• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Oko ovog pitanja se sve stranke u Srbiji slažu (VIDEO)

Autor Ksenija Jelesijević Izvor Tanjug

Predstavnici stranaka koje će učestvovati na predstojećim parlamentarnim izborima saglasni su da je vojna neutralnost Srbije u ovom trenutku, imajući u vidu skoriju istoriju, jedino dobro rešenje. Članstvo u NATO je, već, druga stvar...

 Srbija-Izbori 2020-vojna neutralnost-nato Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Vojna neutralnost je za gotovo sve učesnike predstojećih izbora u Srbiji gotovo neupitno. I gotovo sve su saglasne da Srbije ne bi trebalo da postane članica NATO, mada Srbija odavno jeste članica NATO programa "Partnerstvo za mir". Ima i onih stranaka koje predlažu vojni savez sa Rusijom!

Marko Đurić iz Srpske napredne stranke poručio je da je Srbija vojno neutralna zemlja koja ljubomorno čuva svoju vojnu neutralnost, slobodu i samostalnost. "Naša vojska je naš ponos", poručio je Đurić na Tanjugovo pitanje da li podržava vojnu neutralnost Srbije.

Možda će vas zanimati

Iz Pokreta obnove kraljevine Srbije navode da nisu za ulazak Srbije u NATO.

"Treba da budemo vojno neutralni, da ne ratujemo za tuđe interese i da branimo svoju slobodu i nezavisnost", rekao je Ljubinko Đurković iz POKS-a.

Princip vojne neutralnosti suštinski je važan i može da bude najava čiste neutralnosti Srbije kojoj treba da težimo, poručuju iz Metle.

Ivica Dačić, predsednik Socijalističke partije Srbije podseća na NATO bombardovanje Srbije.

"Mi smo protiv članstva u NATO i zalažemo se za vojnu neutralnost. Nijedan socijalista nikada nije bio izdajnik", rekao je Dačić.

Za razliku od njega, lider Liberalnodemokratske partije Čedomir Jovanović smatra da Srbija treba da se integriše u NATO savez koji, kako je rekao nije samo vojni već i politički savez i garant regionalne bezbednosti.

"NATO nije pretnja već mogućnost da očuvamo mir za svoju decu", rekao je Jovanović.

Marko Đurišić iz Ujedinjene demokratske Srbije podseća da je Srbija okružena zemljama NATO saveza i da bilo kakvi izazovi ne mogu biti savladani bez saradnje sa NATO zbog čega se ova stranka zalaže za jačanje saradnje sa NATO i podseća da je vojna neutralnost "realnost Srbije".

Zavetnici na čelu sa Milicom Đorđević ocenjuju da je za ovu vlast vojna neutralnost puka parola i da je Srbija uvučena u "obruč NATO uticaja na Balkanu" i zalažu se za vojnu neutralnost uz saradnju sa "oprobanim saveznicima".

Aleksandar Šapić iz Srpskog patriotskog saveza smatra da je vojna neutralnost nešto najmudrije, najpametnije i najsvrsishodnije u ovom trenutku i da je važno da Srbija nastavi da razvija odnose i sa NATO savezom i sa Varšavskim paktom. "Mi smo za neutralnosti ali i za saradnju sa velikim vojnim silama", rekao je on.

Aleksandar Šešelj iz Srpske radikalne stranke smatra da je jedini način da Srbija ostane vojno neutralna na dugi rok članstvo u Dogovoru o kolektivnoj bezbednosti i vojnom savezu sa Rusijom koje bi značilo da ako neko napadne Srbiju da je napao i Rusiju. "Samo tako ćemo osigurati zemlju", rekao je Šešelj.

Predsednik Stranke pravde i pomirenja Muamer Zukorlić smatra da je u ovom trenutku vojna neutralnost jedino održivo rešenje, ali da dugoročno nije moguće. "Srbija će kad izvida rane od bombardovanja ipak morati da krene putem atlantskih integracija. Ovde je mir održiv samo ako i vojno sve balkanske zemlje budu na jednoj strani", rekao je on.

Zoran Živković iz koalicije "Nek maske padnu" smatra da je u kontekstu naše istorije vojna neutralnost kompromisno i dobro rešenje ali da saradnju i komunikaciju sa NATO kroz Partnerstvo za mir treba nastaviti.

Petar Miletić iz Pokreta slobodnih građana smatra da je jedini savez kojem Srbija može da pripada u vojnom i političkom smislu članstvo u NATO ali da je zbog bombardovanja neophodno sa njima "ozbiljno propričati" kako bismo videli šta bi bili benefiti članstva u Alijansi.

Anketa

Da li Srbija treba da uđe u NATO?

  • Ne, NATO nas je bombardovao

    76.59% (157)

  • Da, to nam garantuje bezbednost

    19.51% (40)

  • Nemam stav

    3.9% (8)

Da li Srbija treba da uđe u NATO?

Rezultati

PROČITAJTE I OVO

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

AnKSio3nost

Prema sporazumima potpisanim sa NATO smo prakticno usli u tu alijansu, jedino to nismo javno obznanili. Pozicija i lazna opozicija (prava ne postoji) sad prodaju pricu o neutralnosti. Nidje veze. Tuga i propast.

Lockdown

Неутралност не зависи од нас, већ да нас тако признају велике силе. И Бг је био отворени град па дошао 6-ти април.

Željko

Tuđe nećemo, svoje nemamo!

special image