• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

7.000 godina istorije, kulture i života predstavljeno kroz izložbene eksponate Muzeja Srema

Izvor Promo

Jedan grad, njegovu istoriju, kulturu i narod, najbolje možete da upoznate šetajući kroz dvorane gradskog muzeja. Zato, dođete li u Sremsku Mitrovicu, obavezno posetite i njen muzej koji slavi istoriju ne samo ovog grada, već čitavog Srema.

 gradski muzej sremska mitrovica Izvor: MONDO/Ivan Sekerić

Prva muzejska ustanova u gradu osnovana je odmah nakon završetka Drugog svetskog rada, 1946. godine. Tadašnji Gradski muzej Sremska Mitrovica bio je preko potreban zbog Sirmijuma, antičkog grada na čijim ruševinama leži današnji grad. Stalnu postavku i ime Muzej Srema ustanova je dobila 1952. godine i od tada prezentuje prošlost ovog panonskog regiona od njegovih najstarijih dana pa sve do kraja Drugog svetskog rata.

Retki su gradovi na čijoj teritoriji tragovi ljudskog življenja sežu čak 7.000 godina u prošlost. Jedan od njih je i Sremska Mitrovica što je čini jednim od najstarijih gradova u Srbiji. Prvo organizovano naselje ovde su osnovali panonski Amantini i Kelti. Rimljani su, po svom dolasku, zadržali postojeće ime naselja - Sirmijum. Sirmijum je imao veliku ulogu u Starom Rimu. U njemu su rađani budući rimski carevi, regrutovani pripadnici elitne pretorijanske garde koja je čuvala vladare, a bio je čak i jedna od prestonica moćnog carstva. Taj period bio je ujedno i perido najveće slave grada. 293. godine car Dioklecijan podelio je carstvo na četiri dela, odnosno četiri Tetrarhije. Zajedno sa Mediolanumom (Milano), Trevestom (Trijer) i Nikomedijom u Maloj Aziji, i Sirmijum je postao jedna od prestonica. Ovaj period posetiocu Muzeja mogu da vide kroz bogate zbirke keramike, kamena, stakla, metala i svetiljki.

Antičko-vizantijska numizmatička zbirka Muzeja takođe je od izuzetne važnosti, tako se ova ustanova ponosi zbirkom od čak 30.000 komada. Najznačajniji novac je svakako onaj iz prerimskog perioda, pa tako u Muzeju možete videti primerke grčkog, keltskog i republičkog novca. Najmlađi primerci su komadi iz vizantijske i varvarske zbirke.

U Muzeju Srema takođe možete videti i ostatke krupnih sisara koji su nekada nastanjivale ovu regiju, a samo neki od njih su mamut, stepski slon, runasti nosorog itd. Brojni fosilni ostaci puževa, školjki, jeđeva i korala svedoče o bogatoj fauni nekadašnjeg Panonskog mora.

Izvor: MONDO/Ivan Sekerić

Perod nakon slavnog Sirmijuma obrađen je kroz Istorijsko odeljenje Muzeja. Ovde možete videti novac, fotografije, štampu i još mnogo drugih eksponata koji svedoče o životu u Sremu od srednjeg, pa sve do druge polovine 20. veka

Grad koji je toliko bio privržen Hrišćanstvu i Pravoslavlju ne može a da u svom muzeju ne poseduje i veliku zbirku ikona. Najstarija datira iz 17. Veka, a najnovije su iz prve decenije 20. veka kada su nastale i ikone čuvenog Uroša Predića. Umetničko odeljenje bogato je i eksponatima vezanim za građansku kulturu Sremske Mitrovice, pa tako možete da vidite kako se živelo u 19. veku kroz razni nameštaj, staklo, ili portrete. Vojvodina je plodno tle za razne umetnike, pa tako ova zbirka ima i treći deo koji čini savremenu umetnost. Tu su slike Milana Konjevića, grafike Milivoja Nikolajevića itd.

Etnografsko odeljenje Muzeja čuva multikulturalnost ovog podneblja. Čine ga predmeti nabavljeni poklonima i otkupom, iz kojih možete videti iz čega se nekada jelo, čime se obrađivala zemlja, čime tekstil i na koji način i od čega su stanovnici Sremske Mitrovice i okoline živeli.

Naravno, pored stalne postavke, tu su i one povremene i tematske, tako da je Muzej Srema svakako jedna od važnih odrednica u upoznavanju ovog dela naše prelepe zemlje.

Tekst je objavljen u sklopu projekta koji se finansira iz budžeta Grada Sremska Mitrovica - Gradska uprava za obrazovanje, kulturu i sport. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image