Narodni poslanici su taj zakon izglasali večeras, nakon što je jutros počela rasprava o zakonu.
Ovaj zakon je danas u Skupštini Srbije obrazlagao ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
Zakon će stupiti na snagu kada bude objavljen u Službenom glasniku, ali po odluci narodnih poslanika zakon može da stupi na snagu u roku kraćem od osam od dana objavljivanja ukoliko to bude potrebno.
Ovim zakonom su predviđene kazne za kršenje epidemioloških mera.
Za izmene i dopune zakona glasalo je 189 narodnih poslanika, a jedan je bio protiv, dok je uzdržan bio jedan poslanik.
Predsednik Skupštine Ivica Dačić rekao je da postoje opravdani razlozi za stupanje na snagu ovog akta ranije od predviđenog roka.
Takođe, amandmani na ove dopune i izmene nisu podneti.
Predlog izmena je obrazložio ministar zdravlja Zlatibor Lončar, koji je pozvao poslanike da podrže ove izmene. Prema predlogu ovog zakona, cilj izmena i dopuna, koje je predložila Vlada Srbije, jeste da se omogući bolja kontrola protivepidemijskih mera radi sprečevanja širenja virusa korona.
Epidemilog dr Predrag Kon rekao je za Mondo.rs da će u Skupštini će biti izmena Zakona koji će definisati izolaciju, kućni karantin, prevoz, mere.
"Situacija je katastrofalna i neće se rešiti sama od sebe, jedino ograničavanjem kontakata," rekao je on.
Ovim izmenama su predviđene i kazne za kršenje mera.
Novčane kazne
Novčana kazna od 50.000 dinara do 150.000 dinara zaprećena je fizičkim licima koja se ne pridržavaju kućne izolacije i kućnog karantina, kao i onima koji su u Srbiju ušli iz područja koja su epidemiološki rizična, a nisu se prijavili nadležnim.
Kazna u istim rasponima važiće i za osobe koje ne postupaju u skladu sa rešenjem sanitarnog inspektora.
Građanima će moći da se izrekne kazna od 5.000 dinara ako se ne pridržavaju mera lične zaštite od infekcije.
Pravnim licima koja se ne pridržavaju protivepidemijskih mera mogu biti izrečene kazne od 150.000 dinara do 300.000 dinara.
Osim sanitarnih inspektora za kontrolu protivepidemijskih mera, prema ovom predlogu, biće zadužena i komunalna inspekcija i komunalna milicija. Oni će, između ostalog, moći da izdaju prekršajne naloge ako mere ne budu poštovane.
Komunalna milicija moći će da naloži da se isprazni objekat u kojem se krše mere, kao i da zabrani rad onim objektima u kojima se one ne poštuju dok se nepravilnosti ne isprave, ali ne na duže od 72 časa.
Izmenama i dopunama Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti predloženo da u kućnu izolaciju odlaze zaražene osobe koje nemaju simptome ili imaju blage simptome, pa im nije potrebno bolničko lečenje.
Predviđeno je da u kućni karantin odlaze kontakt osobe koje su ili zaražene ili postoji sumnja da su zaražene.
Rešenje o kućnom karantinu će donositi sanitarni inspektor na osnovu mišljenja epidemiologa. Karantin će trajati koliko i procenjeni period maksimalne inkubacije bolesti.
U kućni karantin mogu biti poslate i osobe koje dolaze iz zemalja za koje je prethodno procenjeno da imaju nepovoljnu epidemiološku situaciju, navodi se u Predlogu izmjena i dopuna Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.
Predviđeno je i da Vlada Srbije može da zabrani ili ograniči ulazak putnika iz zemalja sa nepovoljnom epidemiološkom situacijom.
(Mondo)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
"Dajte dokaze za krađu, pa idemo zajedno u policiju i tužilaštvo": Direktor ABA lige o pritužbama na suđenje
Partizan - Fenerbahče uživo: Problem za crno-bele - Tajrik ima četiri lične greške
Barselona - Crvena zvezda uživo: Trojka sa pola terena!
Adem Ljajić se vraća u Partizan! Crno-beli spremaju velike promene ove zime
"Reći ću vam sada kakav je čovek Nikola Mirotić": Burna konferencija Mesine, progovorio posle 6 godina ćutanja