• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Završena rasprava o Fondu za razvoj Srbije

Skupština Srbije završila je raspravu o Predlogu zakona o Fondu za razvoj Srbije, a prethodno je završena i rasprava o amnadmanima na Predlog zakona o političkim strankama.

Skupština Srbije završila je večeras raspravu o Predlogu zakona o Fondu za razvoj Srbije, a prethodno je završena i rasprava o amnadmanima na Predlog zakona o političkim strankama.Posebna sednica Skupštine Srbije je završena pola sata posle početka jer su je poslanici Demokratske stranke Srbije, kluba Napred Srbijo i poslanica Srpske radikalne stranke (SRS) Marina Raguš napustili.

Raspravu o preostalim tačkama dnevnog reda nastaviće nakon sutrašnjeg razmatranja rebalansa budžeta.

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Srbije Milan Marković rekao na kraju rasprave o predlogu zakona o političkim strankama da taj zakon predstavlja početak reforme izbornog zakonodavstva i političkog sistema Srbije.

"To je početak reforme koja treba da približi politiku građanima, reforme koja će izborni proceš učiniti transparentnijim, jeftinijim i efikasnijim, reforme kojom će se u budućnosti popraviti legitimitet onima koji se bave politikom", istakao je Marković.

Na Predlog zakona o političkim strankama podneto je oko 400 amandmana, od kojih je Vlada Srbije prihvatila devet.

Šef poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić rekao je u toku rasprave o amandmanima da je za naprednjake ovaj Predlog zakona "u principu prihvatljiv", ali da nema potrebe da glasaju za njega, jer je vladajuća većina ta koja treba obezbediti podršku za njega.

"Želeli smo da se broj onih koji osnivaju političku stranku sa 5.000 poveća na 10.000 i da se regulišu još neki odnosi, prihvatili ste ili naše ili amandmane nekog iz opozicije, ali mislim da se još niste opredelili prema strankama nacionalnih manjina", rekao je Nikolić, obraćajući se Markoviću.

Prema rečima Nikolića, ono što nedostaje je "nešto što bi nas uverilo da želite da stranke nacionalnih manjina budu deo političkog sistema Srbije, a ne političkog sistema nacionalnih manjina".

Poslanik Demokratske stranke Srbije (DSS) Zoran Šami je naglasio da je stav te stranke da broj potpisa građana potrebnih za osnivanje političke stranke nacionalnih manjina ne treba povećavati sa 500, koliko je predviđeno Predlogom zakona.

Kako je naveo, to bi nekim manje brojnim nacionalnim manjinama otežalo političko organizovanje i za njih bi broj od 1.000 neophodnih potpisa bio prevelik.

Poslanik Liberalno demokratske partije (LDP) Vesna Pešić je ocenila da Predlog zakona utiče na slobodu udruživanja građana

"Sloboda udruživanja je građansko pravo i zato tu čovek ne može da se ponaša kao slon u staklarskoj radnji, nego veoma delikatno", rekla je ona.

Poslanik Srpske radikalne stranke (SRS) Marina Raguš podsetila je da su radikalima oduzeti poslanički mandati, čime je prekrojena izborna volja građana i pitala Markovića na koji način će država reagovati i uvesti red u politički život Srbije.

Govoreći na posebnoj sednici koja je trajala samo pola sata šef poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić rekao je da je "sednica providna zamka" i da je pre mesec dana zatraženo od Vlade da kaže šta Srbiju čeka na putu krize.

"Čekali ste mesec dana da zakažete sednicu o rebalansu budžeta, a danas nam odgovarate na pitanja u vezi sa merama. Sram vas bilo. Vi uopšte ne zaslužujete da sa vama ozbiljni predstavnici naroda razgovaraju o bilo čemu", rekao je Nikolić.

Danas nemamo šta da vas pitamo. Sutra je rebalans budžeta, sutra se spremite za naša pitanja, rekao je Nikolić.

Marina Raguš i poslanica Nove Srbije Aleksandra Janković navele su da je neprimereno da se o oceni odluke o rapuštanju opštine Zemun raspravlja bez prisustva poslanika SRS koji su udaljeni sa sednice.

Prema rečima Marine Raguš, "pitanje o Zemunu ne može da postavi jer nema ko da joj odgovori".

Raguš je upitala da li je ministarka pravde Snežana Malović obaveštena o sednici i zašto nije došla.

Aleksandra Janković postavila je pitanje o aranažmanu Srbije sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) i planiranom deficitu u budžetu.

Na pitanja poslanika, premijer Mirko Cvetković rekao je da planirani deficit od tri odsto u budžetu Vlada vidi kao cifru koju može obezbediti.

"U situaciji krize normalan je ulazak u deficit. Zapadne zemlje imaju rezerve ili mogućnost za dodatno zaduženje mogu sebi dozvoliti luksuz da idu na veći deficit", rekao je Cvetković.

Na pitanje poslanika Demokratske stranke Srbije Zorana Nikolića na kojoj sednici Vlade je usvojena platforma za pregovore sa MMF-om o kreditnom aranžmanu u visini od tri milijarde evra, Cvetković je rekao da je platforma usvojena na Vladi prošle nedelje.

Prema rečima Cvetkovića, očekuje se da MMF nakon usvajanja rebalansa budžeta 11. maja donese odluku o zaključenju aranžmana sa Srbijom.

Na pitanje poslanika PUPS-a Konstantina Arenovića, ministarka finansija Diana Dragutinović je rekla da je u toku rešavanje pitanja vojnih penzionera koji su na evidenciji u Crnoj Gori i koji dve godine ne primaju penziju.

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković rekao je da Vlada i ministarstvo nemaju nikakavog osnova da se meša u spor oko raspuštanja Zemuna, da je to pitanje u nadležnosti Ustavnog suda Srbije.



(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image