• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poslanici 31. avgusta u Skupštini

Posle mesec dana odmora poslanici Skupštine Srbije na posao bi trebalo da se vrate 31. avgusta i izjasne o 24 zakonska predloga razmotrenih tokom jedanaeste vanredne sednice parlamenta.

Posle mesec dana odmora poslanici Skupštine Srbije na posao bi trebalo da se vrate 31. avgusta i izjasne o 24 zakonska predloga razmotrenih tokom jedanaeste vanredne sednice parlamenta.

U prvoj polovini godine poslanici su bili efikasni, a rukovodstvo parlamenta najavljuje isti tempo i do kraja godine.

Prvih sedam meseci rada parlamenta obeležila je živa poslanička aktivnost, tokom koje je usvojeno 144 zakona, a održano je ukupno 17 što redovnih, što vanrednih sednica.

Poslanici su, između ostalih, usvojili zakone o zabrani diskriminacije, o bezbednosti saobraćaja na putevima, o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, o regionalnom razvoju, o kontroli državne pomoći, o udruženjima, komunalnoj policiji, kao i Zakon o izmenama i dopunama Zakona o budžetu Srbije za 2009. godinu, koji je usvojen krajem aprila.

Doneti su i zakoni o izmenama i dopunama Zakona o porezima na imovinu, o izmenama i dopunama Zakona o akcizama, o zaštiti konkurencije, o elektronskom dokumentu, o budžetskom sistemu, o izmenama i dopunama Zakona o republičkim administrativnim taksama, o dopuni Zakona o radu...

Prema mišljenju mnogih, poboljšanju efikasnosti rada parlamenta doprinelo je usvajanje izmena i dopuna Poslovnika polovinom februara, koje je predložila vladajuća koalicija, a kojima je predviđeno smanjenje vremena za raspravu o predloženim zakonima u načelu i u pojedinostima, za obrazlaganje amandmana, ali i ograničavanje mogućnosti reklamiranja povrede poslovnika.

Iako su se u početku primene novih odredbi poslovnika poslanici opozicije "bunili" i tvrdili da one predstavljaju gušenje mogućnosti opozicije da iznosi svoje stavove, oni su, kako je vreme odmicalo, poštovali ograničenje za amandmane, tako da je rasprava tekla bez većih zloupotreba.

Pre toga rad parlamenta je bio opterećen "sukobom" poslanika Srpske radikalne stranke i Srpske napredne stranke oko vlasništva nad mandatima, što je u tom trenutku bila i glavna kočnica brže i uspešnije zakonodavne aktivnosti.

Poslanici radikala i naprednjaka razmenjivali su međusobne optužbe, čak i na račun izgleda pojedinih poslanica, pa su tako radikali "primetili" da je frizura jedne poslanice SNS, koju su nazvali "sarmicama" - odavno prevaziđena.

U iznošenju svojih stavova pojedini poslanici su se dovijali na razne načine, pa je tako u raspravi o Zakonu o zabrani diskriminacije šef poslanika radikala Dragan Todorović izašao za govornicu i izvadio roze hulahop čarape i poklonio ih ministru za ljudska i manjinska prava Svetozaru Čipliću.

"Za razliku od nekih koji su u Skupštini skidali hulahopke, ja ću da vam poklonim jedne, koje će vam biti potrebne za Evropu", poručio je Todorović ministru.

U raspravi o Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima, ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić "priznao" je da tokom vožnje u automobilu ne vezuje sigurnosni pojas, a opravdanje našao u svojim kilogramima.

Poslanik PUPS-a Đuro Perić je poslednje radne nedelje, pre letnjeg odmora, u danu koji je određen za postavljanje poslaničkih pitanja, kazao da je iz medija saznao da je "poznati ustaški ideolog" hrvatski pevač Tompson održao koncert u Beogradu i pitao ko je to dozvolio.

Potpredsednica parlamenta Gordana Čomić je odgovorila da nema potrebe za takvim pitanjem, objasnivši da koncert nije održan u glavnom gradu Srbije, nego u hrvatskom Biogradu.

U cilju poboljšanja rada rukovodstvo skupštine je neretko pribegavalo da na dnevni red stavi više desetina zakonskih predloga, ali i da ih u raspravi objedini.

Tako je najobimnija sednica bila šesta sednica redovnog zasedanja na čijem dnevnom redu je bilo 65 tačaka dnevnog reda, a trajala je od 13. do 29. maja.
Dešavanja u parlamentu u prvoj polovini ove godine obeležilo je i ukidanje dnevnica poslanicima, što je preduzeto u sklopu štednji zbog ekonomske krize.

Administrativni odbor Skupštine Srbije jednoglasno je, bez prisustva opozicije, 23. aprila doneo odluku da se poslanicima ukinu dnevnice koje su iznosile 1.908 dinara, čime je proširio svoju raniju odluku o ukidanju dnevnica za dolazak na sednice poslaničkih klubova i sednice odbora za poslanike koji nisu članovi tih tela.

Uobičajenu atomosferu u zgradi Doma Narodne skupštine, u koju su se poslanici iz zdanja u Ulici Kralja Milana "preselili" u martu, narušilo je 22. jula pokušaj ulaska jedne sugrađanke naoružane pištoljem u samu zgradu.

Skupštinsko obezbeđenje je na ulazu otkrilo oružje, odmah reagovalo i sprečilo da ona uđe u samu zgradu.

Inače, mnogi su mišljenja da je i samo preseljenje u zgradu na Trgu Nikole Pašića doprinelo da atmosfera bude kao u svim svetskim i evropskim parlamentima.

Dom Narodne skupštine ovih dana pretvoren je u gradilište, jer su u toku radovi na klimatizaciji zgrade parlamenta, kako bi poslanicima, ali i ostalim skupštinskim službenicima, do prvog radnog dana nakon letnje pauze bili omogućeni normalni uslovi za rad.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image