• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Solana: Bravo Srbijo, uskoro bez viza (VIDEO)

Srbiji narednih dana stižu dobre vesti koje se tiču vizne liberalizacije, izjavio Havijer Solana posle susreta sa predsednikom Tadićem. Cvetković, Dačić, Jeremić i Bogdanović zadovoljni razgovorima sa Solanom.

Bilateralni odnosi Srbije i EU značajno su poboljšani i ne postoje dodatni uslovi na daljem putu Srbije u procesu evropskih integracija, zajednički su ocenili visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana i predsednik Srbije Boris Tadić.

"Srbija je deo Evrope i Evropska unija neće biti potpuna bez Srbije. Ona će nastaviti da se kreće kroz proces pridruživanja, što skorije to bolje, i nema više nikakvih dodatnih uslova da Srbija postane kandidat za članstvo u EU", rekao je Solana na konferenciji za novinare u Palati Srbija posle sastanka s Tadićem.

Solana je dodao da će za par dana uslediti dobre vesti o liberalizaciji viznog režima za građanje Srbije, što će omogućiti srpskim državljanima da putuju u EU i doprineti boljim vezama Unije i Srbije.



On je naglasio da se u Briselu visoko vrednuju napori koje je u prethodnom periodu uložila Vlada Srbije i dodao da iz Beograda odlazi s ubeđenjem da će se okončati saradnja Srbije s Haškim tribunalom.

"Znate koja je teškoća preostala da bi se primenio Sporazum o pridruživanju i stabilizaciji. Evo čuo sam šta je danas predsednik Tadić rekao i odlazim sa ubeđenjem da će sve što treba biti učinjeno da bi se ispunili uslovi i puna saradnja sa Haškim tribunalom", rekao je Solana.

On je naglasio da će se od trenutka ispunjavanja te obaveze, sve značajno ubrzati i podsetio da Srbija već jednostrano primenjuje Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.

Solana je izrazio zadovoljstvo što je došlo "do promene stavova po nekim regionalnim pitanjima" i naglasio da je Srbija ključan faktor u regionu zbog čega je važno da ima dobre i privredne i političke odnose sa ostalim zemljama Zapadnog Balkana.

Predsednik Srbije rekao je da je Beograd dosta učinio kada su u pitanju proces vizne liberalizacije i okončanje saradnje s Haškim tribunalom, ali i dodao da i dalje predstoji veliki posao.

"Mi sve činimo da okončamo saradnju sa Haškim tribunalom i učinićemo sve, do krajnih granica, da preostala dva optuženika za ratne zločine, Ratko Mladić i Goran Hadžić, budu na kraju ovog procesa u Haškom tribunalu", naveo je Tadić i dodao da će to pomoći individualizovanju krivice i skidanju anateme sa čitavih naroda.

On je dodao da je Srbija učnila puno u procesu usklađivanju svog zakonodavstva sa evropskim pravom i podsetio da je Skupština Srbije jedno vreme bila u blokadi, ali da sada radi punim kapacitetom.

Ekonomija Srbije je na bolan način pogođena svetskom ekonomskom krizom, ali Vlada u Beogradu nalazi načine da se sa tim nosi, uz podršku EU, rekao je Tadić.

Govoreći o regionalnoj saradnji, Tadić je kazao da je Srbija čvrsto opredeljenja za pomirenje naroda Zapadnog Balkana, a pretpostavka za to je, kako je naveo, završetak saradnje sa sudom u Hagu.

"Ne prihvatamo da Zapadni Balkan ostane jedini prostor na evropskom kontinetu koji nije integrisan u EU. Saglasili smo se da je to obostrani interes svih zemalja koje danas jesu članice i naših zemalja koje žele da postanu članice EU. Članstvo u EU je i interes i pravo svake zemlje Zapadnog Balkana", rekao je Tadić i dodao da Beograd snažno podržava integraciju u EU svake zemlje u regionu.

Tadić je ponovio da Srbija štiti i brani svoj suverenitet i celovitost kao što poštuje suverenitet drugih država i naglasio da Beograd nikad neće priznati nezavisnost Kosova. On je dodao da je Srbja zainteresovana za najbolje moguće odnose sa svim zemljama u regionu.

Tadić je rekao da ne postoje uslovi da Beograd pozove Srbe na Kosovu da učestvuju na lokalnim izborima, ali da politika Srbije nije usmerena protiv albanskog naroda.

"Srbija nije niti će ikada priznati nezavisnost Kosova i Metohije. Srbija će poštovati rezoluciju 1244 UN i istovremeno insistirati ne samo na zaštiti vlastitog teritorijalnog integriteta i suvereniteta, već i prava svih etničkih skupina, uključujući i srpski narod, koji žive na Kosovu", kazao je Tadić.

On je naglasio da se Srbija danas suočava sa jednim novim izazovom, a to je pokušaj albanskog rukovodstva u Prištini da svojata srpsko kulturno nasleđe i manastire. Predsednik je rekao da će Srbija biti principijelna u zaštiti svog nasleđa na prostoru Kosova i Metohije.


Govoreći o napadima na jugu Srbije, predsednik Tadić je rekao da država neće reagovati prekomernom upotrebom sile, ali će izuzetno odlučno i oštro reagovati u borbi protiv terorizma jer je to nacionalna obaveza. On je izrazio nadu da će dobiti podršku EU u tome.

Ponovio je da Beograd snažno podržava sve elemente Dejtonskog sporazuma u BiH i postojanje dva entiteta, podvukavši da je za Srbiju prihvatljivo sve što bi predstavljalo dogovor tri naroda u toj državi.

Solana je i u razgovoru sa premijerom Srbije Mirkom Cvetkovićem pohvalio napore koje Vlada ulaže kako bi se prevazišli problemi na putu u EU.

"Želim da pohvalim napore vlade koji se ulažu kako bi se problemi prevazišli i na taj način se vaša zemlja približila EU", rekao je Solana posle razgovora sa Cvetkovićem.



Visoki predstavnik EU je rekao da je sa Cvetkovićem imao "veoma dobru razmenu mišljenja" o globajnoj situaciji i o evropskim integracijama Srbije.

On je dodao da ekonomska kriza u svetu i dalje traje, ali je izrazio nadu da je na pomolu "svetlo na kraju tunela" i da će ta pozitivna prognoza biti potvrđena i na samitu grupe G20 u septembru.

Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je da je Solani preneo privrženost Vlade Srbije procesu evropskih integracija, a da je od sagovornika dobio uveravanje da će Evropa ostati partner Srbije na tom putu.

Cvetković je rekao da je sa Solanom razmatrao i pitanja evropskog puta Zapadnog Balkana i da mu je pomenuo da za Srbiju i njene građane vizna liberalizacija ima veliki značaj.



On je ponovio spremnost Srbije da nastavi proces reformi i okonča saradnju sa Haškim tribunalom a takođe je izrazio očekivanje da će na putu evropskih integracija Srbija dobiti potrebnu pomoć iz EU.

Ministri zadovoljni

Solana, koji je doputovao u Beograd, na početku svoje posete pre susreta sa premijerom Cvetkovićem razgovarao je sa ministrom spoljnih poslova Vukom Jeremićem.

Solana i Jeremić izrazili su nadu da će narednih dana Srbija dobiti veoma dobre vesti, koje se tiču vizne liberalizacije za građane Srbije.

"To će biti dobre vesti za građane Srbije", rekao je Solana na beogradskom aerodromu, posle razgovora sa šefom srpske diplomatije.

"Jedina stvar koju želim da prenesem ovde kao moju poruku - za nas u EU, produbljivanje odnosa s vašom zemljom, jeste fundamentalni cilj", rekao je visoki predstavnik EU, dodajući: "Uskoro ćemo imati mnogo dublje institucionalne odnose Srbije i EU".

"Znate da problemi postoje, ali mogu da vam jamčim da ćemo uraditi sve što možemo da prevazićemo teškoće", rekao je Solana.



Vuk Jeremić je ponovio da je strateški prioritet Vlade Srbije članstvo u EU i da u Uniji postoji spremnost da prihvate Srbiju.

Tema naših razgovora je bila budućnost Srbije u EU i niz praktičnih pitanja, kao što je vizna liberalizacija za građane i nadamo se objavi dobrih vesti u kratkom roku, rekao je Jeremić.

Upitan da li je sa Solanom bilo reči o Kosovu, Jeremić je rekao da nisu govorili mnogo o Kosovu, već o miru i stabilnosti u regionu, pa u tom kontekstu i o srpskoj pokrajini.



Pre svega smo razgovarali o bezbednosti i mirnom životu u pokrajini, kao i da građani tamo imaju sve što im pripada kao i svim građanima Srbije, preneo je Jeremić

Solana je tim susretom počeo seriju sastanaka u Beogradu.

On se potom u Palati Srbija sastao sa ministrom unutrašnjih poslova Ivicom Dačićem. Dačić ga je upoznao sa kriterijumima "mape puta" koje je Srbija ispunila i aktivnostima Srbije u poboljšanju policijske saradnje u regionu, saopšteno je iz Dačićevog kabineta.

Dačić je na sastanku "istakao da operativna saradnja sa UNMIK-om i Euleksom, za policiju Srbije, imaju praktičan značaj", jer se samo zajedničkim radom može osigurati bezbednost i sprečavanje nelegalnih aktivnosti u regionu, navodi se u saopštenju.

"Solana je posebno naglasio da je u proteklih godinu dana izgrađeno poverenje između MUP-a Srbije i relevantnih institucija EU i da to poverenje treba održati", dodaje se u saopštenju.

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost naveo je da je učešće pripadnika MUP-a u mirovnim misijama veoma značajno i da doprinosi podizanju ugleda Srbije u svetu.

Solana se sastao i sa ministrom za Kosovo Goranom Bogdanovićem koji je izjavio je da je za srpsku zajednicu neprihvatljivo da se problemi u pokrajini rešavaju jedostranim odlukama bez saglasnosti Vlade i kosovskih Srba.

Bogdanović je nakon razgovora sa Solanom rekao da je jedan od najvećih problema pitanje carine, ali i da se sa sagovornikom saglasio da svi problemi na Kosovu treba da se rešavaju razgovorima.

On je rekao da su glavne teme razgovora bile policija, sudstvo i carina i da je zajednički konstatovano da jednostrani potezi bilo koje strane nisu dobrodošli i da se tako ne mogu rešavati problemi na Kosovu.

Ministar je dodao da je na sastanku bilo reči i o daljoj saradnji Vlade Srbije i misije Euleks.



Havijer Solana tokom posete Beogradu sastaće se i sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem.

Visoki predstavnik EU u Srbiju je došao u sklopu turneje po zemljama Zapadnog Balkana. Iz Beograda putuje u Prištinu i Skoplje, a potom u Crnu Goru.

U pitanju je poslednja zvanična poseta Solane regionu pošto je nedavno najavio da će se povući u oktobru, pošto mu istekne desetogodišnji mandat na tom položaju.

"Imao sam desetogodišnji mandat, koji sam ispunio. Ne nameravam da idem dalje", poručio je Solana (67), preneo je Rojters iz intervjua Visokog predstavnika sa španskim novinama.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image