• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Italijani na strani zapadnog Balkana

Šef italijanske diplomatije Franko Fratini ocenio je da se zvanični Rim zalaže za samit lidera zemalja članica Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država na kome bi bio dat jasan i konkretan podstrek ulasku preostalih balkanskih zemalja u EU.

Šef italijanske diplomatije Franko Fratini ocenio je da se zvanični Rim zalaže za samit lidera zemalja članica Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država na kome bi bio dat jasan i konkretan podstrek ulasku preostalih balkanskih zemalja u EU.

"Italija je uvek podržavala nužnost za EU da održi aktuelnom evropsku perspektivu zemalja zapadnog Balkana, jer je stabilnost ovog regiona usko vezana s putem približavanja Uniji," kazao je ministar Fratini u intervjuu za beogradske "Večernje novosti" .

Fratini je podsetio da je Italija predložila i akcioni plan od osam tačaka, koji predviđa konkretne rezultate i mogući vremenski okvir usmeren da se zemlje regiona ohrabre da bi napredovale u sprovođenju svojih procesa reformi.

Po Fratiniju, samit, uz učešće zemalja zapadnog Balkana treba održati sledeće godine, deset godina posle samita u Zagrebu kojim je započet proces približavanja Balkana EU i na njemu bi bila dala podrška za priključenje zemalja kao što su Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina i Albanija.

Fratini je dalje ocenio da liberalizacija viznog režima za građane Srbije, Crne Gore i Makedonije predstavlja najefikasniji način da EU učini konkretnijom evropsku perspektivu zemalja Balkana.

Italijanski ministar je dodao da će ova mera olakšati kontakte među ljudima, poboljšati ekonomske perspektive zemalja na koje se odnosi i omogućiti bolje upoznavanje EU.

Fratini je objasnio da preporuka EK o ukidanju viznog režima za tri države predstavlja prvu etapu u procesu usmerenom da se postigne cilj da njihovi građani putuju slobodno Evropom bez viza, počev od 1. januara 2010.

"Savet ministara sada treba da se izjasni o ovom predlogu, posle konsultacije Evropskog parlamenta. U slučaju odobravanja, što jako želimo, perspektive liberalizacije viznog režima početkom 2010. godine mogu da se ostvare. Važno je da Srbija uloži neophodne napore da bi se, do dana kada će Savet usvojiti preporuke, ostvarili svi referentni ciljevi utvrđeni mapom puta", naveo je Fratini.

"Komisija nastavlja razgovore sa srpskim vlastima da bi se našlo prihvatljivo rešenje za pitanje pasoša za Srbe koji žive na Kosovu i mi u potpunosti podržavamo napore koji se čine u ovom kontekstu", rekao je Fratini.

Fratini je, takođe, istakao da je za Italiju "važno" da se dođe do deblokade Prelaznog trgovinskog sporazuma EU sa Srbijom.

"Italija je odlučno angažovana na tome da ubedi svoje partnere u EU koji nisu skloni odmrzavanju tog sporazuma", zaključio je Fratini.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image