On je povodom politike povlačenja priznanja nezavisnosti tzv. Kosova, rekao je da "srpski prijatelji pucaju sami sebi u nogu".

"Iznađen sam ovom politikom pokušaja povlačenja priznanja. Naši srpski prijatelji pucaju sami sebi u nogu, jer ako žele da se pridruže EU, treba da rade na priznanju i priznaju i sami (Kosovo)", rekao je nemački ambasador.

On je dodao da mu govor Dačića izgleda kao "kopi pejst" (copy paste) ranijih njegovih intervencija. 

Nemački diplomata je rekao da predstavnici Srbije mnogo govore o zločinima Albanaca, a da se, kako tvrdi, nikada ne čuje o zločinima koji su počinjeni nad Albancima 1998. i 1999. godine, kako što su, kako tvrdi, etnička čišhenja i masovna deportacija.

On je zamerio i ruskom ambasadoru, kao predsedavajućem, da nije dozvolio prištinskog predstavnici da završi obraćanje i kritikovao ga da nije dozvolio da se Savetu bezbednosti obrati i specijalni izaslanik EU Miroslav Lajčak. 

Nemački ambasador je rekao da prištinska predstavnica nije završila svoje obraćanje.

"Dajte joj šansu da završi", rekao je on, na šta je ruski ambasador odgovorio da nije shvatio da ona nije završila i da je izgleda bio zamrznut ekran.

Nakon što je nemački ambasador završio obraćanje, predstavnica Prištine se ponovo obratila.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić danas je na video sednici Saveta bezbednosti UN optužio Prištinu da je obmanula i Srbiju i EU, jer ni posle sedam godina nije sprovela Briselski sporazum, odbijajući da formira Zajednicu srpskih opština.

Tokom razmatranja novog šestomesečnog izveštaja generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu Misije UN na Kosovu (Unmik), Dačić je rekao da Srbija "godinama postavlja Evropskoj uniji pitanje" da li se uopšte može nazvati dijalogom i sporazumom nešto o čemu se dve strane dogovore i potpišu, a onda jedna od njih "kaže da neće sprovesti dogovoreno".

"Pitam vas i sad, šta bi se desilo da je Srbija odlučila da ne sprovede svoje obaveze? Da li biste imali strpljenja, razumevanja i izgovora kao što ih imate za predstavnike Prištine već više od sedam godina? Srbija je, i pored svega ovoga, strpljivo nastavila da se zalaže za dijalog i primenu dogovorenog, uz nadu da će i drugi uvideti koliku štetu čitavom procesu nanosi ovakvo neprihvatljivo ponašanje Prištine", kazao je Dačić.

Na sednici na kojoj se razmatra Guterešov izveštaj za period od 16. marta do 15. septembra 2020. godine, Dačić je naveo da Beograd ohrabruje to što je prošle nedelje, tokom posete Prištini, specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak "insistirao na punom sprovođenju postignutih sporazuma".

"Negativne reakcije Prištine na njegove izjave, međutim, govore o tome da tamo i dalje ne postoji politička volja neophodna za suštinski napredak u procesu dijaloga", rekao je Dačić.

On je kazao da je Priština "počela da krši i sporazum iz Vašingtona", od 4. septembra, "u delu koji se odnosi na jednogodišnji moratorijum na aktivnosti u vezi sa priznanjem takozvanog Kosova, tako što je nastavila da lobira za nova priznanja i na taj način urušava poverenje i obesmišljava dogovore postignute u dobroj veri".

Naveo je da je prisustvo Unmika na Kosovu i dalje neophodno i da Srbija očekuje da ta Misija UN nastavi sa aktivnim sprovođenjem mandata.

"Delovanije Misije UN na Kosovu i Metohiji, u nesmanjenom obimu, od izuzetne je važnosti za izgradnju trajnog mira, stabilnosti i bezbednosti u Pokrajini", rekao je Dačić.

Dodao je da je pođednako važno i prisustvo misije Euleks, zbog angažmana u oblasti vladavine prava, i misije Kfor, kao glavnog garanta bezbednosti.

"U kontekstu aktivnosti Kfor, dozvolite mi da izrazim ozbiljnu zabrinutost zbog uvođenja prakse da snage Kfor realizuju zajedničke patrole sa snagama 'Kosovske policije' u blizini administrativne linije, što nije u skladu sa važećim bezbednosnim okvirima, prema kojima su snage Kfor jedini partner Vojsci Srbije u obezbeđenju administrativne linije", rekao je odlazeći šef srpske diplomatije.

Kazao je da "razloge za zabrinutost" daju i izjave zvaničnika Prištine o nameri uvođenja služenja obaveznog vojnog roka u trajanju od tri meseca.

"U pitanju je najava još jednog jednostranog i neprihvatljivog akta Prištine koji bi bio suprotan Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN i uspostavljenom mandatu Kfor, kao jedine legalne i legitimne vojne strukture u Pokrajini", naveo je.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

(Mondo/Agencije)