mladića Hagu, tako da smo optimisti da će Beograd preskočiti tu poslednju prepreku i da će se pregovori nastaviti punom parom", navela je Frajzer.

Sabine Frajzer je istakla da ne misli da aktuelna Vlada Srbije veruje da je budućnost Srbije uz Rusiju, već u EU.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image