• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Odluka MSP o Kosovu idućeg leta

Međunarodni sud pravde mogao bi sredinom iduće godine da donese savetodavno mišljenje o tome da li je jednostrano proglašena nezavinost Kosova i Metohije u skladu sa međunariodnim pravom.

Međunarodni sud pravde mogao bi sredinom iduće godine da donese savetodavno mišljenje o tome da li je jednostrano proglašena nezavinost Kosova i Metohije u skladu sa međunariodnim pravom.

"Logično je očekivati da Sud zakaže usmenu raspravu za februar ili mart iduće godine, a da za tri meseca izađe sa savetodavnim mišljenjem", smatra profesor međunarodnog prava Tibor Varadi, koji je bio zastupnik Srbije pred tim sudom u sporu sa BiH .

Prema Varadiju "mišljenje suda može biti takvo da ga i Srbija i Kosovo mogu tumačiti kao svoju pobedu"." U praksi MSP dešavalo se da donese mišljenja koja nisu bila sasvim jednosmerna", izjavio je profesor Varadi "Politici".

U ponoć je, inače, istekao rok za podnošenje komentara Međunarodnom sudu pravde (MSP) u Hagu na podneske drugih država u postupku traženja savetodavnog mišljenja o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije.

Koliko zemalja se oglasilo povodom ovog spora, biće saopšteno iduće sedmice, potvrđeno je Tanjugu u MPS. Već je poznato da je to učinilo dvadesetak država koje podržavaju stav Srbije, a neke stav privremenih vlasti Kosova.

Srbija je već podnela komentare MSP na podneske drugih drzava, što su juče učinile i privremene institucije Kosova.

Stav Srbije, u svojim podnescima Sudu, podržale su Kina, Rusija, Rumunija, Španija i još nekoliko zemalja.

Pitanje legalnosti secesije Kosmeta, koju je albanski predstavnici proglasili 17. februara 2008, pokrenula je Srbija u Ujedinjenim nacijama, a Generalna skupština je taj zahtev Beograda prihvatila i zatražila o tome savetodavno mišljenje MSP.

To je, inače, prvi put u istoriji Međunarodnog suda pravde , od njegovog osnivanja 1946. godine, da će odlučivari da li je secesija dela teritorije neke države u skladu sa međunarodnim pravom.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image