• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nema para za otpremnine po opštinama

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković izjavio je da je Vlada odustala od programa racionalizacije u lokalnim samoupravama koje je pripremilo to ministarstvo, jer rebalansom budžeta nije izdvojena 1,1 milijarda dinara za njegovu realizaciju.

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković izjavio je da je Vlada odustala od programa racionalizacije u lokalnim samoupravama koje je pripremilo to ministarstvo, jer rebalansom budžeta nije izdvojena 1,1 milijarda dinara za njegovu realizaciju.

Marković izjavio je danas da će vlada nastaviti da radi na smanjenju broja zaposlenih u lokalnim samoupravama.

Vlada Srbije ostaje pri racionalizaciji broja zaposlenih u lokalnoj samoupravi, s tim što će se, umesto programa osmišljenog pre rebalansa budžeta i ekonomske krize, primenjivati odredbe zakona o radu kroz program koji će biti primeren ekonomskoj situaciji, rekao je Marković agenciji Beta.

"Vlada je odustala od tog programa racionallizacije sa velikim žaljenjem zato što je to bio najsveobuhvatniji program koji je trajno rešavao pitanje broja zaposlenih u lokalnim samoupravama", rekao je Marković novinarima u Domu Narodne skupštine.

Marković je kazao da je taj program davao šansu onima koji odlaze da "sreću potraže na nekom drugom mestu, ali van državnog budžeta".

Ministar je objasnio da je taj program zahtevao direktno izdvajanje iz budžeta i iznosu od milijardu i sto miliona dinara, ali da rebalansom bužeta ta sredstva nisu obezbeđena.

Marković je kazao da je Ministarstvo za državnu upravu ostalo sa svega 30 odsto budžeta, da je najviše uskraćeno predloženim rebalansom, "ali prilike su takve, kriza je takva da programi ma koliko bili kvalitetni moraju da sačekaju neka bolja vremena".

Prema njegovim rečima, taj program je trajno rešavao pitanje zaposlenih u lokalnim samoupravama, a sada će morati da se ostane na rešenjima koja su stara već nekoliko godina.

Marković je kazao da su to rešenja iz Zakona o radu i postojećih pozitivnih propisa koji regulišu racionalizaciju i time će se u buduhnosti baviti Ministarstvo finansija koje će izmenama Zakona o finansiranju lokalne samourpave pokušati da izvrši odgovarajući pritisak na jedinice lokalne samourpave da one krenu u postupak racionalizacije.

"Važno je da presednici opština i gradonačelnici budu svesni potrebe da sarađuju s vladom i to je ono što je najvažnije. Ako oni ne žele da sarađuju i ako ne žele da podele teret krize, onda nema mera koje mogu da pomognu", smatra Marković.

On je istakao da pare za otpremnine, prema Zakonu o radu, mogu da se obezbede, jer je tu izdvajanje koje direktno ide odmah daleko manje, a kasnije se opterećuje državni budžet kroz Nacionalnu službu za zapošljavanje.

U konačnom iznosu, prema Zakonu o radu, država je čak i više opterećena, ali prema onom prvom rešenju, koje je predložilo Ministarstvo, direktno izdvajanje koje ide radniku u ruke je daleko veće nego ovo prema Zakonu o radu", rekao je Marković.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image