• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tužioci Euleksa o dokazima u nasilju 2004.

Šef Euleksovog pravosuđa Alberto Perduka izjavio je da tužioci Euleksa rade na prikupljanju dokaza u vezi sa martovskim nasiljem Albanaca na Kosovu i Metohiji 2004. godine.

Šef Euleksovog pravosuđa Alberto Perduka izjavio je da tužioci Euleksa rade na prikupljanju dokaza u vezi sa martovskim nasiljem Albanaca na Kosovu i Metohiji 2004. godine.

Euleks je od UNMIK-a dobio dosijee u vezi sa martovskim nasiljem iz 2004. godine i ti dokumenti su samo deo nasleđa dobijenog od UNMIK-a, rekao je Perduka za mitrovički radio „Kontakt plus”, dodavši da je samo policija Euleksa od UNMIK-a primila oko 1.200 slučajeva u vezai sa ratnim zločinima na Kosovu.

„Naši tužioci imaju obavezu da istraže sve informacije koje su povezane sa ozbiljnim i teškim zločinima. Ove istrage moraju biti sprovedene tačno i precizno. Kada nađu dovoljno dokaza, oni će krivično goniti počinioce”, rekao je Perduka.

Prema njegovim rečima, tužioci moraju da istraže da li je neko sam ili sa drugim ljudima počinio krivično delo i svi oni koji su doprineli izvršenju zločina mogu da budu krivično gonjeni na osnovu dokaza koje su prikupili istražitelji i tužioci.

Perduka je kazao da tužioci Euleksa prikupljaju sve dostupne informacije kako bi doneli procenu da li da otvore istragu u vezi sa slučajem „Žuta kuća”.

„Nalazimo se u preliminarnoj fazi prikupljanja dokaza i predprocene da li otvoriti istragu. Da budem pošten, mislim da je prerano predviđati kada će ova istraga biti završena”, rekao je on.

Perduka je, govoreći o početku funkcionisanja punim kapacitetom sudova na severu Kosova, kazao da je cilj Euleksa da u rad što pre uključi lokalno pravosuđe, jer se, kako je objasnio, jedino sa radom lokalnih sudija i tužilaca može postići pravična i delotvorna pravda i pravosuđe.

Ističući da su započeti razgovori sa zvaničnicima u Beogradu i Prištini o funkcionisanju sudova na severu Kosova, u prvom redu onog u Kosovskoj Mitrovici, Perduka je kazao da u narednom periodu treba da se dotaknu, kako je kazao, pravnih i taktičkih pitanja i da postoji raširena svest kod obe strane da zajednice ne mogu živeti bez pravde i pravosuđa.

On je objasnio da je Euleks predložio da se prvo počne sa obradom onih krivičnih dela koja su počinili osumnjičeni koji se nalaze u pritvoru i da se radi na izradi mešovitih timova koji će raditi pod vođstvom Euleksa.

Razgovori se odvijaju na diskretan način, razgovaramo sa predstavnicima Vlade Srbije i u te razgovore uključeni su i ovdašnje sudije i tužioci. Oni su bili deo delegacije iz Beograda, kazao je Perduka, ocenjujući da uspeh ovih razgovora zavisi od napora sve tri strane koje su uključene u proces.

„Ako lokalne sudije počnu da sarađuju, pravni vakuum na severu Kosova koji postoji može da se smanji veoma brzo”, ocenio je šef Euleksovog pravosuđa.

Euleks na Kosovu i Metohiji trenutno ima 32 sudija i 19 tužilaca, a po rečima predsednika Skupštine sudija Euleksa Marije Đulijane Ćivinini, za nekoliko meseci na Kosovu će raditi ukupno 50 međunarodnih sudija. Ona je, govoreći u istoj emisiji „Kontakt plus” radija, istakla da je situacija sa pravosuđem u Kosovskoj Mitrovici specifična i da su za njeno rešenje potrebna „prostudirana rešenja”.

Treba da uspostavimo vladavinu prava u ovom delu Kosova i da postignemo to da sud u Kosovskoj Mitrovici u potpunosi profunkcioniše. To zahteva od Euleksa i obe zajednice veliki napor kako bi pronašli pravično rešenje za sve, rekla je Ćivinini.

Prema njenoj oceni, pravično rešenje bilo bi formiranje mešovitih sudskih veća koja bi, pored Euleksovog osoblja, uključivala sudije i tužioce albanske i srpske nacionalnosti, kako bi se što pre počelo sa suđenjima ljudima koji su u pritvoru.

Na pitanje da li bi sudska veća trebalo da odslikavaju nacionalnu strukturu stanovništva na kojem se nalazi sud, Ćivinini je kazala da misli da u većima treba da bude pođednak broj predstavnika zajednica.

Ona je naglasila da je Eusleks od UNMIK-a primio ogroman broj slučajeva i da su samo sudije Euleksa primile 179 slučajeva koji se odnose na teška krivična dela, poput ratnog zločina, terorizma i genocida, napominjući da je znatno veći broj slučajeva koje je preuzela policija i tužilaštvo.

Zadatak Euleksovog pravosuđa na Kosovu je nadgledanje, mentorisanje i savetovanje lokalnih sudija i tužilaca, ali takođe predstavnici Euleks pravosuđa imaju i istražnu funkciju, odnosno mogu procesuirati veoma teška krivična dela, poput genocida, terorizma i ratnih zločina.

Euleksove sudije i tužioci na Kosovu i Metohiji mogu preuzeti sve slučajeve koji sadrže element mržnje.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image