• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Miletić: Srbija može ostati vojno neutralna

Načelnik Generalštaba Vojske Srbije Miloje Miletić izjavio je da je moguće da u Srbija ostane vojno neutralna u sadašnjem rasporedu geopolitičkih snaga u svetu.

Načelnik Generalštaba Vojske Srbije(VS) Miloje Miletić izjavio je da je moguće da u Srbija ostane vojno neutralna u sadašnjem rasporedu geopolitičkih snaga u svetu.

"To potvrđuje i postojanje evropskih zemalja koje nisu članice vojnopolitičkih saveza, ali su aktivno uključene u kolektivni sistem bezbednosti", rekao je Miletić u intervjuu sutrašnjim Večernjim novostima.

Na pitanje o kritikama da u Strategiji nacionalne bezbednosti i Strategiji odbrane nigde ne stoji da li Srbija treba da uđe u NATO ili da ostane vojno neutralna, Miletić je rekao da se Vojska Srbije ponaša u skladu sa odlukama Skupštine Srbije koja je usvojila rezoluciju o vojnoj neutralnosti.

Dodao je i da su promene u vezi sa tim pitanjem u nadležnosti Skupštine Srbije.

Na pitanje šta u ovom trenutku predstavlja najveću pretnju po bezbednost zemlje, Miletić je rekao da je "ne samo za Srbiju i region već i za celu Evropu najveći bezbednosni izazov pokušaj otcepljenja autonomne pokrajine Kosovo i Metohija".

Dodao je i da je bezbednost u Srbiji i regionu mnogo bolja nego prethodnih godina, ali da na nju i dalje u velikoj meri utiču problemi iz prošlosti.

"Nacionalni, verski, politički ekstremizmi, pored postojećih ekonomskih teškoća otežavaju demokratizaciju i tranziciju država na Balkanu", rekao je Miletić.

Na pitanje koliku pretnju po Srbiju predstavljaju Kosovske snage bezbednosti, Miletić je rekao da 2.500 pripadnika tih snaga, koji su uglavnom naoružani lakim oružjem, u ovom trenutku ne predstavljaju vojnu pretnju za Srbiju.

"Međutim na duži rok to može biti potencijalni izvor nestabilnosti", rekao je on i dodao da "stvaranje novih oružanih formacija, koje ne predviđa ni rezolucija Ujedinjenih nacija 1244 niti bilo koji drugi međunarodni sporazum, remeti bilans snaga na ovim prostorima".

Na pitanje o inicijativi za ukidanje Kopnene zone bezbednosti, Miletić je rekao da su u toku "određene političke konsultacije o redefinisanju vojno-tehničkog sporazuma sa Kforom", ali je naveo da je u ovom momentu teško predvideti kada će se to dogoditi.

Miletić je rekao i da je VS spremna da preuzme kontrolu u Kopnenoj zoni bezbednosti istakavši da su se stekli uslovi za njeno ukidanje, jer su se, kako je naveo, prilike u proteklih 10 godina suštinski promenile.

"Od pozicije suprostavljenih strana izgradili smo pozicije partnerskih odnosa", rekao je Miletić.

Govoreći o uticaju ekonomske krize, Miletić je rekao da ona neće zaustaviti reforme u Vojsci Srbije i da očekuje da najkasnije do 2011. Srbija "dobije profesionalnu vojsku".

"Možda će zbog krize neki rokovi biti produženi, usporena modernizacija i opremanje, ali standard i obuka kadrova neće biti ugroženi", rekao je Miletić u intervjuu sutrašnjim Večernjim novostima na pitanje o Vladinim merama štednje zbog krize.

Miletić je rekao da pripadnicima vojske nisu smanjene plate, ali da je vojni budžet "značajno smanjen za 5,1 milijardu dinara".

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image