• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Usvojen zakon o grbu, himni i zastavi

Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o izgledu i upotrebi grba, zastave i himne Republike Srbije, kojim su ozakonjeni državni simboli utvrđeni u novom Ustavu iz novembra 2006. godine.

Skupština Srbije završila je rad posle usvajanja dva zakona, a glasanje o preostalih 48 tačaka dnevnog reda nastaviće u utorak u 12.30.

Poslanici su usvojili dva zakona - Zakon o izgledu i upotrebi grba, zastave i himne i Zakon o zabrani razvoja, proizvodnje, skladištenja i upotrebe hemijskog oružja i o njegovom uništenju.

Zakonom o izgledu i upotrebi grba, zastave i himne Republike Srbije su ozakonjeni državni simboli utvrđeni u novom Ustavu iz novembra 2006. godine.

Za zakon je glasalo 140 poslanika vladajuće koalicije i poslanika većine opozicionih stranaka koji su bili u sali i učestvovali u glasanju.

Ustavom Srbije utvrđeno je da se grb Srbije koristi kao Veliki grb i kao Mali grb, da se zastava koristi kao Narodna zastava i kao Državna zastava, kao i da je himna Republike Srbije svečana pesma "Bože pravde".

Zakon uređuje izgled i upotrebu grba, zastave i himne, koji su utvrđeni Ustavom, a koji se koriste od 2004. godine, kada je Skupština Srbije usvojila Preporuku o njihovom korišćenju.

Grb Republike Srbije je grb koji je utvrđen Zakonom o grbu Kraljevine Srbije od 16. juna 1882. godine i koristi se kao Veliki grb i Mali grb.

Veliki i Mali grb čine crveni štit na kome je, između dva zlatna krina u podnožju, dvoglavi srebrni orao, zlatno oružan i istih takvih jezika i nogu, sa crvenim štitom na grudima na kome je srebrni krst između četiri ista takva ocila bridovima okrenutih ka vertikalnoj gredi krsta.

Štit oba grba krunisan je zlatnom krunom, dok je štit Velikog grba i zaogrnut porfirom vezenom zlatom, ukrašenom zlatnim resama, uvezanom zlatnim gajtanom sa istim takvim kićankama, postavljenim hermelinom i krunisanim zlatnom krunom.

Zastava Srbije postoji i koristi se kao Narodna zastava i kao Državna zastava, sa razmerama 3:2 (dužina prema visini).

Prema predloženim zakonu, Narodna zastava je horizontalna trobojka sa poljima istih visina, odozgo na dole: crvena, plava i bela, a Državna zastava izgleda isto, ali u centru pomerenom ka jarbolu za jednu sedminu ukupne dužine zastave ima Mali grb Republike Srbije.

Predviđena je i standarta, Državna zastava kvadratnog oblika koju koriste predsednik Republike i predsednik Narodne skupštine.

Standarta predsednika Republike je horizontalna trobojka koja, unutar bele bordure sa naizmeničnim nizom plavih i crvenih trouglova temenima upolje i sa po jednom crvenom deltoidom u svakom uglu, ima polja istih visina, odozgo na dole: crveno, plavo i belo, a preko tih polja Veliki grb.

Među pravilima za isticanje zastave, Vlada je predvidela da se to čini dok traje obdanica, a izuzetno se može isticati i noću pod uslovom da je na odgovarajući način osvetljena. Zastava se podiže, ističe i skida uz uobičajene počasti kao što su ustajanje i pozdravljanje.

Kada se zastava ističe preko ulice ili trga u vertikalnom položaju, njen položaj uvek treba da bude takav da "gornje polje bude na severnoj strani ako je pravac ulice istok-zapad, odnosno zapad-istok, na istočnoj strani, ako je pravac ulice sever-jug, odnosno jug-sevet i na istočnoj strani kružnog trga".

Zastava ne sme da bude izložena tako da dodiruje tle, niti kao podloga, podmetač, prostirka, zavesa ili draperija. Zastavom se ne mogu prekrivati vozila ili drugi predmeti, niti se mogu ukrašavati konferencijski stolovi ili govornice, osim u formi stone zastavice.

Ako se zastava Srbije ističe sa drugim zastavama, ona je na počasnom mestu - prvom s leva ako su dve ili više od tri zastave u vrsti, u sredini ako ih je tri, na prvom mestu ako zastave stoje u koloni, a u centru ako su poređane u krug.

Za Zakon o zabrani razvoja, proizvodnje, sladištenja i upotrebe hemijskog oružja i njegovom unštavanju glasalo je 126 poslanika.

Zakon će omogućiti sprovođenje Konvencije iz te oblasti kojoj je Srbija pristupila 2000. godine.

Zakon treba da osigura da se pojedine otrovne hemijske supstance koriste isključivo u dozvoljene svrhe.

Na sve zakonske predloge koji su na dnevnom redu sednice koja je počela 30. marta podneto je više od 3.000 amadmana tako da bi glasanje moglo da traje i utorak i sredu, za kada je zakazan početak nove sednice u 16.00.

Parlament u utorak treba da nastavi glasanje o ostalim zakonima iz oblasti ekologije čije je usvajanje neophodno za približavanje EU i o Predlogu zakona o političkim strankama.

Skupština će se izjasniti i o Predlogu zakona o Fondu za razvoj Srbije, izmenama Zakona o privrednim komorama, Predlogu zakona o spoljnotrgovinskom poslovanju, kao i o prestanku važenja Zakona o Fondu za osiguranje i finansiranje spoljnotrgovinskih poslova.

Na dnevnom redu je i glasanje o predloženim zakonima o standardizaciji, tehničkim zahtevima za proizvode i ocenjivanju usaglašenosti, turizmu, zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti, kao i o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom.

Skupština bi trebalo da izabere i člana Visokog saveta sudstva iz reda sudija opštinskih sudova, kao i da se izjasni o razrešenju i prestanku dužnosti više sudija i tužilaca.

Na početku sednice presednica parlamenta Slavica Đukić Dejanović saopštila je da mera udaljenja za poslanike radikala važi do okončanja glasanja.

U sali je jedina poslanica SRS koja nije kažnjena Marina Raguš. Ostali poslanici SRS nisu pokušavali da uđu u salu.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image