List navodi i "da se poslovno-politički lobi predsednika Junajted grupe Dragana Šolaka i lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa svojski potrudio da svoje mutne poslove sakrije od javnosti, ali i da za svoj poslovno-politički dil obezbedi zaštitu Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD)".
Šolak i Đilas su očigledno na dugi rok planirali da svoje sadašnje biznise vežu za ovu međunarodnu finansijsku instituciju, što su i učinili zvaničnim partnerstvom, ali i prikrivenim vezama preko pojedinih menadžera EBRD, istaknuto je.
Takođe, osim Milice Delević, koja je od 2013. u menadžmentu EBRD, Kurir otkriva da je sa Šolakovim i Đilasovim poslovima povezana i Dragica Pilipović Čefi, bivša direktorka u EBRD i sadašnja potpredsednica korporativnih poslova u Junajted grupi. Slučaj je utoliko drugačiji jer je ona karijerno išla u suprotnom smeru od Delevićeve - s direktorskog mesta u EBRD otišla je direktno u top menadžment Junajted grupe. Ta okolnost budi sumnju u mogući sukob interesa, jer je EBRD servisirao Junajted grupu kao svog klijenta. Ovakvi transferi su u poslovnom svetu pod posebnom lupom zbog izbegavanja i najmanje sumnje u korupciju, trgovinu uticajem i sukob interesa. Pogotovo to važi za kuću kakva je EBRD, koja se razlikuje od komercijalnih banaka jer funkcioniše po principu članstva i uz utvrđenu misiju poslovanja. Srbija je jedna od 69 zemalja članica EBRD, a u članstvu su i EU i Evropska investiciona banka.
Navedeno je da je za razliku od Delevićeve, Dragica Pilipović Čefi u EBRD od osnivanja 1991. radila na visokim pozicijama u banci, između ostalog i kao direktor za Rusiju, a od 2003. postaje direktor za Srbiju i Crnu Goru. Baš u to vreme, 2004. godine, u Šolakov SBB, operatera koji je deo Junajted grupe, ulazi prva investicija EBRD od 18,5 miliona evra. Uz to, ova banka ulaže i u akcijski kapital SBB i postaje njegov manjinski vlasnik s milion deonica u svojim rukama. Upravo ova finansijska injekcija bila je presudna da Šolak krene u širenje svog biznisa u regionu - da pokupuje još 25 lokalnih provajdera, uvede nove servise i ponudi širokopojasni pristup internetu.
Kurir podseća na to da Pilipović Čefi napušta EBRD 2008. i prelazi direktno u top menadžment SBB, firmu koja je zahvaljujući finansijskoj podršci upravo EBRD postala jak regionalni igrač. Ona od tada igra ključne uloge u timu Junajted grupe - bila je generalni direktor SBB, trenutno je predsedavajući borda Fondacije SBB, a od 2015. je i potpredsednica za korporativne poslove Junajted grupe. Nijedan od ovih aktera nije odgovorio na pitanja Kurira o potencijalnom sukobu interesa
Duboko u korupciji?
Istraživački novinar Marko Matić ocenjuje da slučaj Dragice Pilipović Čefi ukazuje na „osnovanu sumnju da je menadžment EBRD duboko upleten u korupciju i da se poslovne odluke te međunarodne banke donose pod uticajem koruptivnih struktura i interesa“.
"EBRD mora da objasni kako je moguće da ta institucija, u vreme kad je Čefijeva bila njen menadžer, donosi odluku o ulaganju znatnih sredstava u Šolakov, u to vreme, prilično divlji kablovski biznis, a da potom Čefijeva prelazi u Šolakovu firmu na dobro plaćenu poziciju. Takođe, kako je moguće da EBRD nastavlja da podržava poslovanje te kompanije koja krši zakonska pravila o slobodi konkurencije i koja ima skriveno krajnje vlasništvo u ofšor zonama? To su pojave koje su nespojive s poslovanjem i ciljevima zbog kojih je osnovan EBRD i ovaj slučaj ozbiljno kompromituje rad te veoma uticajne i do sada ugledne međunarodne finansijske institucije čiji je član i Republika Srbija", napominje on u izjavi za Kurir
Kurir je već pisao o povezanosti Đilasovih i Šolakovih firmi s još jednom direktorkom u EBRD - Milicom Delević, inače Đilasovom bivšom suprugom. Ona je pre ulaska u EBRD prodala svoj udeo od 25 odsto u Multikom grupi, koja je bila vlasnik Dajrekt medije. EBRD je zatim praktično postao suvlasnik njene bivše firme, jer je Junajted grupa, u kojoj ova banka ima manjinski udeo, kupila Dajrekt mediju. Naša istraživanja su pokazala da je kupoprodaja Dajrekt medije urađena na izuzetno netransparentan način, pomoću zamršene mreže u ofšor zonama s ciljem da se sakriju pravi vlasnici. Ipak, Kurir je raskrinkao ovu šemu i dokazao povezanost Đilasa i Šolaka u ovoj transakciji.
Pitanja upućena Dragici Pilipović Čefi
EBRD nije odgovorio na pitanja Kurira o tome da li je banka ispitivala potencijalni sukob interesa u ovom slučaju, kao i da li je SBB bio klijent na nekom od projekata na kojima je u ime EBRD radila njihova bivša direktorka. Ni Dragica Pilipović Čefi nije odgovorila na naša konkretna pitanja:
- Koja je bila njena uloga u poslu 2004, kad je EBRD ušao sa prvom investicijom u SBB?
- Čija i kakva preporuka ju je dovela na visoku poziciju u SBB?
- Da li je SBB bio klijent na nekom od projekata na kojima je radila u EBRD?
- Da li je EBRD ispitivao potencijalni sukob interesa, s obzirom na činjenicu da je otišla u kompaniju koja je bila klijent EBRD?
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!