• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić "slomio" Dinkića?

Vladajuća koalicija prvi put je ozbiljno uzdrmana i ako bude preživela sukob SPS i G17 plus, posledice će snositi parlament.

Vladajuća koalicija prvi put je ozbiljno uzdrmana i ako bude preživela sukob SPS i G17 plus, posledice će snositi parlament, koji bi ponovo mogao da se nađe u blokadi, tvrde izvori "Blica" iz vladajuće koalicije.

Lideri DS, G17 plus i SPS Boris Tadić, Mlađan Dinkić i Ivica Dačić dogovorili su se u četvrtak da poslanici Skupštine Srbije o izmenama Zakona o javnom informisanju i o još 23 tačke dnevnog reda vanredne sednice glasaju 31. avgusta, što je nešto kasnije potvrdila i predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović.

Međutim, ako izmene Zakona o informisanju ne budu izglasane krajem avgusta, G17 plus će pojedinačno odlučivati o tome za koje će zakone glasati, pa bi moglo da dođe do blokade parlamenta, što bi na kraju vodilo i novim izborima.

Izvor iz vrha G17 tvrdi da je Dinkić dobio uveravanja Tadića da će zakon proći na glasanju, ali se pominjala i mogućnost da se zakon o medijima izvuče iz procedure i pripoji setu medijskih zakona, koji bi bio spremljen u septembru.

"To G17 plus ne bi prihvatio i Dinkić je na sastanku u tom slučaju pominjao i mogućnost manjinske vlade koju bi podržavala G17 plus, što su odbili Tadić i Dačić, tvrdeći da o tome ne bi trebalo da se razmišlja.

SPS je ovim postupkom izazvao krizu u koaliciji i uveo opasan princip da je važnija pojedinačna stranačka politika nego funkcionisanje koalicije i Vlade. Od danas svaka članica koalicije ima pravo da obori svaki predlog zakona koji je prošao Vladu", tvrdi izvor "Blica" iz G17 plus.

Socijalistička partija Srbija najavila je odmah posle sednice Vlade na kojoj su usvojene izmene Zakona o informisanju da će biti uzdržana prilikom glasanja jer ne želi da utiču na rad medija, a većina opozicionih partija, kao i deo vladajuće većine - Jedinstvena Srbija i Partija ujedinjenih penzionera - tvrde da će svi njihovi poslanici glasati protiv.

Da bi ovaj zakonski predlog bio usvojen, neophodno je da taster "za" pritisne više od polovine prisutnih poslanika, pa tako ako u sali bude svih 250 narodnih predstavnika, potrebno je da za njega glasa 126.

Šef poslaničke grupe "Napred Srbijo" Tomislav Nikolić rekao je da će ta stranka učiniti sve da obori zakon i da će 21 poslanik te poslaničke grupe sigurno biti u sali i glasati protiv.

"Naš optimizam da možemo da srušimo zakon baziran je na osnovu izjava pojedinih stranaka vladajuće koalicije. Verujem da ako svi dođemo i uđemo u salu, a SPS, JS i PUPS održe reč i ne glasaju za zakon, on pada", naveo je Nikolić.

DSS, NS i SRS takođe tvrde da će svi njihovi poslanici biti prisutni i da će glasati protiv, isto tvrdi i LDP.

Sa druge strane, šefovi poslaničkih klubova vladajuće koalicije Nada Kolundžija (DS) i Suzana Grubješić (G17 plus) uverene su da će zakon biti usvojen.

Opozicione stranke u parlamentu imaju 119 poslanika, što je sa glasovima JS (3) i PUPS (5), koji su najavili da će glasati protiv, ukupno 127 glasova. Poslanički klub "Za evropsku Srbiju" u parlamentu ima 78 poslanika, G17 plus 24, klub manjina sedam, dok su dva poslanika samostalna, a SPS, koji je najavio uzdržanost prilikom glasanja, ima 12 poslanika.

Udruženje novinara Srbije odneće peticiju u republički parlament ukoliko na dnevnom redu bude usvajanje izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju.

Ovo cehovsko udruženje pozvaće poslanike da glasaju protiv korekcije tog propisa jer daje vlastima instrumente nedopustivog pritiska na slobodu medija.

Udruženje srpskih novinara angažovalo je jednu advokatsku kancelariju iz SAD koja zaključuje da su suprotne međunarodnim normama izmene o osnivanju organizacije za registraciju medija koja nameće mehanizme nadzora i ima potencijal obustavljanja izdavačkih aktivnosti.

Američki advokati smatraju da se bez smernica i standarda povećavaju kazne za kršenje tog zakona.

Profesor Fakulteta političkih nauka i član radne grupe Ministarstva kulture za medijske zakone Rade Veljanovski je na pres konferenciji u UNS-u naglasio da u medijima ima loše prakse, kršenja zakona i etičkih normi, da se protiv toga treba boriti ali da tu bitku iz medijske sfere može da istisne ovakvo prepravljanje Zakona o javnom informisanju.

Ukazao je da će ako izmene budu usvojene, posla biti i za Ustavni sud Srbije i za Evropski sud za ljudska prava u Strazburu.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image