• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Neizvesno usvajanje Zakona o informisanju

Usvajanje izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju neizvesno je, jer uzdržanost prilikom glasanja najavljuju pojedine stranke vladajuće koalicije, dok većina opozicionih partija tvrdi da će u danu za glasanje dati kvorum i glasati protiv.

Usvajanje izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju neizvesno je, jer uzdržanost prilikom glasanja najavljuju pojedine stranke vladajuće koalicije, dok većina opozicionih partija tvrdi da će u danu za glasanje dati kvorum i glasati protiv.

Poslanici vladajuće koalicije bez obzira na nesuglasice u vezi sa izmenama i dopunama tog zakona tvrde da je vlada stabilna i da će izdržati ceo mandat, a i neki opozicioni poslanici napominju da "pad jednog zakona, ne znači i pad vlade, ali da to dovodi u pitanje njen integritet".

Šef poslaničke grupe SRS Branko Ružić kazao je da će ta stranka u petak ostati uzdržana prilikom izglasavanja izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju, i da će na taj način zadržati svoj principijalan stav o ovom zakonskom predlogu.

"Mi svoj stav nismo menjali, ali je očigledno da je predlagač svoj stav ovih dana menjao iz dana u dan", rekao je Ružić napomenuvši da je predlog do te mere izmenjen da ne liči na onaj koji je bio inicijalno ponuđen.

"Naš stav se zasniva na potrebi da se uvede red u sferu informisanja, ali da nema bilo kavih limitirajućih faktora ili drakonskih kazni ili limitiranja slobode medija u Srbiji jer to je nešto što je nama spočitavano devedesetih godina i ne želimo da ponovo doživljavamo takvu sudbinu", kazao je Ružić.

Predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković tvrdi da tri poslanika te stranke neće glasati za predložene izmene Zakona o javnom informisanju.

"Ne možemo se menjati svakog dana, ako smo se do 2000. godine borili protiv medijskog mraka, koji je bio napravljen većinom bez zakona, danas nećemo podržati uvođenje istog tog mraka zakonskim aktom", rekao je Marković.

On je istakao da je vlada stabilna bez obzira na različite stavove u vezi sa izmenama ovog zakona.

Poslanik PUPS-a Konstantin Arsenović kazao je da će poslanici te stranke konačan stav zauzeti na poslaničkom klubu, sa partnerima SPS-JS, a da je za sada svakom od poslanika ostvaljeno na slobodnu volju kakav će stav zauzeti.

"U početku smo zauzeli malo tvrđi stav, ali korekcije koje su izvršene dalju prostora da se ljudi drugačije izjasne", rekao je Arsenović naglasivši da on za predlog zakona neće glasati.

Poslanici vladajuće kolacije, Nada Kolundžija (DS) i Suzana Grubješić (G17 plus) tvrde da će zakon biti usvojen.

Ukoliko se i desi da zakon ne prođe, prema Kolundžijinim rečima, to ne znači pad vlade, jer je u parlamentarnoj praksi normalna pojava da svaki vladin predlog ne mora proći.

Grubješićeva svoje uverenja da će zakon biti usvojen zasniva na činjenici da je predlog većinom glasova prošao na vladi.

"Zakon je ubeđivom većinom izglasan na vladi i bilo bi jako čudno da ne bude potvrđen u Skupštini i odatle potiče moje ubeđenje da će biti izglasan", kazala je Grubješićeva.

Prema njenim rečima, predlog je na sednici vlade podržao i lider PUPS-a Jovan Krkobabić, što poslanici te stranke negiraju tvrdeći da je njihov lider bio uzdržan.

Šef poslaničke grupe D S S Miloš Aligrudić pozvao je sve opozicione poslanike da se u danu za glasanje izjasne protiv tog zakona, a poslanike vladajuće kolacije, koji su najavili da neće podržati zakon, da to obećenje i ispune.

On je objasnio da zakon neće biti izglasan samo ukoliko kumulativno budu ispunjena dva uslova - da svi opzicioni poslanici budu u sali i glasaju protiv i da poslanici vladajuće većine koji su najavili da će biti uzdržani to i učine.

Aligrudić je ponovio da zakon sadrži nedemokratska rešenja i ocenio da će se od momenta njegovog usvajanja, ukoliko do toga dođe, "računati dani od kada će se pojedina javna glasila čistiti gvozdenom metlom", kao i da bi zakon služio "za ispunjavanje bolesnih želja lidera G17 plus".

Pema njegovim rečima, pad jednog zakona ne znači pad vlade, ali to dovodi u pitanje njem integritet.

Poslanik SRS Aleksandar Martinović tvrdi da će svih 56 poslanika te stranke u danu za glasanje biti u sali i glasati protiv.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image