• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Još četiri koraka do belog šengena?

Beograd će morati da zadovolji još četiri merila iz mape puta za viznu liberalizaciju, piše novosadski "Dnevnik".

Evropska komisija usvojiće preporuke za viznu liberalizaciju za Srbiju, Crnu Goru i Makedoniju u sredu 15. juna, a odluku o tome saopštiće evropski komesar za proširenje Oli Ren i potpredsednik Komisije i komesar za pravosuđe Žak Baro na zajedničkoj konferenciji za novinare u Strazburu, navedeno je na sajtu EK.

Komisija će predložiti da građanima Srbije, Crne Gore i Makedonije od početka naredne godine budu ukinute vize za zemlje EU.

Prema prvobitnim najavama, preporuke za ukidanje viza trebalo je da budu usvojene u utorak.

Završni nacrt Predloga Evropske komisije za viznu liberelizaciju sa Srbijom, u koji je uvid imao Dnevnik, u svom memorandumskom delu obrazlaže da će, pre nego što ga konačno usvoji Savet ministara EU, Beograd morati da zadovolji još četiri merila iz mape puta za viznu liberalizaciju.

Kako list prenosi, u ta merila spadaju poboljšanje kontrole granice sa Kosovom i saradnje sa Euleksom i kosovskom policijom; efikasna primena Zakona o strancima i usvajanje Stragegije o migracionoj politici; efikasna primena zakonskih rešenja za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, uključujući i obezbeđivanje adekvatnih finansijskih i ljudskih resursa i sveobuhvatnost i sigurnost procedura za izdavanje novih biometrijskih pasoša osoba sa prebivalištem na Kosovu.

Evropska komisija je preuzela na sebe obavezu da prati ispunjavanja navedenih merila za viznu liberalizaciju i ona će svoje procene pravovremeno, tokom procedure usvajanja predloga u Savetu i Evropskom parlamentu (EP), predstavljati tim institucijama EU.

Od momenta kada EK uputi predlog EP, evroparlamentarci imaju tri meseca da se izjasne, što znači da, ako Komisija bude ekspeditivna i uputi predlog u parlament tokom jula, kako su to najavili evropski komesari Žak Baro i Oli Ren, onda će EP morati da se izjasni do kraja oktobra.

S druge strane, namera EK, ali i švedskog predsedništva EU, jeste da procedura u Savetu bude završena do kraja novembra, kako bi ministri unutrašnjih poslova i pravosuđa na Savetu 30. novembra u Briselu mogli da usvoje predlog Komisije o viznoj liberalizaciji za Srbiju, Crnu Goru i Makedoniju, što bi otvorilo vrata da vizna liberalizacija stupi na snagu 1. januara 2010. godine.

U daljem tekstu Memoranduma, koji prethodi kao obrazloženje Predlogu Komisije za ukidanje viza, kaže se da Srbija još od 1999. nije u mogućnosti da na licu mesta obavalja poslove provere podataka koji se odnose na osobe s prebivalištem na Kosovu.

Zbog toga je, kako se dalje navodi, srpska vlada odlučila da uspostavi Koordinacioni centar, koji je jedini nadležan za izdavanje pasoša licima sa prebivalištem na teritoriji Kosova i čije je uverenje o državljanstvu tamo izvađeno.

„Imajući u vidu bezbednosne razloge, koji se posebno odnose na potencijalnu ilegelnu emigraciju osoba s prebivalištem na Kosovu i osoba čije je uverenje o državljanstvu izdato na teritoriji Kosova pod Rezolucijom 1244, i nemogućnost srpskih vlasti da verifikuju verodostojnost podnetih dokumenata, Komisija smatra da nosioci srpskih pasoša izdatih u Koordinacionom centru treba da budu isključeni iz vizne liberalizacije koja važi za Srbiju”, piše u Memorandumu.

„Do danas su 22 zemlje članice EU priznale Kosovo kao nezavisnu državu. Pravilnik 539/2001 do sada nije pominjao Kosovo. Komisija do danas nije otvorila dijalog o viznoj liberalizaciji sa Kosovom. Zato, Kosovo pod Rezolucijom 1244 treba da bude stavljeno na listu Aneksa 1, što znači da će za osobe sa prebivalištem na Kosovu važiti vizni režim.

Ovaj predlog je motivisan isključivo zbog bezbednosnih razloga koji se odnose na potencijalnu ilegalnu emigraciju koja polazi s Kosova, ili u kojoj je Kosovo pod Rezolucijom 1244 tranzitni pravac. Ova odluka ne prejudicira trenutni status Kosova pod Rezolucijom 1244”, precizira se u predlogu EK.



Đelić: Beli šengen nije izdaja Kosova

Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić izjavio je da se Vlada trudi da do 1. januara iduće godine obezbedi liberalizaciju viznog režima za putovanja u EU za sve svoje građane.

Rezolucija Saveta bezbednosti UN 1244 ne dozvoljava prisustvo našeg Ministarstva unutrašnjih poslova na Kosovu, zbog čega moramo imati posebnu proceduru za izdavanje pasoša za građane sa prebivalištem u pokrajini, rekao je Đelić gostujući u emisiji "Utisak nedelje" TV B92.

On je istakao da je sve ostalo odluka zemalja šengenskog prostora koje daju vize, a da ta odluka ne može da bude donesena protiv stava zemalja koje ne priznaju Kosovo.

Samim tim nema bojazni da će neka odluka EU biti priznavanje nezavisnosti Kosova, rekao je Đelić.

Đelić je komentarisao medijske izveštaje prema kojima će Evropska komisija predložiti stavljanje Srbije na belu šengen listu, ali da to neće važiti za građane s prebavilištem na teritoriji Kosova, koji će biti izostavljeni iz procesa vizne liberalizacije.

Funkcioner Demokratske stranke Srbije Nenad Popović ocenio je Vlada Srbije ne sme da pristane na beli šengen koji bi važio samo za građane Srbije bez Kosova.

On smatra da izdavanje srpskih pasoša za građane koji žive na Kosovu i Metohiji po otežanoj proceduri znači njihovu još veću diskriminaciju, odnosno "saučesništvo Srbije u prikrivenom priznavanju Kosova".

Predstavnik Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), bivši jugoslovenski ministar inostranih poslova Goran Svilanović ocenio je da pristanak Srbije na pasoše sa belim šengenom, koji bi važio samo za deo njenih građana, ne znači da je ona priznala nezavisnost Kosova.

Prema njegovim rečima, nije važno što će građani Srbije na Kosovu dobijati pasoš po posebnoj proceduri, jer će to samo sprečiti da masovno ne krenu u zemlje EU.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image