• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mere Vlade omogućavaju očuvanje radnih mesta

Premijer Srbije Mirko Cvetković izrazio je uverenje da će vlada realizacijom postojećih i novih mera omogućiti očuvanje radnih mesta i obezbediti neophodna sredstva za redovne isplate svih socijalnih izdataka.

Premijer Srbije Mirko Cvetković izrazio je danas uverenje da će vlada realizacijom postojećih i novih mera omogućiti očuvanje radnih mesta i obezbediti neophodna sredstva za redovne isplate svih socijalnih izdataka.

Cvetković je, otvarajući međunarodnu ministarsku konferenciju "Socijalne politike u svetlu svetske ekonomske krize" rekao da je solidarnost jedan od ključnih preduslova za uspeh društva u prevazilaženju krize.

Premijer je izjavio da su prvi rezultati vladinog plana za ekonomsku stabilizaciju već vidljivi.

"Stabilizovan je kurs dinara, izbegnuta kriza u finansijskom sektoru, vraćeno poverenje u bankarski sistem i održan nivo kreditnih plasmana", rekao je Cvetković.

On je naglasio da će insistirati da vlada u tom segmentu bude primer drugima, podsetivši da je Skupštini Srbije upućen predlog zakona kojim se, kroz smanjenje natprosečno visokih plata u javnom sektoru, obezbeđuju inicijalna sredstva za fond za odbranu od ekonomske krize.

Premijer je rekao da se očekuje da će početna sredstva tog fonda iznositi oko dve milijarde dinara.

"Osnovu za uspešno sprovođenje mera za borbu protiv krize podrazumeva i razvijen socijalni dijalog. Ova vlada je obnovila rad Socijalno-ekonomskog saveta i daće puni doprinos njegovoj daljoj afirmaciji", naglasio je Cvetković.

On je dodao da je u postojećim ekonomskim uslovima jasno da rezultat dijaloga neće uvek biti konsenzus, zbog čega je potrebno međusobno uvažavanje, da se sve strane saslušaju i preuzmu odgovornost za odluke koje se donose u ime građana čije interese zastupaju.

Cvetković je ocenio da je u rešavanju problema izazvanih krizom, sa kojima se danas suočava svaka zemlja, ključno pitanje kako u uslovima globalnog pada privredne aktivnosti očuvati radna mesta, životni standard građana i istovremeno obezbediti adekvatnu podršku socijalno ugroženim kategorijama stanovništva.

Prema njegovim rečima, jasno je da ne postoje univerzalna rešenja pošto privreda svake zemlje ima svoje specifičnosti, ali u tome neprocenjivi doprinos ima razmena iskustava, kao što je današnja konferencija u Beogradu.

Vlada Srbije od oktobra prošle godine u kontinuitetu sprovodi aktivne mere za očuvanje životnog standarda građana, podsetio je Cvetković i naveo da je vlada do sada izdvojila oko dva odsto bruto domaćeg proizvoda za budžetske podsticaje rastu privredne aktivnosti, kroz kapitalna ulaganja u infrastrukturu i povećanje likvidnosti.

U tom periodu vlada je donela mere koje su dovele do drastičnog pada javnih rashoda preko smanjenja troškova državne administracije i donela mere za održanje makroekonomske stabilnosti u okviru ekonomske politike, koju je podržao i MMF, naveo je premijer.

Na skupu se učesnicima obratio i nekadasnji premijer SFRJ Ante Marković, kome je to prvi javni nastup posle 17 godina na prostorima bivše Jugoslavije, a njegovo obraćanje propraćeno je burnim apaluzom oko 100 učesnika konferencije.

Ante Marković izjavio je danas u Beogradu da je globalna ekonomska kriza "izraz krize kapitalističkog sistema" i da se rešenje mora tražiti u strukturalnim reformama.

Na regionalnoj konferenciji ministara rada i socijalne politike, Marković je rekao da se ne može očekivati da će se iz krize brzo izaći, da je to moguće samo privremeno, ali da će to još više ojačati monopol.

"Ako se ne budu shvatili uzroci krize, ona se neće moći rešiti.Krpljenje rešenja znači samo odlaganje sistema krize", kazao je Marković.

On smatra da nema efikasne socijalne politike bez rasta i razvoja i formiranja novih vrednosti i ocenio da se u regionu može otvoriti prostor za novi rast i razvoj.

Marković je kazao da je zadovoljan što se posle dosta godina odsustva iz Beograda sreće s mnogim prijateljima s kojima je delio dobro i zlo.

Na skupu u Palati Srbije šef delegacije Evropske komisije u Beogradu Žozef Ljoveras istakao je značaj razmene iskustava zemalja regiona i izrazio spremnost EU da pomogne Srbiji u prevazilaženju posledica krize.

Ljoveras je rekao da najugroženiji slojevi društva ne treba da snose najveći teret krize i istakao značaj socijalnog dijaloga u Srbiji.

Direktor kancelarije Fondacije "Fridrih Eberert" u Beogradu Mihael Erke podržao je stav poslednjeg premijera SFRJ Ante Markovića da strukturne reforme u društvu moraju da idu odozdo i podvukao da ni jedna država u svetu neće moći sama da prevazdije posledice krize.

Slovenački ministar rada Ivan Svetlik rekao je da u ovom trenutku treba iskoristiti čvrste veze u regionu i dodao da Slovenija prvi put posle 20 godina beleži negativne rezultate u privredi i pad privrednog rasta od četiri odsto.

On je rekao da je broj nezaposlenih dostigao 82.000, a procenjuje se da će do kraja godine biti 100.000 ljudi bez posla, čime će stopa nezaposlenosti biti viša od 10 odsto.

Svetlik je naveo da postoje dva različita mišljenja o tome koliko će trajati kriza: prema jednom shvatanju uskoro se može očekivati oporavak, dok prema drugom, pesimističkom viđenju, kriza će tek nastaviti da se širi i produbljuje.



SNS: Vlada da promeni socijalnu i ekonomsku politiku

Zamenik predsednika Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandar Vučić pozvao je danas Vladu Srbije da promeni socijalnu i ekonomsku politiku i donese nove mere za prevazilaženje ekonomske krize.

"Pozivamo ih da promene te mere i da se ponašaju neuporedivo odgovornije, jer će ponovo doći na dnevni red solidarni porez, a Srbija to neće moći da izdrži", rekao je Vučić na konferenciji za novinare u sedistu stranke u Beogradu.

On je naveo da bi u cilju olakšavanja posledica ekonomske krize Vlada trebalo da zaštiti poljoprivrednu proizvodnju i smanji poreske stope kako bi pospešila investicije.

"Kada bi se porez na dodatu vrednost umanjio za jedan ili dva odsto, prvog meseca bilo bi za nijansu manje sredstava u budžetu, ali bi se time poslao jasan signal i stranim i domaćim investitorima da želite privrednu aktivnost i ulaganja", kazao je Vučić.

On je ocenio da su novi izbori odgovor na "politički haos i ekonomsko bankrotstvo ka kojem Srbiju vodi aktuelna vlast".


(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image