• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija dobila beli šengen (VIDEO)

Kolegijum Evropske komisije danas je u Strazburu jednoglasno doneo odluku o liberalizaciji viznog režima za Srbiju, Makedoniju i Crnu Goru od 1. januara iduće godine.

Kolegijum Evropske komisije danas je u Strazburu jednoglasno doneo odluku o liberalizaciji viznog režima za Srbiju, Makedoniju i Crnu Goru od 1. januara iduće godine.

Odluku o tome, koju je Kolegijum EK doneo na sastanku iza zatvorenih vrata, sutra će na zajedničkoj konferenciji za novinare u Briselu zvanično saopštiti potpredsednik Komisije i komesar za pravosuđe Žak Baro i evropski komesar za proširenje Oli Ren.

Predlog Evropske komisije sada ulazi u proceduru u Savet ministara unutrašnjih poslova i pravde EU.

Ministri pravde i unutrašnjih poslova 27 članica EU treba da potvrde predlog o viznoj liberalizaciji, a nije neophodno da njihova odluka bude jednoglasna.

Srbija je na korak od dobijanja belog šengena, a uspostavljen je novi ritam i posvećenost Skupštine Srbije evropskim integracijama, ocenio je potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić.

Nema sumnje da će Srbija podneti zahtev za dobijanje statusa kandidata kada to bude oportuno i u saradnji sa svojim evropskim partnerima, rekao je Đelić.

On je objasnio da Srbija, da bi podnela zahtev, mora da ima formalno odobrenu primenu Sporazuma o stabilizaciji i aocijaciji, "barem jedan dan".

"Jedini siguran način za primenu SSP je da se preostala dva haška optuženika pronađu i izruče", dodao je Đelić.

Đelić je, predstavljajući rezultate rada njegovog kabineta i Kancelarije za evropske integracije u proteklih godinu dana, rekao da se već sutra očekuje da Evropska komisija usvoji zakonsku osnovu za preporuku da se ukinu vize građanima Srbije.

Prema njegovim rečima, Savet ministara EU će potom na svom samitu u novembru ili decembru doneti odluku da Srbiju, uz još dve zemlje, stavi na beli šengen listu 1. januara 2010. godine.

Đelić je rekao da bi procedura trebalo da bude takva da uz zakonski predlog, koji će dati evropski komesar za pravosuđe Žak Baro, Srbija dobije i pismo o preporukama Evropske komisije šta bi još trebalo učiniti.

Na jesen očekujemo još jednu tehničku misiju, rekao je on i dodao da je važno nastaviti sa sprovođenjem reformi i posle odluke Evropske komisije o vizama.



Đelić je rekao da predsednik Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica pokušava da jednu od najpozitivnijih stvari, koju građani čekaju od 1992. godine, pretvori u nešto što nije.

Sutra čekamo pun sadržaj odluke, ali sigurno je da Srbija nikada neće priznati takozvano Kosovo, ni direktno, niti indirektno, precizirao je on i naglasio da će svi građani Srbije, na kojem god delu teritorije da žive, moći da dobiju biometrijski pasoš.

U proteklih 12 meseci, Srbija je počela primenu Prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU, bez značajnih posledica za srpske finansije. Usvojen je Nacionalni program integracije (NPI) u EU, rekao je Đelić i najavio da će na sednici Vlade u četvrtak biti usvojen izveštaj po kojem je u junu ispunjenost NPI 70 odsto.

"Evropska unija je ključni strateški finansijski partner Srbije. Programirana su sredstva u vrednosti od 585 miliona evra u okviru IPA fondova, dobijena je bespovratna budžetska podrška od 100 miliona evra, a Unija sa skoro 80 odsto sredstava učestvuje u izgradnji koridora 10", rekao je Đelić.

Direktor Kancelarije za evropske integracije Milica Delević ocenila je da će izveštaj o ispunjenosti obaveza iz NPI, pokazati da je Skupština Srbija u drugom tromesečju bila apsolutni šampion u ispunjavanju obaveza.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image