• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija jedina u regionu ne sprovodi SSP

Srbija i BiH ostale su jedine zemlje u regionu koje još nisu podnele zahtev za dobijanje kandidature za članstvo u EU, a Srbija jedina u kojoj se još ne sprovodi ni Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.

Srbija i BiH ostale su jedine zemlje u regionu koje još nisu podnele zahtev za dobijanje kandidature za članstvo u Evropskoj uniji (EU), a Srbija jedina u kojoj se još ne sprovodi ni Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju potpisan pre godinu dana.

U procesu približavanja EU najdalje je odmakla Hrvatska koja je u oktobru 2005. počela pregovore o članstvu. Njeni pristupni pregovori, međutim, trenutno su blokirani zbog nerešenog graničnog spora sa Slovenijom.

Od pet zemalja zapadnog Balkana obuhvaćenih Procesom stabilizacije i pridruživanja, pored Hrvatske status kandidata za članstvo u EU ima i Makedonija, od decembra 2005, ali Skoplje još nije počelo pregovore o članstvu.

Crna Gora je u decembru 2008. podnela zahtev za dobijanje kandidature za članstvo u EU, a ministri EU su 23. aprila ove godine dali "zeleno svetlo" za početak procedure za dobijanja tog statusa. Ta procedura traje između godinu i godinu i po dana.

Albanija je danas podnela zahtev za dobijanje kandidature, pošto je svih 27 zemalja članica EU ratifikovalo Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju potpisan u junu 2006.

BiH je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU potpisala 16.
juna prošle godine, poslednja u regionu, nakon čega je počeo proces njegove ratifikacije i primena Prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU.

Srbija je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju potpisala 29.
aprila 2008, ali je njegova primena uslovljena ocenom Saveta ministara EU da je dostignuta puna saradnja s Haškim sudom.

Beograd od 1. februara ove godine jednostrano primenjuje Prelazni trgovinski sporazum pošto u EU, zbog protivljenja Holandije, još nije postignut konsenzus o punoj saradnji Beograda sa Tribunalom.

Podnošenje kandidature za članstvo u EU prvi je korak u procesu evropske integracije posle Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i njegove ratifikacije u zemljama članicama EU.

Zahtev za članstvo u EU, kako je pokazala praksa zemalja regiona, podnosi se obično u periodu sprovođenja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, a rok za odgovor iz Brisela nije precizno definisan, ali je najmanje godinu dana.

Koliko će proteći od podnošenja kandidature do punopravnog članstva u EU takođe zavisi od zemlje kandidata. Dosadašnjim članicama EU za to je trebalo je između tri i 14 godina.

(Beta)






Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image