• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Srbija da se ne meša u referendum

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da Srbija ne bi trebalo da se meša u referendum o državnom statusu Crne Gore, ali da bi trebalo da zaštiti svoje interese.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da Srbija ne bi trebalo da se meša u referendum o državnom statusu Crne Gore, ali da bi trebalo da zaštiti svoje interese.

"Referendum u Crnoj Gori je suštinski unutrašnje političko pitanje Crne Gore, ali u onoj meri u kojoj dotiče zajedničke interese, jer živimo u zajedničkoj državi, Srbija ima pravo da kaže svoj legitimni stav. Ako se i desi nezavisnost Crne Gore, nije interes Srbije da se udaljava od država u regionu, nego da im se približava", rekao je Tadić televiziji B92.

Predsednik Srbije je naveo da "nije mešanje kada gradjani Crne Gore koji žive u Srbiji kažu šta misle o budućnosti državne zajednice, nego kada država udje sa svojim stavom u interese druge države".

Tadić je, povodom izjave savetnika premijera Srbije Aleksandra Simića da Srbija neće priznati referendum ako za nezavisnost ne bude glasalo 50 odsto plus jedan od upisanih u birački spisak, rekao da je "apsolutno neadekvatno da jedan savetnik govori kako će postupati država".

Tadić je, medjutim, istakao da misli da je to najbolje rešenje (50 odsto plus jedan), ali da će priznati svaki rezultat koji će biti zasnovan na dogovoru unutar Crne Gore i na evropskim principima.

"Važno je da bilo kojim političkim stavom pred referendum u Crnoj Gori ne podižemo raspoloženje za odvajanje od Crne Gore, jer kada god Srbija snažno grli Crnu Goru, raste otpor u Crnoj Gori da bude unutar tog zagrljaja", rekao je Tadić.

Tadić je rekao da smatra da je zajednička država bolje rešenje, jer je to funkcionalnije i dodao da se u Crnoj Gori 33 odsto gradjana izjasnilo kao Srbi, a 48 odsto gradjana su Crnogorci, što znači da su Crnogorci relativna većina u Crnoj Gori.

"U Srbiji postoji 260.000 gradjana Crne Gore, i ako Crna Gora postane nezavisna država, onda će Crnogorci biti skoro najveća nacionalna manjina u Srbiji", rekao je Tadić.

Prema njegovim rečima, postoje i zajednički interesi u državnoj zajednici - Srbije u Crnoj Gori i Crne Gore u Srbiji. "Šta će biti sa imovinom, na koji način ćemo razdvojiti naše interese, uspotaviti novi sistem bezbedosti, spoljnu politiku... To su ozbiljna pitanja", rekao je Tadić.

Djukanović: Imamo pravo na svoju reč

Volju gradjana Crne Gore iskazanu na predstojećem referendumu treba svi da poštuju, zajednička je ocena učesnika Kran Montana foruma koji je u nedelju uveče počeo u hotelu "Maestral" u Budvi.

Otvarajući forum, crnogorski premijer Milo Djukanović je ponovio da predlog Evopske unije o kvalifikovanoj većini od 55 prema 45 odsto izašlih birača na referendum nudi specifičan standard za samo jednu opciju - obnovu crnogorske nezavisnosti.

"Kao ozbiljna vlast koja odgovorno promišlja budućnost države i regiona dužni smo da ukažemo na opasnost takvog presedana, koji, iako hipotetički, nosi rizik da nespornoj većini, koja makar za jedan promil ne dostigne zahtevani procenat za nezavisnost, pokuša da nametne realizaciju političke unitarizacije postojeće zajednice", ocenio je Djukanović.

To bi, nastavio je, bila drastična i neodrživa promena državnog statusa Crne Gore, jer treba da se realizuje sa podrškom manjine biračkog tela.

On je posebno ukazao na neutemeljenost tvrdnji da bi se status crnogorskih gradjana i kompanija u Srbiji pogoršao u slučaju crnogorske nezavisnosti. Prema njegovoj oceni, to su "namerne manipulacije ili opasne zablude".

"Mi smo u Crnoj Gori opredeljeni da, makar za početak, jednostrano gradjanima Srbije garantujemo ista prava koja imaju i danas. Problem se svodi na tu, često strašniju, predreferendumsku retoriku pojedinih zvaničnika iz Beograda, ili na odsustvo svesti kod pojedinaca o nužnosti saradnje", zaključio je crnogorski premijer.

Bivši generalni sekretar Saveta Evrope Valter Švimer rekao je da o budućnosti Crne Gore moraju da odluče njeni gradjani, a ministar inostranih poslova i evropskih integracija Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović izrazila je uverenje da će referendum u Crnoj Gori biti sproveden uz poštovanje najvećih svetskih i evropskih standarda.

Nekadašnji predsednik Slovenije Milan Kučan istakao je da je referendum o državnom statusu Crne Gore ustvari njeno uključivanje u evropske integracije. "Referendum će biti nova provera demokratije i političke zrelosti crnogorskog društva", rekao je Kučan.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image