Ministarka za energetiku i rudarstvo Kosova Justina Široka Pulja izjavila je danas da se Gračanici "namerno isključuje struja da bi ti potrošaci shvatili da pripadaju elektrosistemu Kosovske energetske korporacije".

Na tribini u Čaglavici o snabdevanju strujom na Kosovu, Široka Pulja je rekla da svi potrošaci moraju da plaćaju račune za struju kako bi snabdevanje bilo bolje.

Direktor Kosovske energetske korporacije Arben Đukaj rekao je na tom skupu da je Gračanici ponovo uvedena restrikcija struje podsetivši da je to mesto samo tokom proslave Vidovdana redovno snabdevano strujom.

Đukaj je najavio da će snabdevanje Gračanice strujom biti redovno tek kada se potpišu kolektivni ugovori o plaćanju struje i kada potrošaci počnu da plaćaju račune.

Đukaj je rekao i da KEK naplaćuje 95 odsto potraživanja za struju, a da proizvodi 85 odsto struje koja je potrebna Kosovu.

Govoreći o dugu za struju u proteklih deset godina, Široka Pulja i direktor KEK-a su rekli da će se taj dug evidentirati na svakom računu, a da je njegovo eventualno otpisivanje "ostavljeno za budućnost".

"Ukoliko potrošaci izmiruju redovno račune stari dug za struju se neće aktivirati, ali ako budu neredovne platiše dug će biti aktiviran", rekla je Široka Pulja.

Široka Pulja je ponovila da će potrošaci iz srpskih mesta na Kosovu u prva dva meseca od potpisivanja kolektivnih ugovora o plaćanju struje plaćati po 26 evra paušala, a potom onoliko koliko im budu iznosili računi za struju.

Na pitanje o dugu srpskih potrošaca na Kosovu za struju od 1999. do danas, kosovski ministar za rad i socijalnu politiku Nenad Rašić rekao je da se nada da će taj dug biti otpisan i pozvao Srbe koji nisu u mogućnosti da plate račune za struju da se obrate njegovom ministarstvu.

Dodao je da će to ministarstvo platiti jedan deo računa za socijalno ugrožena domaćinstva.

(Beta)