• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Opozicija kritikuje rebalans budžeta

Poslanici opzicionih stranaka lritikovali su na početku rasprave o rebalansu budžeta predložena rešenja, ocenivši da su nerealna i da će takvom ekonomskom politikom najveći tert krize pasti na srednji sloj stanovništva. Na početku sednice došlo je do problema sa evidencijom poslanika i niza verbalnih sukoba.

Poslanici opzicionih stranaka lritikovali su na početku današnje rasprave o rebalansu budžeta predložena rešenja, ocenivši da su nerealna i da će takvom ekonomskom politikom najveći tert krize pasti na srednji sloj stanovništva. Na početku sednice došlo je do problema sa evidencijom poslanika i niza verbalnih sukoba.

Šef posalničke grupe Liberalno demokrastke pratije Čedomir Jovanović istakao je da će ta poslanička grupa predožiti izvesne korekcije predloga rebalansa budžeta, ali da to neće promeniti suštinu ekonomskih problema sa kojim se Srbija suočava, a čiji je uzrok pogrešna politika.

Besimisleno je govoriti o novcu koji je potreban kada ga nema i kritikovati rebalans budžeta kada svi znamo kako smo do njega došli, rekao je on.

"Nije nam potreban optimizam, jer razloga za njega nema, ali nam je neophodano da vratimo siguurnost i red u društvo", rekao je Jovanović, istakavši da vlada o temama koji su od sudbinskog značaja za Srbiju mora razgovarati sa opozicijiom.

On je istakao da u Srbiji nema prostora za štednju, jer je društvo siromašno i da se u srpskim uslovima može govoriti isključivo o odricanju, za koje je potrebana efikasan ekonomska politika, koja ne postoji.

"Mozemo sruštiti vladu na budžetu i otići na izbore, ali nakon tih izbora čeka nasa još veća rupa", rekao je Jovanović, naglasivši da LDP nema razumevanja za "jeftino poentiranje na procentima".

Prema njegovim rečima, suština reforme je izgradnja efikasne države, koja će ispunjavati svoje obaveze, kao i nove ekonomske politike.

Poslanik tog kluba Slobodan Maraš, koji je izdvojio misljenje na Odboru za finansije, ocenio je da je predloženi rebalns budžeta ekspanzivan, kao i da će najveći teret pasti na srednju klasu i mala i srednja preduzeća.

On je kritikovao vladu jer nema jasnu ekonomsku politiku, što nedeljno menja predloge mera i što nisu uvećane akcize na cigarette umesto na benzin.

Maraš je zamerio i što nema smanjenja broja ministarstava, što su sredstva za BIA prevelika, pitajući šta je sa sedam odsto sredstava za Vojvodinu koliko joj po Ustavu pripada.

Poslanik Demokratske stranke Srbije Radojko Obradović najavio je da ta stranka neće glasati za rebalans, jer nije ni realan ni ostvariv, ocenjujući da se ekonomske projekcije vlade neće ostvariti i da je "samo pitanje kada će se u Skupštini ponovo raspravljati o rebalansu".

Obradović je pitao kako će se pomoći privredi i smanjiti pad proizvodnje i popuniti "rupa u budžetu" u vidu konsolidovanog deficita od 90 milijardi dinara i zašto u rebalansu nema nigde aranžmana sa MMF-om od tri milijarde evra.

Njegov stranački kolega Zoran Šami izrazio je bojazan da neće ni biti novog rebalansa već će na jesen biti proglašen opšti bankrot.

Skupština Srbije počela je objedinjenu načelnu raspravu o rebalansu budžeta i šest pratećih zakona tek sat i po nakon početka sednice zbog problema sa evidencijom poslanika i niza verbalnih sukoba.

Poslanici opozicionih stranaka tražili su da se broj poslanika utvrdi prebrojavanjem, a ne elektronski, zbog sumnje da sednici ne prisustvuje 126 poslanika iz vladajuće koalicije koji treba da daju kvorum za utvrđivanje dnevnog reda.

Poslanici opozicije negodovali su kada je skupštinski službenik počeo i njih da prebrojava, a tada umalo nije došlo do incidenta.

Poslanik Nove Srbije Miroslav Markićević i šef poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić pokušali su službenika da spreče da prebrojava opoziciju jer ona ne želi da da kvorum, na šta je reagovao poslanik G17 plus Vlajko Senić, želeći da zaštiti službenika.

To je izazvalo metež u sali, a predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović odredila je petominutnu pauzu nakon koje je prebrojavanjem utvrđeno da je prisutan dovoljan broj poslanika (126) za utvrđivanje dnevnog reda.

Nikolić je nakon pauze, reklamirajući povredu Poslanika, izrazio sumnju u tačnost prebrojavanja poslanika i zatražio da ubuduće poslanici budu pitani da li žele da budu prebrojani i negodovao je zbog reagovanja Vlajka Senića.

Poslanici Demokratske stranke Srbije negodovali su što je rasprava objedinjena i tražili da se produži na deset časova, ali taj predlog nije prihvaćen.


(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image