• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

VBA može da prisluškuje koga hoće

Stručnjaci upozoravaju da Vojnu bezbednosnu agenciju ne kontroliše niko od civilnih vlasti i da ona sada bukvalno može da radi šta hoće.

Vojnobezbednosna agencija može da prisluškuje koga god hoće u državi Srbiji i da te podatke zloupotrebi, a da za to ne znaju ni ministar odbrane, ni skupštinski Odbor za bezbednost, pa ni predsednik Boris Tadić, ocenjuju analitičari, sagovornici "Pressa".

Oni podržavaju inicijativu ministra odbrane Dragana Šutanovca da se donese novi zakon o kontroli vojnih službi jer je nedopustivo da ova oblast bude regulisana samo na bazi poverenja.

Profesor Fakulteta bezbednosti Zoran Dragišić kaže da se pod hitno mora doneti zakon koji će tačno urediti sistem kontrole, ali i kazne za eventualne prekršioce zakona.

"Šta ako je recimo neka od vojnih službi bezbednosti prećutala nešto ministru odbrane? Šta ako oni prisluškuju neke ljude, a da o tome nikog nisu obavestili?

U ovim poslovima ne sme da bude poverenja i pored očigledno dobre koordinacije ministra odbrane s vojnim službama! Moraju da postoje jasna pravila!

Istina je da je Zakon o službama bezbednosti još 2002. godine uveo funkciju generalnog inspektora, ali ni tada, a ni danas, kao nema političke volje da on bude izabran.

Zato će donošenjem novog zakona vojne službe bezbednosti uvođenjem inspektora biti stavljene pod kontrolu ministra odbrane", kaže Dragišić.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac kaže da za uvođenje reda u ovoj oblasti očekuje podršku prilikom izglasavanja novog zakona.

"Očekujem podršku Vlade, parlamenta, stručne i šire javnosti u donošenju ovog sistemskog zakona koji će uvesti red u kontrolu vojnih službi.

Nije tajna da su u prošlosti sve obaveštajne službe, pa i vojna, bile predmet različitih zloupotreba, da su korist od toga imali kako sami šefovi službi, tako i oni koji su ih postavili. I upravo u tome treba tražiti razloge eventualnih protivljenja ovom zakonu, ali se nadam da ih neće biti", kaže Šutanovac za "Press".

U Ministarstvu odbrane kažu da ne postoji mehanizam provere rada ovih službi.

Bivši šef DB-a Goran Petrović tvrdi da se, za razliku od vojnih službi, BIA transformisala i otvorila prema javnosti.

"Da se BIA za razliku od vojnih službi "otvorila", govori i podatak da je 2001. godine tadašnja DB na osnovu uredbe Vlade Srbije otvorila dosije Službe za unutrašnju kontrolu, dok vojne to samo ne da nisu uradile, već su ih sakrile, a sve više sumnjam i da su ih uništile.

To samo govori o tome koliko je ko otvoren. I baš zbog toga ubeđen sam da više zloupotrebe ima u radu vojnih tajnih službi", priča Petrović.

"Ministar može da veruje šefovima službi, koji iz straha da ne bi bili smenjeni moraju da budu lojalni. Ali, to nije dovoljno jer šefovi službi mogu da podnesu izveštaj u kome može da piše šta god, kad je to neproverljivo.

Vojne službe imaju opremu za prisluškivanje, praćenje, i ko može da garantuje da se prisluškivani razgovori ne zloupotrebljavaju?", navode u ministarstvu odbrane.

(MONDO/ Na slici: general Svetko Kovač, načelnik VBA)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image