Navedenim rečima je o mostovima govorio naš književnik i nobelovac, Ivo Andrić, ističući svu njihovu važnost i značaj za čovečanstvo. Oni spajaju ljude bez obzira na njihovu veru i nacionalnost, bez obzira na njihov stalež i status, a podignuti su sa jednim vanvremenskim ciljem: da premoste prepreke.

Oduvek su predstavljali ponos svake države, a motiv ko će izgraditi bolji, velelepniji, izdržljiviji, prisutan je čini se, od pamtiveka.

Do skora je i jedan naš grad, smešten na levoj obali reke Save, mogao da se pohvali, ni manje ni više, nego titulom najdužeg pešačkog mosta u Evropi. Sa trona je skinut 2017. godine, nakon što je u Švajcarskoj izgrađen jedan koji spaja gradove Cermat i Grahen.

Međutim, to ne umanjuje njegov istorijski i simbolički značaj - govorimo o mostu Svetog Irineja, koji povezuje dve Mitrovice - Sremsku i Mačvansku. Svečano je otvoren na Vidovdan 1994, prostire se neverovatnih 262,5 metara, a njegov idejni tvorac je građevinski inženjer, Nikola Hajdin. Svoje ime, kao i lokaciju, duguje istoriji - naziv je dobio po prvom episkopu Sirmijuma, jednom od hrišćanskih mučenika, koji su u starorimsko doba pogubljeni bacanjem sa tadašnjeg Artemidinog mosta.

Želja da se dve obale reke Save trajno sastave postojala je mnogo duže - pre podizanja stalnog drumskog mosta sedamdesetih godina, Sremsku i Mačvansku Mitrovicu su povezivala čak četiri pontonska. Oni su bili postavljeni za različite potrebe - prvi 1914. za potrebe austrougarske vojske, a poslednji 1951, za saobraćaj.

Konačno, stalni drumski most izgrađen 1977, nalazio se na obodu grada, nekoliko kilometara udaljen od oba središta. Tako se i ukazala potreba za gradnjom novog.

Ovaj ponos najvećeg sremskog grada je sagrađen na najužem delu reke Save, a jednostavno rešenje koje čine dva armirana betonska pilona, uz pomoć kosih kablova, nose ostatak konstrukcije mosta.

Sremska Mitrovica, grad duge i slavne tradicije, predstavlja atraktivnu lokaciju za sve ljubitelje istorije, dok najduži pešački most na Balkanu predstavlja jedinstven pečat i simbol spone modernog sa starim.

Tekst je objavljen u sklopu projekta koji se finansira iz budžeta Grada Sremska Mitrovica - Gradska uprava za obrazovanje, kulturu i sport. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.