Poglavar SPC je rekao da je utisak da se kod hrvatskih vlasti pojavljuju "početni znakovi" da je moguća i politika pomirenja.

"Ukoliko je to zaista tako, onda i naši narodni prvaci, kao predstavnici naroda stradalog u genocidu, treba da, čuvajući nacionalnu svest i dostojanstvo svog naroda, prihvate svaku priliku koja može doprineti mirnijem snu i boljem životu našeg naroda u Hrvatskoj", naglasio je Irinej.

"Može li država dobiti rat proterujući i uništavajući sopstveni narod? Naravno da ne može. Siguran sam da je ta euforija opijenosti zlom prošla, osim kod nekih usijanih glava", kazao je patrijarh Irinej.

O GRIGORIJU I HRAMU SV. SAVE

Kazao je da još nije razgovarao sa episkopom diseldorfskim i sve Nemačke Grigorijem o njegovoj izjavi kojom je problematizovao izdvajanje budžetskih sredstava za gradnju Hrama Svetog Save u doba epidemije korona virusa. "Čuo sam da se tim povodom oglasio preko video-snimka na internetu. Ali arhijereji međusobno tako ne opšte. Zna se kako i kojim putem se iznose različiti stavovi, kao i koji su načini da se rešavaju problemi sa kojima je Crkva suočena", naveo je Irinej.

Rekao je da u Srbiji podstiče vlasti da ispune sve "razumne" potrebe hrvatske manjine, te da veruje da su za Vladu Hrvatske to isto dostižni ciljevi, i da "srpski predstavnici treba da sa njima sarađuju za dobrobit svih".

A U CRNOJ GORI...

Govoreći o položaju SPC i neuspešnim nedavnim pregovorima Episkopskog saveta u Crnoj Gori i crnogorske Vlade, Irinej je naglasio da je stav Crkve kristalno jasan - "crkva ima svoj Ustav, svoje ustrojstvo, svoje propise koji rešavaju načine regulisanja svih važnih pitanja".

"U takvim zakonskim i kanonskim okvirima mogu biti rešena i sva otvorena pitanja na tom području. (...) Ni narod, ni Crkva ne prihvataju raspravu o tom pitanju: čiji su srpski pravoslavni hramovi? Ni narod, ni Crkva ne pristaju na bilo kakvu promenu ustrojstva, na narušavanje crkvenog i narodnog jedinstva. Patrijarh srpski to pogotovo ne prihvata, sviđalo se to nekom ili ne", rekao je on.

Irinej je pomenuo i predsednika Crne Gore Mila Đukanovića te kazao da je 1998. godine "doveden" u Patrijaršiju i predstavljen kao "budućnost i snažna perspektiva srpskog naroda".

"I on je tako tada govorio i obećavao. A danas, tuga me obuzme kada vidim koliko dubok može biti ljudski pad. Sa takvima se godinama dogovarati i pregovarati? Sa takvima tražiti mogućnost kompromisa? U to ne verujem", naglasio je patrijarh SPC.

(MONDO/Politika)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.