• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija i Haški sud ravnopravni partneri VIDEO

Predsednik Haškog suda Patrik Robinson izrazio je u Beogradu zadovoljstvo zbog toga što u Srbiji postoji pokret koji želi da poboljša odnose s Tribunalom i poručio da će učiniti sve da se takav razvoj nastavi.

Predsednik Haškog suda Patrik Robinson izrazio je u Beogradu zadovoljstvo zbog toga što u Srbiji postoji pokret koji želi da poboljša odnose s Tribunalom i poručio da će učiniti sve da se takav razvoj nastavi.

"Značaj vladavine zakona je bitan element vladavine demokratije", rekao je Robinson novinarima posle razgovora sa vršiocem dužnosti predsednika Vrhovnog suda Srbije Natom Mesarović.

On je dodao da Srbija ne treba da gleda na Tribunal kao na strano telo, već kao na ravnopravnog partnera s kojim će raditi na osnovu uzajamnog poštovanja.

Robinson, koji prvi put boravi u Srbiji, pošto je posetio Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, naglasio je da izazov Tribunala leži u tome da uspostavi dobre odnose sa tim državama, postigne pomirenje među njima i donese pravdu za žrtve ratova.

Predsednik Haškog suda je rekao da je činjenica da većinu haških optuženika čine srpski državljani, ali je ocenio da "Tribunal o svim predmetina odlučuje na osnovu predočenih dokaza".

Robinson je dodao da će osnovu zaostavštine Haškog suda činiti nastavak njegovog rada kroz nacionalno pravosuđe.

"Želim da pohvalim rad sudova, a posebno spremnost sudija da se bave izuzetno teškim slučajevima", rekao je on i dodao da je sa Natom Mesarović i članovima kolegijuma, razgovarao o reformama u pravnom sistemu Srbije.

Mesarovićeva je izjavila da je s predsednikom Haškog suda razgovarala o mestu pravosuđa u Srbiji, budućim reformama, saradnji s Tribunalom, a, pre svega, o mogućnosti da haški optuženici kazne izdržavaju u svojim zemljama.



Robinson je prilikom posete parlamentu da je u Srbiji promenjena politička klima, koja ide u prilog saradnji sa Tribunalom, saopšteno je iz Skupštine Srbije, a to je ponovio i u razgovoru sa predsednikom Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasimom Ljajićem.

Robinson je, kako se navodi, ukazao na to da je svestan promene ukupne političke klime u Srbiji i opredeljenosti vlasti ka ostvarenju potpune saradnje sa Tribunalom, što je ocenio kao izuzetno važno za suočavanje sa prošlošću, vladavinu prava i pomirenje u regionu.

Ljajić je upoznao Patrika Robinsona o aktivnostima koje se sprovode u cilju hapšenja preostale dvojice optuženih koji se nalaze u bekstvu.

Ljajić je Robinsona, koji se nalazi u prvoj zvaničnoj poseti Beogradu, obavestio o fokusiranosti i naporima koje Srbija preduzima u pogledu saradnje s Tribunalom i privođenja pravdi haških optuženika Ratka Mladića i Gorana Hadžića, saopšteno je iz Nacionalnog saveta.

Na sastanku je razgovarano i o inicijativi Srbije da pravosnažno osuđeni pred Tribunalom u Hagu, kazne zatvora izdržavaju u zemljama čiji su državljani.

Predsednik Tribunala je istakao da je MKTJ do sada primio zahteve iste sadržine od Slovenije i Hrvatske i dodao da je to pravi trenutak za otvaranje ovog pitanja.

On je naveo da se može očekivati da će Savet bezbednosti UN u dogledno vreme doneti konačnu odluku po ovom pitanju.

Robinson je sa predsednicom parlamenta Slavicom Đukić Dejanović razgovarao o zakonodavnoj aktivnosti Skupštine u oblasti pravosuđa, usklađivanju domaćeg zakonodavstva sa zakonodavstvom Evropske unije, kao i o saradnji Srbije sa Tribunalom u Hagu.

U okviru saradnje razmatrane su mogućnosti da državljani Srbije, osuđeni u u Hagu, izdržavaju kazne u svojoj zemlji, kao i o mestu za čuvanje arhivske dokumentacije.

Robinson je kazao da bi po pitanju arhiva "komprimisno rešenje moglo da bude da se overene kopije javnih dokumenata daju zemljama bivše SFRJ, a da se originali pohrane na drugoj lokaciji".

Predsednica Skupštine Srbije upoznala je Robinsona sa zakonodavnom aktivnošću Skupštine i njenim doprinosom reformi pravosudnog sistema, navedeno je u saopštenju.

Đukić Dejanović je naglasila da Narodna skupština donosi i zakone koji su u vezi sa ispunjavanjem međunarodnih obaveza države i najavila raspravu o setu pravosudnih zakona koja počinje na današnjoj sednici parlamenta.

Država čini sve da se poveća poverenje građana u institucije, ali i međunarodno poverenje u naš pravosudni sistem, istakla je predsednica republičkog parlamenta, a sastanku je prisustvovala i vršilac dužnosti predsednika Vrhovnog suda Srbija Nata Mesarović.

Robinson je danas počeo dvodnevnu posetu Srbiji, tokom koje treba da se sastane i s ministarkom pravde Snežanom Malović i predsednikom Nacionalnog saveta za saradnju sa Tribunalom Rasimom Ljajićem.

Predviđen je i njegov susret sa predsednikom Okružnog suda u Beogradu Sinišom Važićem, sudijama Posebnog odeljenja Okružnog suda za ratne zločine i tužiocem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image