Đurić kaže i da je u ime Vlade Srbije zahtevao od međunarodne zajednice da neodložno sankcioniše Prištinu i da sa verbalnih osuda upotrebi konkretne mehanizme koje ima na raspolaganju.

On je za televiziju Pink rekao da je tom odlukom Priština prekršila međunarodne sporazume na koje se obavezala.

 "Mi tražimo kaznene mere prema Prištini jer ovakvo ponašanje narušava slobodu trgovine, protoka roba, ljudi i kapitala, evropske i sve druge vrednosti razumnog savremenog sveta kada je reč o trgovini, ali i o normalnim odnosima. Voleo bih da vidim da EU konkretno primeni neke mehanizme predviđene sporazumima koje je Priština prekršila svojim ponašanjem", rekao je Ðurić.

Govoreći o premijeru privremenih kosovskih institucija Aljbinu Kurtiju i njegovom obrazloženju te odluke, Ðurić je kazao da Kurti pokazuje da bi trebalo da se vrati u prvi razred osnovne škole "da nauči poznavanje prirode i društva".

"On ima obavezu da se pridržava međunarodnog prava i sporazuma. On gazi ono što je vlada privremenih institucija preuzela kao obavezu da će primenjivati, a to je CEFTA sporazum, sporazumi o integrisanom upravljanju administrativnim prelazima. On sve to baca pod noge i ponaša se razbojnički. A plašim se da u tome nije usamljen", rekao je Ðurić.

Upitan za izjavu Avdulaha Hotija koji je rekao da će nova vlada ukloniti sve prepreke za dijalog, Ðurić kaže da se na tom primeru vidi koliko je značajno što su se Srbi ujedinili, i što je Srpska lista činilac na koji mora da se računa.

"Svaka vlada mora i po ustavu da uvaži učešće Srba u institucijama, ukoliko hoće većinu. Ovakvi jednostrani potezi, ukoliko takva vlada bude formirana, neće naići na podršku ijednog Srbina. Imamo homogeni srpski blok i to neće moći da prođe", ocenio je Ðurić.

On je rekao da su pravo i pravda na strani Srbije i ocenio da će i ova mera za koji dan "pasti", a srpskom stanovništvu na KiM poručio da ne brine i da će Srbija obezbediti sve vrsteroba i namirnica.

Premijerka Ana Brnabić izjavila je povodom novih mera Prištine da će se država kao i do sada boriti diplomatskim sredstvima kako bi se ta situacija razrešila. Veruje da će taj čin Prištine osuditi svi koji se pozivaju na vladavinu prava i poštovanje sporazuma.

Ana Brnabić je navela da su u Prištini najavljivali te nove mere i da su to "njihove takozvane mere reciprociteta koje sa reciprocitetom nemaju baš nikakve veze".

"Sve ono što mi radimo i što smo uradili u prošlosti u trgovini sa našom pokrajinom, sa Kosovom i Metohijom, je u skladu sa Cefta sporazumom. Dakle, ne možete imati mere reciprociteta ako to nije u skladu sa Cefta sporazumom o slobodnoj trgovini koji je i Priština potpisala", navela je Brnabićeva za RTS.

Ukazala je da mogu nešto menjati samo ukoliko se menja Cefta sporazum.



"Ako žele da se promeni Cefta sporazum onda sednemo kao Cefta sekretarijat i promenimo sporazum, ali to da menjate neke stvari, a da su te stvari u suprotnosti sa sporazumima koje ste potpisivali – Cefta sporazumom, a samim tim i Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju, onda je to isto kao da imate takse od 100 odsto i to je kršenje oba ta sporazuma", istakla je premijerka.

"Ne možete to raditi ukoliko želite da budete deo normalnog sveta, a prvi preduslov da budete deo normalnog, civilizovanog sveta je da poštujete sporazume koje ste potpisali", zaključila je Brnabićeva.