• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Imovina 13.000 funkcionera "na videlo"

Uskoro će svaki građanin moći da pronađe imovinsku kartu bilo kog od oko 13.000 funkcionera, koliko se procenjuje da ih ima u Srbiji.

Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Zorana Marković najavila je da će uskoro na sajtu Agencije, koji se priprema u saradnji sa OEBS-om, svaki građanin moći da pronađe imovinsku kartu bilo kog od oko 13.000 funkcionera, koliko se procenjuje da ih ima u Srbiji.

Ona je rekla da dosadašnja borba protiv korupcije nije dala dobre rezultate i da je krajnje vreme da se sa tim "problemom do kraja uhvatimo u koštac".

"To od nas traže Savet Evrope i ostale međunarodne institucije. Mislim da su toga sada svi u državi svesni i zato očekujem punu institucionalnu podršku u ovoj borbi", istakla je Markovićeva u intervjuu "Novostima".

Ona je naglasila da je agencija na čijem je čelu institucija koja će se baviti preventivom, kako bi se na duži rok rešila sistemska korupcija u državnim organima.

"Preventivni rad ne daje brze rezultate, ali na duži rok ne može da propadne", kazala je Markovićeva.

Ona je objasnila da Agencija nije istražni, niti organ gonjenja, jer su ti poslovi i dalje u nadležnosti policije i tužilaštva.

"Naš zadatak je da podignemo kvalitet obavljanja javnih funkcija. Da štitimo interes javnosti i građana sprečavajući funkcionere da se nelegalno bogate i kumuliraju funkcije, ali i da ministre zaštitimo da bez dokaza budu povlačeni kroz medije", dodala je Markovićeva.

Kada utvrdi da je neko prekršio zakon, Agencija može da ih opomene, a zatim da javno objavi inicijativu za razrešenje, kazala je ona.

"Državni organ u kome dotična osoba radi mora da preduzme mere po našoj inicijativi i da nas izvesti šta je urađeno. Za sukob interesa slede prekršajne prijave i niz novčanih kazni. Za neprijavljivanje imovine zaprećena je kazna zatvora od šest meseci do pet godina", podsetila je Markovićeva .

"Svim poslovima koje nam je zakon dao u nadležnost moramo da počnemo da se bavimo pođednako - da rešavamo sukobe interesa, vodimo imovinske karte funkcionera, registar njihovih poklona, kao i udela u preduzećima većim od 20 odsto akcija, kontrolišemo finansiranje stranaka", istakla je ona.

Markovićeva je najavila da će Agencija, da bi se uveo red u oblasti finansiranja stranaka i izbornih kampanja, pored obaveznih finansijskih izveštaja, tražiti da stranke popunjavaju i posebne formulare, koje će Agencija tek pripremiti, kako bi se došlo do zaista pravih podataka o donatorima i finansijerima.

Za kršenje zakona, i tu su predviđene vrlo ozbiljne kazne.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image