• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zakon o informisanju- smanjene kazne

Amandmanima koje je Vlada Srbije podnela Skupštini na Predlog zakona o javnom informisanju ukida se obaveza postojanja osnivačkog kapitala i smanjuje visina novčanih kazni predviđenih za povrede tog zakonskog akta.

Amandmanima koje je Vlada Srbije podnela Skupštini na Predlog zakona o javnom informisanju ukida se obaveza postojanja osnivačkog kapitala i smanjuje visina novčanih kazni predviđenih za povrede tog zakonskog akta.

Vlada je na sednici održanoj 16. jula, usvojila amandman kojim se predviđa da javno glasilo može osnovati domaće pravno lice i ustanovljava obaveza upisa medija u Registar javnih glasila.

Ukidanje osnivačkog kapitala, kako se navodi u obrazloženju amandmana koji je postao sastavni deo zakona, predloženo je kako bi se sprečilo da se javna glasila sa malim tiražom dovedu u situaciju otežanog poslovanja.

Precizirano je da će osnivač, koji se ogluši o obavezu upisa u registar, biti kažnjen novčanom kaznom u rasponu od million do 20 miliona dinara, kao i da će mu biti izrečena zaštitna mera zabrane obavljanja delatnosti izdavanja javnih glasila.

Zbog istog prestupa, kaznom u rasponu od 200 hiljada do dva miliona dinara biće kažnjeno i odgovorno lice u osnivaču javnog glasila, a biće mu izrečena i zaštitna mera zabrane vršenja određene delatnosti.

Ukoliko medij ne bude upisan u Registar javnih glasila nadležni javni tužilac dužan je da bez odlaganja pokrene postupak za privredni prestup pred nadležnim sudom i zatraži izricanje mere privremene obustave delatnosti izdavanja javnog glasila.

Osnivač javnog glasila, kome je račun u blokadi duže od 90 dana u prethodnih godinu dana poslovanja, a koji zbog toga bez odlaganja nije obustavio izdavanje javnog glasila, biće kažnjen u rasponu od million do 20 miliona dinara.

Za isti privredni prestup, biće kažnjeno i odgovorno lice u osnivaču javnog glasila novčanom kaznom u rasponu od 200 hiljada do dva miliona dinara.
Uz te novčane kazne osnivaču i odgovornom licu biće izrečena i zaštitna mera zabrane obavljanja izdavačke delatnosti, odnosno zabrane vršenja određene delatnosti.

Novčanom kaznom u rasponuo od 25 do 100 odsto vrednosti ukupno prodatog tiraža, isporučenog distributerima na dan obljavjivanja informacije i vrednosti prodatog oglasnog prostora u tom izdanju, kazniće se osnivač ukoliko se u mediju objavi informacija po kojoj je neka osoba oglašena krivom bez pravosnažne presude.

Ista kazna biće izrečena osnivaču i ukoliko objavljeni tekst može ugroziti razvoj maloletnika, odnosno ukoliko je maloletno lice učinjeno prepoznatjivim u objavjenoj informaciji koja je podesna da povredi njegovo pravo ili interes.

Ukoliko su navedene povrede učinjena putem elektronskog medija, osnivač će biti kažnjen u rasponu od 25 do 100 odsto vrednosti oglasnog prostora u danu u kome je emitovan program u okviru kojeg je objavjena informacija.

Kako je predviđeno amandmanom, za povredu počinjenu objavljivanjem informacije na naslovnoj strani, osnivač će biti kažnjen u visini koja odgovara zbiru vrednosti ukupno prodatog tiraža isporučenog distributerima u periodu od sedam dana od dana kada je informacija objavljena i vrednosti prodatog oglasnog prostora u tom periodu.

Za pomenute prekršaje, novčano će odgovarati odgovorno lice i odgovorni urednik u javnom glasilu koji će biti kažnjeno u rasponu od 200 hiljada do dva miliona dinara.

Povreda zabrane ugrožavanja razvoja maloletnika, radi njihove bolje zaštite, kao je predloženo amandmanom predstvaljaće privredni prestup.

Novčane kazne predviđene prvobitnim tekstom predloga, amandmanima su umanjene i u odnosu na nepoštovanje obaveze objavljivanja impresuma i obaveze da glavni i odgovorni urednik medija ima prebivalište u Srbiji, kao i za objavljivanje informacija koje ugrožavaju ishod krivičnog postipka i ne objavljivanje ispravke.

Amandmanima je precizirano da su osnivači štampanih dnevnih glasila dužni da prijavu za upis u Registar podnesu u roku od 30 dana od dana stupanja zakona na snagu.

Osnivači drugih javnih glasila prijavu za upis u Registar treba da podnesu u roku od 90 dana od stupanja na snagu propisa o načinu vođenja Registra javnih glasila, koji će ministar kulture doneti u roku od 30 dana od dana stupanja Zakona o javnom informisanju na snagu.


(Tanjug)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image