• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Manjine na Kosovu diskriminisane

Proglašenje nezavisnosti Kosova i Metohije, stvorilo je u međunarodnoj zajednici vakuum kada je u pitanju zaštita prava manjina, objavila je u svom izveštaju Međunarodna grupa za zaštitu prava manjina (MRG).

Proglašenje nezavisnosti Kosova i Metohije, stvorilo je u međunarodnoj zajednici vakuum kada je u pitanju zaštita prava manjina, što je pogoršalo situaciju u kojoj su se našle male etničke zajednice i primoralo mnoge njihove pripadnike da zauvek napuste svoje domove, objavila je u svom izveštaju Međunarodna grupa za zaštitu prava manjina (MRG).

Ova organizacija je, u današnjem izveštaju dostavljenom Tanjugu, upozorila da pripadnici srpske, turske, goranske, romske, bosanske ili hrvatske manjine počinju da napuštaju Kosovo, jer se tamo suočavaju sa šikaniranjem i različitim vidovima diskriminacije.

"Pripadnici malih manjinskih grupa posebno su suočeni sa ograničavanjem kretanja i političkom, socijalnom i ekonomskom diskriminacijom", rekao je izvršni direktor Međunarodne grupe za zaštitu prava manjina Mark Latimer.

"Pripadnici ovih manjinskih grupa uskraćeni su, takođe za neophodne informacije ili obrazovanje na sopstvenom jeziku. Sve ovo, u kombinaciji sa teškim ekonomskim uslovima, navelo je većinu pripadnika ovih grupa da počnu da napuštaju Kosovo", dodao je Latimer.

MGR je u izveštaju objavljenom u avgustu 2006. objavila da međunarodna uprava na Kosovu učvršćuje, umesto da spreči podele među različitim zajednicama.

U ovom izveštaju se dodaje da je na Kosovu još izraženija podela između albanskih i srpskih područja, dok su sve ostale grupacije marginalizovane.

MGR u današnjem izveštaju navodi da je nerešen status Kosova i Metohije razlog koji onemogućava da međunarodni zakoni o zaštiti ljudskih prava budu sprovedeni u praksi.

"Postoji opasnost da nove međunarodne organizacije koje deluju na Kosovu potvrde neuspeh Ujedinjenih nacija da osiguraju tolerantno, multietničko društvo", rekao je Latimer.

MGR upozorava da će se, iako je ova pojava reverzibilna, nastaviti migracija manjinskih grupa koje su na Kosovu živele stotinama godina, kao što su Bošnjaci ili Turci, koji imaju svoje države u koje mogu da odu.

Prema ovom izveštaju, problem, međutim, predstavljaju manjinske zajednice kao što su Egipćani, Romi ili Aškalije, koji nemaju svoje matične zemlje u koje bi mogli da se vrate, zbog čega će se u njihove buduće generacije najverovatnije suočavati sa rastućim siromaštvom i diskriminacijom.

MGR u izveštaju poziva vlasti Kosova da obezbede aktivno učestvovanje svih pripadnika manjina u svim aspektima javnog života, a Evropsku uniju da posveti više pažnje pitanju prava manjina u južnoj srpskoj pokrajini, kao i problemu diskriminacije žena, pripadnica ovih zajednica.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image