• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština DS usvojila novi statut

Predsednik Srbije i Demokratske stranke (DS) Boris Tadić izrazio je uverenje da jedino ta stranka ima snagu da uvede zemlju u Evropsku uniju, ali je poručio da će Srbija, ako želi napred, morati da se opredeli izmedju radikalske i demokratske opcije.

Demokratska stranka je na 12. izbornoj skupštini u beogradskom centru "Sava" usvojila je novi statut, koji, izmedju ostalog, predvidja izbor pet potredsednika, od kojih jedno mesto treba da pripadne ženi, a jedno kandidatu iz Vojvodine.

Prema novom statutu, mandat organa stranke produžen je sa dve, na četiri godine, dok će lokalne stranačke strukture biti birane, kao i do sada, na dve godine. Izbori rukovodstva i organa stranke, prema novim pravilima, obavljaće se neposredno. Razlog za takvu promenu u DS objašnjen je nastojanjem da se uskladi mandat organa stranke sa državnim izbornim ciklusom, ali da se u isto vreme omogući stabilniji rad. Ocenjeno je da je za organe lokalnih struktura i Izvršni odbor, bolje zadržati dvogodišnji mandat zbog obezbedjivanja kvalitetnijeg rada.

Izmene se odnose i na izbor zamenika predsednika, koga je biralo Predsedništvo, a sad će se o takvoj ličnosti medju potpredsednicima, glasati na predlog lidera stranke na prvoj sednici Glavnog odbora posle izborne skupštine.

Statut je predvideo i novi, operativni organ stranke - uži sastav Predsedništva, shodno potrebi za formiranjem tela koje bi bilo u stanju da odgovori izazovima dinamičnog političkog života u Srbiji. Uže Predsedništvo činiće predsednik, zamenik predsednika, potpredsednici i predsednik Političkog saveta stranke, što je u skladu, kako su ukazali u DS, sa aneksom ugovora Demokratskog centra i DS.

Značajna novina je i obrazovanje Saveta za pomoć osobama sa invaliditetom, koji je dobrovoljna organizacija i čiji članovi ne moraju istovremeno da budu ni članovi DS, ali i ni jedne druge partije. Statut je predvideo i funkciju Internacionalnog sekretara, koja je do sada postojala samo na osnovu odluke Predsedništva.

Kako bi se poštovala polna ravnopravnost, utvrdjena je i obaveza da se pri kandidovanju za organe stranke, predstavnička tela lokalne i regionalne samouprave i za republički parlament, obezbedi srazmerna zastupljenost žena od najmanje 30 odsto.

Predvidjeno je da se izborne skupštine održavaju svake četiri godine, umesto dve kao dosad, dok će radne skupštine biti održavane svake godine.

Tadić: DS, jedina snaga za Evropu

Predsednik Srbije i DS Boris Tadić izrazio je uverenje da jedino ta stranka ima snagu da uvede zemlju u Evropsku uniju, ali je poručio da će Srbija, ako želi napred, morati da se opredeli izmedju radikalske i demokratske opcije.

Podnoseći izveštaj o radu stranke na izbornoj skupštini DS-a u Sava centru, Tadić je ocenio da Vlada Srbije ima privremeni karakter i da DS, iako nije uspela da promeni današnju vlast, a u nekoliko navrata je bila blizu toga, jedina ima snagu da to stvarno i učini.

Izražavajući uverenje da je dalji demokratski put Srbije želja svih gradjana, a ne samo članova DS-a, Tadić je ocenio da je Srbija suočena sa "najkompleksnijim problemima koje ima jedna država u Evropi", zbog čega svaki član DS-a mora da se angažuje u njihovom rešavanju. On je medju te probleme ubrojao pregovore o budućem statusu Kosova, referendum o budućem statusu državne zajednice, pregovore o stabilizaciji i asocijaciji sa EU, saradnju s Haškim tribunalom, osudu svih ratnih zločina na prostoru bivše Jugoslavije, proces pred Medjunarodnim sudom pravde u Hagu, ustavne promene u BiH, kao i ekonomske reforme i borbu protiv korupcije i kriminala.

Tadić je naglasio da ima izazova i na unutrašnjem planu, jer ponovo oživljavaju ideje populizma i šovinizma. "Ponovo žele da Srbijom upravljaju oni koji su je doveli do propasti i koji su nacionalno uvek stavljali u prvi red i koji su izvor svih zala", rekao je Tadić. On je naglasio da se danas ponovo vodi bitka da bi se zadržao put demokratizacije i evropeizacije Srbije, koji su kreirali Zoran Djindjić i njegova vlada, što su delegati skupštine podržali dužim aplauzom, posebno pozdravljajući Ružicu Djindjić, suprugu ubijenog srpskog premijera i lidera DS-a.

Tadić je poručio svim članovima DS-a koji su na vlasti na lokalu da će tražiti njihovo smenjivanje ako se ne budu borili protiv korupcije, a zauzvrat im je obećao da će, kao predsednik Srbije, učiniti sve da dovede investicije u svaku opštinu, uključujući i one u kojima DS nije na vlasti. "Svaki lokalni lider meni je lično odgovoran", više puta je poručio Tadić, koji je naglasio i da je "korupcija najveći problem Balkana", a ne samo nacionalni problem Srbije.

Prema rečima Tadića, novi statut, koji treba da usvoji skupština, iskaz je vizije Srbije koji će prvi put omogućiti da jedna stranka u Srbiji bira vodjstvo na direktnim izborima.

Izbornoj skupštini DS-a prisustvuje više od 1.900 delegata, odnosno više od 90 odsto njihovog ukupnog broja.

(Tanjug/Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image