• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EK: Brzina puta Srbije ka EU zavisi od Vlade

Šef Delegacije Evropske komisije Žozep Ljoveras izjavio je u intervjuu FoNetu da među političkim snagama u Srbiji jača konsenzus da evropske integracije nemaju alternativu, ukoliko se želi poboljšanje života stanovništva.

Šef Delegacije Evropske komisije Žozep Ljoveras izjavio je u intervjuu FoNetu da među političkim snagama u Srbiji jača konsenzus da evropske integracije nemaju alternativu, ukoliko se želi poboljšanje života stanovništva.

Evropska perspektiva je jasnija nego kada sam pre pet godina došao u Beograd, naglasio je Ljoveras i ocenio da jača konsenzus među političkim snagama o važnosti evropskih integracija.

Brzina tih integracija je, međutim, drugo pitanje. Smer je potvrđen, ali brzina će u velikoj meri zavisiti od napora Vlade i od toga koliko građani nastavljaju da integracije aktivno podržavaju, rekao je Ljoveras.

Brzina integracija će u izvesnoj meri zavisiti i od razvoja svetske ekonomske krize, kao i od institucionalnih reformi unutar EU, ali ipak najviše od same Srbije, konstatovao je Ljoveras koji završava mandat i uskoro napušta Beograd.

Ljoveras je ocenio da se tokom pet godina Beograd promenio na bolje, ali je dodao da bi voleo da je sličan dinamizam prisutan i u siromašnijim delovima Srbije - u Sandžaku, Preševskoj dolini, na istoku zemlje.

Izuzetno sam uživao u Srbiji, nije bilo ni jednog dosadnog trenutka. Mislim da smo uspeli da podržimo proces evropskih integracija, izjavio je Ljoveras, uz podatak da EU godišnje pomaže Srbiji sa gotovo 200 miliona evra.

Pokrivamo različita područja. Podržavamo reformu poljoprivrede, zaštitu potrošača, regionalni razvoj, zdravstvo, precizirao je šef Delegacije Evropske komisije.

Teško je naći sektor gde nismo aktivni. Sada smo po prvi put od svih članica EU dobili zeleno svetlo i za budžetsku podršku Srbiji, koja će, nadamo se, biti primenjena krajem leta, najavio je Ljoveras.

On je izjavio da je za odmrzavanje Prelaznog sporazuma između Srbije i EU potrebna potvrda pune saradnje Beograda sa Haškim sudom.

Uveren sam da ćemo, ukoliko se nastave sadašnji napori srpske vlade, imati zadovoljavući razvoj događaja - zbog ostvarivanja očekivanog rezultata ili jer su oni koji nisu bili u potpunosti ubeđeni u saradnju Srbije sa tribunalom promenili mišljenje, rekao je Ljoveras.

On je izrazio uverenje da će Vlada Srbije do kraja leta ispuniti preostale uslove za ukidanje viza za putovanje u članice EU.

Među tim uslovima su, kako je rekao, unapređenje kontrole granica, implementacija zakona o strancima, nastavak primene pravnog okvira borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, osiguranje bezbednosti novih biometrijskih pasoša.

Ljoveras je konstantovao da je zahtev za dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU politička odluka koju Vlada može usvojiti u svakom trenutku.

Logično bi, međutim, bilo da se to zatražiti u trenutku kada se može dobiti pozitivan odgovor svih članica EU, jer odluka mora biti jednoglasna, poručio je Ljoveras.

Zato bi za Srbiju, dodao je Ljoveras, bilo logično da prethodno dođe do deblokade Prelaznog sporazuma i Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU.

Kosovo ima evropsku perspektivu kao i ostatak regiona, dodao je Ljoveras i objasnio da je ta perspektiva važna za jačanje bezbednosti i ekonomskog i društvenog razvoja Zapadnog Balkana.

Zato Evropska komisija za jesen priprema Studiju izvodljivosti, kako bi videla kako ta perspektiva može postati konkretnija, kako političke i ekonomske mogućnosti Kosova mogu biti ojačane u pogledu procesa stabilizacije i pridruživanja, izjavio je Ljoveras.

On je ocenio da se odnosi Srbije sa Euleksom popravljaju i izrazio nadu da će Srbija sa Euleksom uskoro potpisati Memorandum o saradnji u oblasti policijskih delatnosti, ističući da postoji napredak i što se tiče carina i pravosuđa.

"Shvaćeno je da je Euleks prisutan da bi osigurali stabilnost i sigurnost, od čega svi u regionu imaju korist. Sve članice EU, bez obzira na različite stavove o Kosovu, slažu se da Euleks zaslužuje podršku. To shvataju i srpske vlasti", rekao je Ljoveras.

Prema njegovom mišljenju, svetska ekonomska kriza ne bi trebalo da uspori proširenje EU, ali je "činjenica da kada ekonomiji dobro ide postoji evroentuzijazam, koji opada sa pogoršanjem ekonomske situacije".

"Važno je da Srbija, uprkos krizi, ne odlaže reformske procese. Neke reforme su skupe, ali ubrzanje reformi je najbolji način za zaštitu Srbije od ekonomske krize", ocenio je Ljoveras.

Što se tiče veza Beograda i Moskve, Ljoveras je izjavio da ne vidi kontradikciju u želji Srbije da, uz približavanje EU, održava i bliske odnose sa Rusijom.

"Sve dok Srbija jasno shvata važnost evropske perspektive, da je deo Evrope, da joj je strateški cilj EU, da van tog okvira nema ekonomskog i društvenog razvoja stanovništva", objasnio je Ljoveras, "odnosi sa drugim zemljama su samo dodatni faktor".

"Dobro je da Srbija održava odnose sa tradicionalnim partnerima. Rusija bi trebalo da bude jedan od njih. Ukoliko to Srbiji može značiti investicije i nova radna mesta, dobro je", zaključio je Ljoveras.

(FoNet)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image