• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vojvođanska "rupa u budžetu" i poruka Vlade

Ministarka finansija Diana Dragutinović izjavila je da u Ustavu Srbije nigde ne piše da iznos sredstava od sedam odsto republičkog budžeta namenjenih za vojvođanski budžet treba da se obezbedi transferima iz republičkog budžeta. Vojislav Koštunica najavio je danas da će DSS uskoro Skupštini dostaviti svoj predlog zakona o nadležnostima Vojvodine.

Ministarka finansija Diana Dragutinović izjavila je danas da u Ustavu Srbije nigde ne piše da iznos sredstava od sedam odsto republičkog budžeta namenjenih za vojvođanski budžet treba da se obezbedi transferima iz republičkog budžeta.

"Oni mogu sedam odsto da obezbede na različite načine. Nigde ne piše da tih sedam odsto treba da bude obezbeđeno iz republičkog budžeta. Ako se obezbeđuje transferom, onda mora da pređe i deo obaveza Republike Srbije na Autonomnu pokrajinu Vojvodinu i to je bilo nedvosmisleno napisano u budžetu za 2009. godinu", rekla je Dragutnović.

To se, kako je navela nije promenilo i "u tom smislu ovaj rebalans nije promenjen u odnosu na prethodni".

Poslanik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Balint Pastor ponovio je, međutim, da poslanici te stranke u Skupštini Srbije neće glasati za predloženi rebalans budžeta ako se njime ne predvidi da sedam odsto ukupnog državnog budžeta pripada Vojvodini.

"Ne radi se o tome da SVM i Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) traže nešto za sebe. Mi isključivo tražimo poštovanje Ustava Srbije koji na nedvosmislen način reguliše koliko treba da iznosi deo Vojvodini iz republičkog budžeta", rekao je Pastor novinarima u Domu Narodne skupštine.

Ministarka je novinarima u Domu Narodne skupštine rekla da nije prekršen Ustav zato što je originalnim budžetom koji je usvojen krajem 2008. godine rečeno da će sedam odsto biti poštovano, ali nakon prenosa nadležnosti. Prenos nadležnosti, kazala je, nije završen.

"U toku je prenos nadležnosti. Ne znam da li neko misli da treba preneti prihode, a ne preneti rashode. To bi značilo da bi poresko opterećenje građana Srbije, uključujući građane Vojvodine, moralo biti veće za jedan i po procentni poen", rekla je ona.

Predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtić izjavio je da usvajanje Statuta Vojvodine i pratećeg zakona o nadležnostima pokrajine nije samo u interesu Vojvodine, već i cele Srbije.

Pajtić je na otvaranju međunarodnog skupa o regionalizmu u hotelu "Park" rekao da nema nikakvog razloga da se bilo ko u Srbiji plaši autonomije Vojvodine i dodao da i ostatak Srbije treba da se regionalizuje i decentralizuje.

Prema njegovim rečima, autonomija Vojvodine je kategorija koja datira još iz 19. veka.

"Međutim, u Srbiji postoje političke organizacije koje ne shvataju šta je autonomija, što znači da one u svojoj političkoj svesti još nisu stigle ni do 19. veka", kazao je Pajtić.

Naveo je da decentralizacija dokazano znači i šansu za bolji razvoj, za efikasniju administraciju, za veću zaposlenost i za viši nivo investicija.

"Politika Evropske unije je politika regionalizma. Pred fondovima EU neće biti moguće konkurisati za sredstva bez definisanja regiona", kazao je Pajtić i izrazio zadovoljstvo što je u pripremi zakon o regionalizaciji Srbije.

Pokrajinski premijer je rekao da Srbija ne koristi dovoljno činjenicu da je Vojvodina njena pokrajina. "Vojvodina je životni primer da koncept inter i multietničnosti može da funkcioniše na jednom relativno malom prostoru", naveo je Pajtić.


Uskoro zakon DSS o nadležnostima Vojvodine

Predsednik Demokratske strankeSrbije (DSS) Vojislav Koštunica najavio je danas da će partija na čijem je čelu uskoro Skupštini Srbije dostaviti svoj predlog zakona o nadležnostima Vojvodine, koji će, kako je rekao, "za razliku od vladinog biti u skladu sa Ustavom Srbije".

"Taj zakon je trebalo doneti pre Statuta Vojvodine, koji je u suštini podzakonski akt. Umesto toga ostavljeno je pokrajinskoj administraciji da pripremi Predlog statuta Vojvodine, koji je pun neustavnih odredbi", ocenio je Koštunica na konferenciji za novinare u sedištu Gradskog odbora DŠ-a u Novom Sadu.

Prema njegovom mišljenju, taj predloženi tekst "nošen je idejom da se na teritoriji Srbije stvori još jedna država", dok je zakonom o nadležnostima, na kojem se još uvek radi, republička vlast "pokušala da se prikriju neustavni delovi statuta Vojvodine".

Lider DSS i bivši premijer u tom kontekstu je istakao da u predlogu te stranke o nadležnostima pokrajinske administracije piše da je "Vojvodina autonomna teritorijalna zajednica osnovana na načelima Ustava Srbije, u kojoj je zagarantovana ustavna ravnopravnost srpskog naroda i svih građana i etničkih zajednica koji u njoj žive".

U toj definicije se, razliku od Predloga statuta, ne pominje Vojvodina kao demokratska evropska regija, niti kao deo srednjeevropskog prostora, što implicitno navodi da zaključak da ona nije deo Srbije.

Koštunica je ponovio i neke ranije iznete primedbe na Predlog statuta, kao što su članovi po kojima pojedine odluke Skupštine Vojvodine imaju zakonsku snagu, "Izvršno veće" se pretvara u "pokrajinsku vladu", a Novi Sad kao pokrajinsko administrativno sedište uzdiže u "glavni grad" Vojvodine.

Potpredsednik DSS-a Zoran Lončar je istakao da stranački predlog zakona o nadležnostima Vojvodine predviđa nadzor nad ustavnošću i zakonitošću rada pokrajinskih organa i primeni pokrajinskih akata.

"Republička ministarstva i drugi organi državne uprave mogu da predlože Vladi pokretanje ocene ustavnosti i zakonitosti pred Ustavnim sudom pre njihovog stupanja na snagu", zaključio je Lončar.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image