• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić na parastosu žrtvama "Oluje" (VIDEO)

U crkvi Svetog Marka u Beogradu održan parastos Srbima stradalim u "Oluji". Parastosu prisustvovao predsednik Srbije Boris Tadić.Na komemorativnom skupu je usvojena Rezolucija kojom se traži status kulturne i političke autonomije za Srbe na jedinstvenom krajiškom prostoru uz uvažavanje evropskih standarda.

U beogradskoj crkvi Svetog Marka danas je služen parastos žrtvama akcije hrvatske vojske "Oluja" kojom je dovršeno etničko čišćenje Srba iz područja tadašnje Republike Srpske Krajine. Parastosu je, povodom 14. godišnjice stradanja srpskog naroda u Hrvatskoj, prisustvovao predsednik Srbije Boris Tadić.

Na komemorativnom skupu povodom godišnjice "Oluje" danas je usvojena Rezolucija kojom se traži "status kulturne i političke autonomije za Srbe na jedinstvenom krajiškom prostoru uz uvažavanje evropskih standarda".

Rezolucijom Petog Ilindenskog krajiškog sabora, koja je pročitana na skupu ispred crkve Sv. Marka u Beogradu, zatrazeno je i da se Srbima u Hrvatskoj vrati status ravnopravnog naroda, saglasno rezoluciji Parlamentarne skupštine Saveta Evrope.

U dokumentu je najoštrije osuđeno "etničko čišćenje" Srba iz Krajine i ostalih delova Hrvatske, zatiranje njihove kulturne i duhovne bastine, rušenje crkvenih svetinja, stambenih objekata, proganjanje, pokrštavanje i sistematsko onemogućavanje povratka izgnanih.

Prognani Srbi u 13 tačaka traže intenzivniju potragu za nestalima i poginulima na području Hrvatske i ekshumaciju registrovanih grobnica, ali i neregistrovanih mesta na kojima su, prema pouzdanim saznanjima, pokopane srpske žrtve, kao i ubrzanu identifikaciju žrtava.

Od Hrvatske se traži da pripadnicima srpske nacionalnosti isplati ratnu štetu za pokretnu i nepokretnu imovinu koja im je uništena u ratu 1991/95 i kasnije, posle okončanja sukoba.

Srbi prognani iz Hrvatske zahtevaju i da im se prizna pravo na deonice u procesu privatizacije po istim kriterijumima koji važe za Hrvate, kao i da im država vrati uzurpiranu privatnu imovinu koju je, bez odobrenja vlasnika, koristila ili ustupila drugima.

Pored toga, zahtevaju restituciju stanarskog prava za sve građane, kako je to učinjeno u BiH, a u slučajevima kada to nije moguće, pravičnu nadokanadu, jer "stambeno zbrinjavanje ne može biti supstitucija za oduzeta stanarska prava".

U Rezoluciji se, takođe, traži da hitno budu poništene sve nezakonite presude izrečene u odsustvu optuženih i da hrvatski pravosudni organi objave presude protiv osoba srpske nacionalnosti kako bi bile otklonjene sve manipulacije i zloupotrebe.

Zahteva se i isplata neisplaćenih penzija s kamatama i da se Srbima, kao i Hrvatima, omogući da dobiju listing o radnom stažu.

Onima koji su, ne svojom krivicom, izgubili radni odnos, traže da Hrvatska prizna radni staž za vreme egzodusa i pravo na konvalidaciju radnog staža (stečenog u bivšoj Republici Srpskoj Krajini).

Oni traže i ukidanje Zakona o korišćenju poljoprivrednog zemljišta, koji je hrvatski Sabor usvojio decembra 2008. godine, a čije odredbe "omogućavaju brisanje Srba iz zemljišnih knjiga i njihovu konačnu eliminaciju s prostora Hrvatske".

Državi Srbiji su uputili zahtev da iz podzakonskih akata izbaci odredbe kojima se za penzionere - izbeglice uvodi plaćanje zdravstvene zaštite, ukoliko se ne odjave u Hrvatskoj.

Od obe države prognani i izbegli Srbi iz Hrvatske traže da realizuju sporazume o izbeglicama, uključujući Sporazum o normalizaciji odnosa iz 1996. i Ugovor o socijalnom osiguranju iz 1997. godine, Sporazum o sukcesiji potpisan 2001. i Sarajevsku deklaraciju od 2005, kojom su se zemlje regiona obavezale na zajedničko rešnje izbegličkog pitanja.

U crkvi Svetog Marka prisutnima se obratio episkop banatski Nikanor, molitvu je predvodio vikar patrijarha Pavla episkop hvostanski Atanasije, a u ime Sinoda Srpske pravoslavne crkve episkop zahumsko-hercegovački Grigorije.


Rešiti problem izbeglih

Predsednik Srbije Boris Tadić povodom obeležavanja godišnjice akcije ''Oluja" ocenio je da su povratak izbeglih Srba u Hrvatsku, povraćaj njihove imovine, kao i proces ekshumacije i identifikacije žrtava, pitanja koja moraju da se rešavaju u okviru poboljšanja sveukupnih bilateralnih odnosa dve zemlje, saopštila je Pres služba predsednika.

Predsednik Tadić razgovarao je sa delegacijom Udruženja porodica nestalih i poginulih u Hrvatskoj, koju je predvodio predsednik Udruženja Čedomir Marić.

Kako je navedeno u saopštenju, delegacija je upoznala predsednika Tadića sa problemima sa kojima se članovi Udruženja suočavaju i izrazila nezadovoljstvo što proces ekshumacije i identifikacije žrtava, stradalih tokom rata u Hrvatskoj, teče sporo.

Predstavnici Udruženja su naglasili da se, prema njihovim podacima, oko 2.230 osoba srpske nacionalnosti vode kao nestale u Hrvatskoj.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image