• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Godinu dana rada Vlade Srbije

Vlada Srbije dočekuje godišnjicu rada u uslovima svetske ekonomske krize. Premijer tvrdi da je dosta urađeno, dok opozicija traži izbore.

Vlada Srbije dočekuje godišnjicu rada u uslovima svetske ekonomske krize. Premijer tvrdi da je dosta urađeno, dok opozicija traži izbore.

Premijer Mirko Cvetković uoči godišnjice ocenio je da je njegov kabinet u proteklih godinu dana učinio pozitivne pomake u svim programskim segmentima na kojima je vlada formirana, ali da je zbog svetske ekonomske krize morao da odloži realizaciju nekih od postavljenih razvojnih planova.

I ministri su ocenili da je svako u svom u resoru učinio najviše što je mogao s obzirom na okolnosti u zemlji.

Opozicione stranke, međutim, uporno kritikuju Vladu i ocenjuju da je vreme za nove parlamentarne izbore. Tako su predstavnici Demokratske stranke Srbije i Nove Srbije juče pozvali Cvetkovića da podnese ostavku.

Srpska napredna stranka takođe je zatražila ostavku Vlade zbog loših rezultata rada i hitno raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.

Predsednik Liberalno demokratske parije Čedomir Jovanović ocenio je da je Vlada za godinu dana pokazala da nema snage za suštinske reforme koje su potrebne kako bi se zemlja promenila.

Za svečanost obeležavanja datuma kada je tačno pre godinu dana Vlada formirana odabran je nimalo slučajno Koridor 10.

Premijer Mirko Cvetković i ministri iz njegovog kabineta otvorili su danas 20 kilometara dugu deonicu autoputa na potezu od Levosoja do Preševa, čime je, kako je saopšteno, radno biti obeležen taj datum.

"Otvaranjem deonice istovremeno se naglašava važnost izgradnje i modernizacije infrastrukture, jednog od prioritetnih ciljeva Vlade Srbije, u kome se prepliću ekonomski razvojni planovi i borba za očuvanje i otvaranje radnih mesta kao jedna od ključnih komponenti antikriznog programa vlade".

Vlada Srbije izabrana je 7. jula prošle godine, dva meseca posle parlamentarnih izbora i prelomne odluke socijalista da odustanu od pregovora sa "nacionalnim blokom" i formiraju parlamentarnu većinu sa proevropski orijentisanim partijama.

Vladu su formirale koalicija Za evropsku Srbiju koju čine Demokratska stranka (DS), G17 plus, Srpski pokret obnove (SPO) i Sandžačka demokratska partija (SDP), koalicija Socijalistička partija Srbije-Partija ujedinjenih penzionera Srbije-Jedinstvena Srbija (SPS-PUPS-JS) i Bošnjačka lista za evropski Sandžak.

Iako formalno nisu članovi Vlade, članica ZES-a Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) i Mađarska koalicija glasale su za izbor vlade.

Formiranje Vlade Srbije trajalo je skoro dva meseca od održavanja parlamentarnih izbora 11. maja.

Jezičak na vagi u formiranju Vlade bila je koalicija okupljena oko SPS-a, koja je u pregovore najpre ušla sa koalicijom Demokratska stranka Srbije-Nova Srbija (DSS-NS) i Srpskom radikalnom strankom (SRS), ali je posle neuspeha tih pregovora, glavni odbor SPS-a na sednici 23. juna dao "zeleno svetlo" za formiranje Vlade sa koalicijom oko DS-a.

Prelomna tačka prekida pregovora između SPS, DSS i SRS bila je inistiranje DSS da se poništi Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) Evropskoj uniji, čemu se usprotivila koalicija oko socijalista.

Najglasniji u zagovaranju prekida pregovora sa narodnjacima i početka razgovora sa demokratama bio je lider JS Dragan Marković Palma, koji je tvrdio da se "patriotizam ne sipa u traktor" i da bez evropske integracije Srbije neće biti ni investicija ni novih radnih mesta.

Zvanično, razgovori DS i SPS trajali su kratko, pa je za dve nedelje dogovoreno sve - od principa rada vlade do ministarskih fotelja.

Šta je obećano, a šta ostvareno

U ekspozeu koji je Cvetković izložio pred poslanicima Skupštine Srbije 7. jula, navedeno je da će ciljevi rada nove vlade biti ostvarenje evropske budućnosti Srbije, neprihvatanje nezavisnosti Kosova, jačanje ekonomije i socijalne odgovornosti vlade, oštrija borba protiv korupcije i kriminala i poštovanje međunarodnog prava.

Cvetković je tada istakao da će jedan od prvih poteza vlade biti upućivanje parlamentu na ratifikaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije EU.

Sporazum je ratifikovan u Skupštini Srbije, ali ne i u državama članica EU, pa još nije ni počeo da se primenjuje.

Vlada danas broji 27 članova od kojih DS ima premijera i još 12 mesta, G17 plus šest, SPS četiri, a PUPS, Sandžačka demokratska partija, Srpski pokret obnove i Stranka demokratske akcije Sandžaka po jednog.

U Cvetkovićevom kabinetu su prvi potpredsednik, zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić (SPS), potpredsednik i ministar za nauku i tehnološki razvoj Božidar Đelić (DS), potpredsednik i ministar za ekonomiju i regionalni razvoj Mlađan Dinkić (G17 plus) i potpredsednik Jovan Krkobabić (PUPS).

Ministar spoljnih poslova je Vuk Jeremić (DS), ministar odbrane Dragan Šutanovac (DS), ministarka finansija Diana Dragutinović (DS), ministarka pravde Snežana Malović (DS), ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Saša Dragin (DS), ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić (SPS), ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić (SPS), ministar državne uprave i lokalne samouprave Milan Marković (DS).

U Cvetkovićevom kabinetu su i ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević (DS), ministar prosvete Žarko Obradović (SPS), ministarka za omladinu i sport Snežana Samardžić-Marković (G17 plus), ministar zdravlja Tomica Milosavljević (G17 plus) i ministarka za telekomunikacije i informatičko društvo Jasna Matić (G17 plus).

Tu je i ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić (SDP), ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić (DS), ministar za kulturu Nebojša Bradić (G17 plus).

Ministarka za Nacionalni investicioni plan je Verica Kalanović (G17 plus), ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović (DS), ministar vera Bogoljub Šijaković (DS), ministar za dijasporu Srđan Srećković (SPO), ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić (DS) i ministar bez portfelja Sulejman Ugljanin (SDA Sandžaka).

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image